Sokrates Software

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sokrates-software
Państwo  Polska
Adres ul. Warszawska 92 A
61-047 Poznań
Data założenia 1991
Prezes Leszek Masadyński
brak współrzędnych
Strona internetowa

Sokrates-software – firma założona w Poznaniu w 1991 roku przez Leszka Masadyńskiego, którą tworzy kilkanaście osób – informatyków, programistów, dydaktyków, bibliotekarzy.

Kluczowym elementem działalności firmy jest projektowanie, tworzenie, wdrażanie oraz serwisowanie oprogramowania dedykowanego dla bibliotek oraz działalność badawczo-rozwojowa w tej branży. Firma jest znana na rynku[potrzebny przypis] z systemów informatycznych rozpowszechnianych pod nazwą Sowa.

Oprogramowanie[edytuj | edytuj kod]

Systemy Sowa – ewolucja

Obecnie oferowane systemy Sowa w wersji SowaSQL Standard i SowaSQL Premium (wcześniej SOWA2/MARC21 i SOWA2SQL) to rozwiązania informatyczne, zapewniające zgodność z międzynarodowymi normami bibliotecznymi. Wyposażone w znormalizowane procedury wymiany informacji i odpowiadające światowym standardom[1].

W pracach nad rozwojem systemów Sowa pierwszoplanowo uwzględniane są potrzeby zgłaszane przez biblioteki. W pierwszym systemie Sowa, wdrożonym w 1992 roku, zastosowano format danych katalogowych zaprojektowany wyłącznie na potrzeby tego systemu. Format okazał się na tyle uniwersalny, że utworzone w nim dane są bezstratnie przenoszone do formatu MARC 21 i mogą być dalej wykorzystywane w systemach zarówno w wersji SowaSQL Standard i SowaSQL Premium.[potrzebny przypis]

Obecnie firma nadzoruje ponad 2000 wdrożeń, działających w kilkunastu tysiącach bibliotek w całej Polsce. Według badań Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z 2012 roku, systemy biblioteczne z rodziny Sowa stanowiły największą liczbę wdrożeń spośród polskich bibliotek publicznych[2]

Wsparcie użytkowników[edytuj | edytuj kod]

Firma oferuje usługi dla bibliotek związane z wdrażaniem oprogramowania oraz sprzedażą niezbędnego sprzętu i akcesoriów. W swojej siedzibie w Poznaniu dysponuje pracownią dydaktyczną, w której organizowane są szkolenia dla bibliotekarzy, zarówno z zakresu funkcjonowania tworzonych systemów bibliotecznych, jak i wiedzy bibliotekarskiej, np. nowego modelu opracowania zbiorów, opartego o Deskryptory BN oraz implementację zasad RDA w strukturze formatu MARC 21.[potrzebny przypis]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Działalność badawczo-rozwojowa twórców systemu Sowa zaowocowała:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Marek Kolasa: Systemy dla bibliotek publicznych i kryteria ich ewaluacji : raport 2006/2007. Warszawa: Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2007, s. 93-115, seria: Praktyczne aspekty automatyzacji bibliotek publicznych. ISBN 978-83-89316-75-2.
  2. Katarzyna Winogrodzka. Raport o stanie komputeryzacji bibliotek publicznych w roku 2012. „Bibliotekarz”. 2, s. 4–12, 2013. Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. ISSN 0032-4752.