Sophie Stebnowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sophie Stebnowska
ilustracja
Data urodzenia 1753
Data i miejsce śmierci 16 lutego 1848
Drottningholm
Instrumenty klawesyn
wokal
Gatunki opera
Zawód aktorka
klawesynistka
śpiewaczka operowa
Powiązania Christoffer Christian Karsten

Mariane Theresia Sophie (Maria Sofia) Stebnowska (lub Stempkosta), (nazwisko po mężu Karsten, ur. 1753, zm. 16 lutego 1848) - polska śpiewaczka operowa, aktorka i klawesynistka. Należała do wielkich talentów Królewskiej szwedzkiej opery podczas panowania Króla Gustawa III. Była żoną śpiewaka operowego Christoffera Christiana Karstena i była również babcią znanej na całym świecie tancerki baletowej Marii Taglioni.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Sophie Stebnowska poślubiła w 1781 szwedzkiego śpiewaka operowego Christoffera Christiana Karstena, a w 1782 została mianowana główną aktorką i śpiewakiem Królewskiej szwedzkiej Opery w Sztokholmie, pozycję tą trzymała przez 21 lat. Podczas ślubu, para otrzymała willę Kanton przy Drottningholm.

Była aktywna również jako muzyk. W marcu, 1795, uczestniczyła w publicznym koncercie w Sztokholmie urządzonym przez Karstena, gdzie grała na harfie, podczas gdy jej mąż i Marie Louise Marcadet zaśpiewali.

Jako osoba, została przedstawiona przez Crusenstolpe jako idealny wizerunek gustawskiego wieku. Zachowała się zgodnie z ideałem gustawskiego sądu i jej ruchy były przyjemne; zachowywała się przyjaźnie wobec każdego na zewnątrz nie faworyzując nikogo.

Przed 1803, nie była już główną aktorką szwedzkiej Opery, a w 1806, ją i jej męża zwolnili po prowizorycznym zamknięciu opery.

Sophie (Stebnowska) Karsten miała dwie córki: Sophie Karsten, główną tancerkę przy operze w latach 1805-1806 i matkę baletnicy Marie Taglioni; i Elisabeth Carlottę Karsten, która poślubiła Rosjanina i została malarzem.

Stebnowska zmarła w Drottningholm.