Sophia Myles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sophia Myles
Ilustracja
Sophia Myles w 2007 roku
Imię i nazwisko

Sophia Jane Myles

Data i miejsce urodzenia

18 marca 1980
Londyn

Zawód

aktorka

Lata aktywności

od 1991

Sophia Myles (ur. 18 marca 1980 w Londynie) – brytyjska aktorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dorastała w Islesworth, West London, jako córka tamtejszego wikarego. Zauważono ją na jednym z castingów, gdy miała 16 lat i dostała niewielką rólkę w telewizyjnej wersji Księcia i żebraka. Kręcono ten film w tym samym czasie, gdy kończyła szkołę i mimo iż na naukę miała czas jedynie nocami, w hotelu zaliczyła wszystkie egzaminy na najwyższe oceny. Podczas nauki wystąpiła też w Big Women Fay Weldon. Potem rzuciła studia filozoficzne w Cambridge, decydując się na karierę aktorską.

Kolejne role to Susan w feministycznym filmie Patrici Rozemy Mansfield Park oraz matka Olivera Twista w ekranizacji Bleasdale'a. Zagrała też u boku Charlesa Dance w Nicholasie Nickleby dla ITV. Myles kontynuowała karierę, zdobywając role w filmie Stefana Schwartza Klub porywaczy u boku Matthew Rhysa oraz w amerykańskim thrillerze Z piekła rodem, gdzie wcieliła się w rolę żony Johnny'ego Deppa.

W 2003 roku zagrała u boku Kate Beckinsale i Michaela Sheena w filmie Underworld, a w 2004 Lady Penelope w Thunderbirds.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]