Songhwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Songhwa
송화군
Powiat
Państwo  Korea Północna
Prowincja Hwanghae Południowe
Siedziba Songhwa-ŭp
Powierzchnia 193,08 km²
Populacja (2008)
• liczba ludności

42 919[1]
• gęstość 222,29 os./km²
Tablice rejestracyjne 황남
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba miasteczek (ŭp) 1
Liczba wsi (ri) 10
Położenie na mapie
Położenie na mapie

Songhwa (kor. 송화군, Songhwa-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Hwanghae Południowe. W 2008 roku liczył 42 919 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami: Kwail od zachodu, Chang'yŏn od południa, Samch'ŏn od zachodu oraz Ŭnryul od północy. Przez powiat przebiega linia kolejowa Chang'yŏn, łącząca stacje Chang'yŏn w powiecie o tej samej nazwie i Sugyo w powiecie Samch'ŏn, a także 117-kilometrowa linia Ŭllyul z miasta Sariwŏn (prowincja Hwanghae Północne) do stacji Ch'ŏlgwang w powiecie Ŭllyul).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej powiat składał się z 13 miejscowości (kor. myŏn) oraz 115 wsi (kor. ri). W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Songhwa, Ryulli, Sangni, Jinp'ung, P'unghae, Ch'ŏntong, Ryŏnjŏng (9 wsi), Hari (6 wsi), Unyu (10 wsi), Ch'ori (1 wsi) i Kunghŭng (1 wsi). Powiat Songhwa składał się wówczas z jednego miasteczka (Songhwa-ŭp) i 29 wsi. W październiku 1967 roku z powiatu wyłączono część terytorium, z której powstał nowy powiat Kwail, w zamian do powiatu Songhwa przyłączono ziemie wsi Wŏndang, należącej uprzednio do powiatu Ŭnryul.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Lokalna gospodarka oparta jest na rolnictwie i sadownictwie. Powiat słynie ze zbiorów jabłek, gruszek, brzoskwiń i winogron.

Podział administracyjny powiatu[edytuj | edytuj kod]

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Nazwa jednostki administracyjnej Rodzaj jednostki administracyjnej Han'gŭl Hancha
Songhwa-ŭp miasteczko 송화읍 松禾邑
Yaksan-ri wieś 약산리 藥山里
Hong'am-ri wieś 홍암리 鴻岩里
Ryongho-ri wieś 룡호리 龍虎里
Sujŭng-ri wieś 수증리 壽增里
Myŏngnye-ri wieś 명례리 明禮里
Daam-ri wieś 다암리 多岩里
Kut'an-ri wieś 구탄리 九灘里
Kwan'yang-ri wieś 관양리 觀楊里
Onch'ŏn-ri wieś 온천리 溫泉里
Wŏndang-ri wieś 원당리 院堂里

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]