Solomon Spalding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Solomon Spalding (ur. 1761, zm. 20 października 1816) – autor fikcyjnego dzieła o zagubionej cywilizacji budowniczych kopców w Ameryce Północnej pt. Manuscript Story, czyli Rękopis lub niekiedy Manuscript Found, czyli Znaleziony rękopis[1]. Po jego śmierci pojawiły się głosy, że Manuscript Story był identyczny lub był pierwowzorem dla Księgi Mormona, świętej księgi ruchu świętych w dniach ostatnich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Ashford, w stanie Connecticut. Podczas Wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych był żołnierzem Armii Kontynentalnej. W 1782 wstąpił do Dartmouth College w Hanover w stanie New Hampshire, który ukończył w 1785.[2] W październiku 1787 został kaznodzieją Kościoła Kongregacjonalnego w Windham (Connecticut).

W 1795 poślubił Matilde Sabin i wraz ze swoim bratem Josiahem otworzył skład towarowy w Cherry Valley w stanie Nowy Jork. W 1799, przenieśli skład do Richfield (Nowy Jork). Niedługo potem zakupił ziemię i przeniósł się do Conneaut w stanie Ohio. I tam właśnie zaczął pisać Manuscript Found. W 1812 pracę nad nim zakłóciła Wojna brytyjsko-amerykańska. W tym samym roku przeprowadził się do Pittsburgha w stanie Pensylwania. W 1814 przeniósł się to Amity, Hrabstwo Washington (Pensylwania), gdzie zmarł dwa lata później.

Manuskrypt[edytuj | edytuj kod]

W 1832 misjonarze Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich odwiedzili Conneaut w stanie Ohio. Byli to Samuel Harrison Smith i Orson Hyde, którzy podczas głoszenia poslugiwali się Księgą Mormona. Nehemiah King mieszkaniec Conneaut, który znał Spaldinga gdy ten mieszkał tutaj, twierdził, że tekst z Księgi Mormona przypominał tekst napisany przez Spaldinga przed laty. W 1833 brat Spaldinga John i siedmiu innych mieszkańców Conneaut podpisało pisemne oświadczenie pod przysięgą twierdząc, że Spalding napisał manuskrypt, którego obszerne fragmenty były identyczne z tymi z Księgi Mormona. W 1834 ich wypowiedź zoatała opublikowana w książce Mormonism Unvailed (Mormonizm odkryty) autorstwa Eber Dudley Howe, w której stwierdzała, że Księga Mormona była plagiatem manuskryptu Spaldinga. Kilka lat później wdowa i córka po Spaldingu, oraz inni mieszkańcy Conneaut i Amity w Pensylwanii również złożyli oświadczenia zaznaczając, że Spalding był autorem manuskryptu podobnego do późniejszej Księgi Mormona.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W niektórych publikacjach używa się tytułu Manuscript Found.
  2. David Persuitte: Joseph Smith and the origins of the Book of Mormon. Wyd. 2. 2000, s. 277. ISBN 978-0-7864-0826-9. [dostęp 8 lutego 2010]. (ang.)