Someday (singel Nickelback)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Someday
Singel zespołu Nickelback
z albumu The Long Road
Strona A "Someday"
Strona B "Slow Motion"
Wydany Niemcy 1 września 2003
Stany Zjednoczone 5 września 2003
Wielka Brytania 15 września 2003
Nagrywany Kwiecień - Sierpień 2003 w studiu "Green House" (Burnaby) oraz w "Mountain View Studios" (Abbotsford) w Vancouver
Gatunek rock alternatywny, post grunge, hard rock
Długość * 3:29 (Album version)
* 3:17 (Single mix)
* 3:15 (Half Guitar Solo Edit)
Wydawnictwo Holandia Roadrunner (Europa)
Kanada EMI (USA)
Producent Chad Kroeger, Joe Moi
Format Promo CD, Singel CD, Airplay
Kompozytor Chad Kroeger, Ryan Peake, Mike Kroeger, Ryan Vikedal
Twórca tekstu Chad Kroeger (Tekst / Muzyka), Ryan Peake (Tekst / Muzyka), Mike Kroeger (Tekst / Muzyka), Ryan Vikedal (Muzyka)
Singel po singlu
Single Wielka Brytania

Someday (pol. Kiedyś) – pierwszy singel kanadyjskiej grupy rockowej Nickelback, pochodzący z wydanego w 2003 roku albumu The Long Road. Utwór trwa 3 minuty i 29 sekund. Jest to jedyny utwór w dorobku grupy, do którego tekst napisała więcej niż jedna osoba. Prócz Chada Kroegera, udział w pisaniu mieli również gitarzysta prowadzący Ryan Peake, oraz basista Mike Kroeger. Utwór został zamieszczony na trzeciej pozycji na krążku. Prócz utworu otwierającego płytę, "Flat on the Floor" jest najkrótszym utworem zamieszczonym na krążku. Na stronie B singla zespół zamieścił nową wersję utworu "Slow Motion", nagraną podczas sesji do płyty "The Long Road", oraz wersję mix wykonaną specjalnie na potrzeby singla. Jest ona krótsza od wersji studyjnej, trwa bowiem 3 minuty i 17 sekund.

Znaczenie tekstu, kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Słowa utworu traktują o nieudanym związku. Wokalista śpiewa, że ukochana osoba odchodzi, zastanawia się co było nie tak. Świadczyć o tym może fragment tekstu "how the hell'd we wind up like this". Wokalista chciałby żeby ludzie mogli przedyskutować swoje problemy, a nie rozstać się. Utwór "Someday" dość często był porównywany z utworem "How You Remind Me" z 2001 roku, w którym wokalista poruszył podobny problem.

Brzmienie utworu początkowo zaczyna się balladowo, gdzie słychać grę gitary akustycznej. W refrenach utwór zyskuje na ciężkości, słychać jest melodyjne i ciężkie riffy gitarowe. Utwór posiada także krótką solówkę gitarową. Jest utrzymany w typowej dla zespołu budowie utworu, cechującej się charakterystycznym schematem zwrotka-refren oraz kontrast między cichymi i spokojnymi zwrotkami a głośnym, dynamicznym powtarzającym się refrenem.

Zespół spotkał się także z krytyką, za zbyt duże podobieństwo utworu "Someday" do piosenki "How You Remind Me". Zarzucano grupie że oba utwory mają taką samą strukturę muzyczną i styl.[1]

Sukces[edytuj | edytuj kod]

Singel z utworem ukazał się 1 września w Niemczech, pięć dni później nastąpiła jego premiera w Stanach. 15 września ukazał się w Wielkiej Brytanii. "Someday" osiągnął pierwsze miejsce na kanadyjskich listach przebojów, utrzymał się na nich przez trzy tygodnie, zajął także miejsce w pierwszej dziesiątce amerykańskich notowań (miejsce 7). Utwór znalazł się także w Top 10 UK Singles Chart. Poza tym dotarł do 4 pozycji w Australii, 9 w Nowej Zelandii. Utwór w roku 2004 otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii "Best Rock Song", oraz nominację do kanadyjskiej nagrody Juno w kategorii "Single of the Year". Singel otrzymał także status złotej płyty, przyznanej grupie przez RIAA[2]. "Someday" jest czwartym singlem w dorobku zespołu, który otrzymał status. Wcześniej uczynił to singel z utworem "How You Remind Me", a później "Figured You Out", oraz "Photograph".

