Songshan Jingxian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Songshan Jingxian
Data urodzenia 660
Data i miejsce śmierci 723
Huishan si
Szkoła Północna szkoła chan
Linia przekazu
Dharmy zen
Yuquan Shenxiu
Nauczyciel Yuquan Shenxiu
Zakon chan

Songshan Jingxian (ur. 660, zm. 723; chiń.: 嵩山景賢, pinyin Sōngshān Jĭngxián; kor. 숭산경현 Sungsan Kyŏnggyŏn; jap. Sūzan Keigen; wiet. Tung Sơn Cảnh Hiền) – mistrz chan Północnej szkoły chan

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mistrz ten nie jest nawet wspomniany ani w Song gaoseng chuan ani w Jingde chuandeng lu. O jego zyciu można się dowiedzieć z zachowanej steli.

Jego pierwszy nauczyciel, którego nazwiska nie znamy, powiedział Jingxianowi, że Yuquan Shenxiu jest w linii przekazu skarbu Dharmy o statusie równym Buddzie. Jingxian natychmiast udał się studiować u tego mistrz w klasztorze Yuquan. Studiował "skuteczne środki" (chiń. fangbian) i osiągnął pierwsze oświecenie, które opisał jako nagłą powódź oczyszczającego światła.

Po tym doświadczeniu zamieszkał na górze Baxia (w prowincji Hubei) wśród wilków i tygrysów. Praktykował przez cały czas medytację i po okresie letniego okresu medytacyjnego jego oświecenie stało się wielkie i doskonałe. Udał się do swojego nauczyciela Shenxiu i otrzymał potwierdzenie oświecenia oraz przekaz Dharmy.

Nie jest jasne czy Jingxian towarzyszył Shenxiu w jego tryumfalnym wjeździe do Luoyangu w roku 701, ale w ok. pięć lat później został oficjalnie zaordynowany na dworze cesarskim na żądanie władcy Zhongzonga. Był prawdopodobnie jednym z czternastu uczniów Shenxiu i Laoana, którzy otrzymali taką oficjalną ordynację w 706 roku.

Pomiędzy 716 a 723 rokiem spotkał się z ezoterycznym mistrzem buddyjskim i tłumaczem Śubhakarasimhą. Spotkanie odbyło się w klasztorze Jingxiana Huishan na górze Song. Tekst z tego spotkania zachował się do dzisiejszych czasów.

Zmarł w klasztorze Huishan w roku 723.

Znane są nazwiska czterech jego uczniów, ale ich noty biograficzne są bardzo niejasne.

Linia przekazu Dharmy[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza liczba oznacza liczbę pokoleń od Pierwszego Patriarchy chan w Indiach Mahakaśjapy.

Druga liczba oznacza ilość pokoleń od Pierwszego Patriarchy chan w Chinach Bodhidharmy.

Trzecia liczba oznacza początek nowej linii przekazu w innym kraju.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • John R. McRae: The Northern School and the Formation of Early Chʻan Buddhism. Honolulu: University of Hawaii Press, 1986. ISBN 0-8248-1056-2.