Somerset (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Somerset
Somerset Island
Ilustracja
Wyspa Somerset znajduje się w centrum tej mozaiki
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Kanada
Terytorium  Nunavut
Akwen Ocean Arktyczny
Archipelag Archipelag Arktyczny
Powierzchnia 24 786[1] km²
Długość linii brzegowej 1297[1]
Populacja 
• liczba ludności

0
Położenie na mapie Nunavut
Mapa lokalizacyjna Nunavut
Somerset
Somerset
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Somerset
Somerset
Ziemia73°15′N 93°30′W/73,250000 -93,500000
Mapa wyspy

Wyspa Somerset (ang. Somerset Island) – kanadyjska wyspa na Oceanie Arktycznym, należąca do Archipelagu Arktycznego, administracyjnie należy do terytorium Nunavut. Jej powierzchnia wynosi 24 786 km², co czyni ją 12. kanadyjską wyspą pod względem wielkości i 10. w Archipelagu Arktycznym. Wyspa jest niezamieszkana.

Osadnictwo w przeszłości[edytuj | edytuj kod]

Około 1000 roku n.e. północna cześć wybrzeża wyspy Somerset zamieszkana była przez przodków Inuitów, tzw. lud Thule. Thule zostawili po sobie ślady bytności w postaci kości wielorybów, tuneli i kamiennych ruin.

Położenie Fort Ross

Pod koniec 1848 roku wyprawa składająca się z dwóch statków pod dowództwem Jamesa Clarka Rossa przezimowała na północnym wybrzeżu wyspy. W kwietniu następnego roku James Clark Ross wysłał ekspedycję saneczkową w celu jej przebadania.

W 1937 roku na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Kompania Zatoki Hudsona założyła placówkę handlową Fort Ross (72°0′0″N, 94°13′59″W). Jednakże 11 lat później, ze względu na ciężkie warunki i trudny dostęp do placówki, Fort Ross okazał się nieekonomiczny i został zamknięty. Pozostałe, istniejące do dzisiaj zabudowania, są często wykorzystywane jako schronienie przez inuickich łowców reniferów z Taloyoak.

Ze względu na ruiny, dziką naturę oraz łatwy dostęp z Resolute, północne wybrzeże wyspy stało się popularnym celem turystycznym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sea Islands (ang.). W: The Atlas of Canada [on-line]. Natural Resources Canada. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-22)].