Utwór na koncertach[edytuj | edytuj kod]

Utwór regularnie grany jest na koncertach grupy. Tradycją już stało się, że podczas wykonywania utworu na żywo, partię gitary akustycznej gra członek ekipy technicznej Tim "Timmy" Dawson. Utwór bardzo często jest także wykonywany w wersji akustycznej. Trafił m.in na nieoficjalny minialbum koncertowy grupy "MTV Unplugged", zarejestrowany w 2003 roku. Akustyczna wersja utworu nagrana specjalnie dla Rolling Stone, trafiła później na stronę B singla "If Everyone Cared".

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Teledysk utworu przedstawiony jest w formie opowieści. W pierwszej chwili widzimy kłótnię pary. Zdaje się, jakby kobieta ignorowała ukochanego. Pakuje walizkę i wsiada do samochodu pomimo sprzeciwów mężczyzny. Rusza, a on cały czas za nią biegnie. Zbliżają się do skrzyżowania, gdzie w samochód uderza ciężarówka. Zbiera się tłum gapiów. Kobieta wychodzi z samochodu jako duch i przytula się do mężczyzny. Wyjaśnieniem jest ostatnie ujęcie: artykuł w gazecie o tytule "Człowiek tragicznie umarł w katastrofie". Wiemy więc, że załamana kobieta nie kłóciła się z ukochanym, lecz chciała uciec od jego śmierci. Przypadkiem trafiła w jego ramiona już na "tamtym świecie". Teledysk kręcono w lipcu 2003 roku. Premiera odbyła się miesiąc później. Reżyserem teledysku jest Nigel Dick.

Lista utworów na singlu[edytuj | edytuj kod]

Single CD:

Nr. Tytuł Tekst Muzyka Długość
1. "Someday" (Single Mix) Ch.Kroeger / R.Peake / M.Kroeger Nickelback 3:14
2. "Someday" (Album Mix) Ch.Kroeger / R.Peake / M.Kroeger Nickelback 3:25

CD Maxi Single:

Nr. Tytuł Tekst Muzyka Długość
1. "Someday" (Album Version) Ch.Kroeger / R.Peake / M.Kroeger Nickelback 3:29
2. "Someday" (Album Mix) Ch.Kroeger / R.Peake / M.Kroeger Nickelback 3:25
3. "Slow Motion" Chad Kroeger Nickelback 3:32

CD Maxi Single:

Nr. Tytuł Tekst Muzyka Długość
1. "Someday" (Album Version) Ch.Kroeger / R.Peake / M.Kroeger Nickelback 3:29
2. "Slow Motion" Chad Kroeger Nickelback 3:32
3. "Someday" (Acoustic Version) Ch.Kroeger / R.Peake / M.Kroeger Nickelback 3:32

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Nickelback

Muzycy sesyjni

Produkcja[3]

Inni

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Notowania[edytuj | edytuj kod]

Lista Najwyższa
pozycja
U.S. Billboard Hot 100 7
U.S. Billboard Top 40 Mainstream 2
U.S. Billboard Radio Songs 7
U.S. Billboard Digital Songs 56
U.S. Billboard Modern Rock Tracks 4
U.S. Billboard Hot Adult Top 40 Tracks 1
U.S. Billboard Hot Modern Rock Tracks 4
U.S. Billboard Hot Mainstream Rock Tracks 2
Canadian Singles Chart 1
UK Singles Chart 6
Australian Singles Chart 4
New Zealand Singles Chart 9
Irish Singles Chart 18
Dutch Top 40 11
Austrian Singles Chart 11
Swedish Singles Chart 35
Swiss Singles Chart 14
French Singles Chart 61

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]