Sorbona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zespołu budynków uniwersyteckich w Paryżu. Zobacz też: Uniwersytet Paryski, potocznie nazywany Sorboną.
Sorbona
La Sorbonne
Ilustracja
Data założenia 1253
Państwo  Francja
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Sorbona
Sorbona
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Sorbona
Sorbona
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Sorbona
Sorbona
Ziemia48°50′55″N 2°20′36″E/48,848611 2,343333
Strona internetowa

Sorbona (fr. La Sorbonne) − zespół budynków w Dzielnicy Łacińskiej Paryża, powstały w ramach dawnego Uniwersytetu Paryskiego, obecnie mieszczący szereg instytucji badawczych i edukacyjnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uniwersytet Paryski.
Plac i kaplica Sorbony na początku XIX w.

Sorbona powstała w 1253 r. jako jedno z kolegiów Uniwersytetu Paryskiego. Z czasem jednak zaczęto odnosić tę nazwę do całego Uniwersytetu.

Od końca XI w. Paryż stał się jednym z najważniejszych centrów intelektualnych w Europie, przyciągając uczniów i nauczycieli z całej Europy. Stopniowo reguły nauczania i przynależności do społeczności scholarów (universitas) ulegały formalizacji i od początku XIII w. można mówić o funkcjonowaniu Uniwersytetu Paryskiego.

Uniwersytet Paryski, był jednym z pierwszych uniwersytetów, stając się modelem instytucjonalnym dla później powstałych placówek. Nie był instytucją jednolitą. Nauczanie podzielone było na fakultety, a studenci na nacje. W jego ramach działały również kolegia mające pomagać gorzej usytuowanym żakom. Jednym z takich kolegiów było Collège de Sorbonne, założone w 1253 r. przez Roberta de Sorbon, kapelana i spowiednika króla Ludwika IX.

W ramach kolegium bezpłatnie uczono ubogich żaków. W 1250 królowa Blanka darowała dom stowarzyszeniu. W 1258 r. zebrano środki, pozwalające zapewnić naukę i utrzymanie 16 studentom. Stowarzyszenie przyjmowało także zamożnych, lecz za opłatą, byli to socii non bursales. W początkach wykładano na Sorbonie tylko teologię. Niektórzy nauczyciele specjalizowali się w kwestiach sumienia, co sprawiało, że ze wszystkich krajów Europy zasięgano jej rady w trudniejszych wypadkach. W 1259 papież Aleksander IV zatwierdził tę instytucję[1].

Kolegium zyskało na znaczeniu w czasach nowożytnych. Uczniowie i wykładowcy Sorbony Société de Sorbonne) zaczęli pełnić najważniejszą rolę na Uniwersytecie Paryskim. W pierwszej połowie XVII w. staraniem absolwenta Sorbony, kardynała Richelieu, wybudowano nową siedzibę Sorbony i to tutaj przeniósł się ciężar działalności całego uniwersytetu. [2]. Od tego czasu cały uniwersytet zaczęto potocznie określać jako Sorbonę. Sorbona, podobnie jak cały Uniwersytet, zakończyła swoją działalność podczas rewolucji francuskiej[3].

W 1896 roku odtworzono Uniwersytet Paryski, umiejscawiając jego administrację w budynkach Sorbony[4].

W 1970 roku dawny Uniwersytet w Paryżu został podzielony na trzynaście różnych uczelni. 3 z tych uczelni odwołują się w nazwie do Sorbony i korzystają z jej budynków.

Dodatkowo, na Sorbonie znajdują się pomieszczenia: Université de Paris V Descartes, École nationale des chartes, a także wspólny rektorat.

Kampusy i budynki uniwersyteckie[edytuj | edytuj kod]

Sorbona na planie Paryża

Najstarszą cześć zabudowań Sorbony stanowi Kaplica Sorbony (Chapelle de la Sorbonne) z dwukondygnacyjną barokową fasadą i charakterystyczną kopułą, zaprojektowana przez Jacques’a Lemercier. We wnętrzu świątyni znajduje się grobowiec kardynała Richelieu[5].

Po 1970 roku historyczny campus w Dzielnicy Łacińskiej, w 5ème arrondissement, został podzielony tak, aby mógł obsługiwać kilka uczelni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. F.J. Holzwarth: Wieki średnie. T. IV: Część druga. Przewaga Niemiec w Europie w X wieku. Cesarze z domu frankońskiego i papiestwo. Czasy wojen krzyżowych. Warszawa: Przegląd Katolicki, 1882, s. 722-726, seria: Historia powszechna. [dostęp 22.12.2013].
  2. The Sorbonne in the Modern Era
  3. University of Paris w: Catholic Encyclopedia (1913)
  4. The Sorbonne in the 19th century
  5. Barbara Górecka: Dzielnica Łacińska wokół Sorbony (pol.). 24 czerwca 2010. [dostęp 2013-12-22].