Sorkonos plamisty

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sorkonos plamisty
Rhynchocyon cirnei[1]
W. Peters, 1847[2]
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Rząd

ryjkonosowe

Rodzina

ryjkonosowate

Podrodzina

Rhynchocyoninae

Rodzaj

sorkonos

Gatunek

sorkonos plamisty

Synonimy
Podgatunki

zobacz opis w tekście

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[8]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Sorkonos plamisty[9] (Rhynchocyon cirnei) – gatunek ssaka z rodziny ryjkonosowatych w rzędzie ryjkonosowych. Liczy 5 podgatunków. Występuje w Afryce. Żywi się stawonogami ściółki lasu bądź zarośli. Jest monogamiczny, samica rodzi 1–2, rzadziej 3 młode. Nie zagraża mu wyginięcie.

Genetyka[edytuj | edytuj kod]

Genetyka sorkonosa plamistego nie została dobrze poznana. Nie wiadomo, ile chromosomów liczy jego kariotyp[10]. Badania mtDNA wskazały na introgresję z sorkonosa czarno-rdzawego i szarolicego do R. cirnei reichardi[11].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Heritage podaje następujące wymiary zwierzęcia. Długość głowy i tułowia wynosi od 22,9 do 27,3 cm. Ogon mierzy od 19,6 do 24,9 cm. Ucho osiąga między 2,7 a 3,1 cm, a tylna stopa od 6,3 do 7,6 cm. Masa ciała zawiera się w przedziale od 320 do 450 g. Samice i samce nie różnią się wielkością[10].

Badania Kaufmana et al. z 2013 wskazują, że ryjkonosowe jako grupa ogólnie mają mózg większy, niż inne ssaki podobnej wielkości i podobnej diety[12].

Brązowa do kremowej głowa ma nieporośnięte włosiem uszy barwy płowej. Pysk jest długi i giętki. Otworów podniebiennych nie stwierdza się. W jamie ustnej znajdują się zęby, w tym niestały niewielki siekacz górny i dobrze rozwinięte górne kły, u samców dłuższe niż u samic[10]. Wzór zębowy przedstawia się następująco[10]:

Wzór zębowy I C P M
34-36 = 0-1 1 4 2
3 1 4 2

.

Grzbiet sorkonosa plamistego, płowy do ciemnobrązowego, wpadający w odcienie pomarańczu, nosi po obu bokach podłużne linie, rozpoczynające się pośrodku grzbietu, a sięgające do nasady ogona. Po obu stronach występują 3 takie linie, przy czym te wyższe są lepiej wyrażone, ciągłe, te niższe zaś rozpadają się na szereg jaśniejszych i ciemniejszych plam. Po liniach tych można rozpoznać sorkonosa plamistego, aczkolwiek u niektórych podgatunków ciemniejsze ubarwienie okolicy zadu czyni linie słabo widocznymi. Jaśniejszy, białawy czy jasnożółty jest za to brzuch. Na klatce piersiowej samicy znajdują się sutki, nieobecne u samców. Para przednia uległa redukcji i nie występuje, obserwuje się natomiast parę środkową i tylną, podobnie jak u sorkonosa złotozadego. Nie występuje gruczoł piersiowy, natomiast gruczoły odbytowe (analne) rozwinięte są dobrze[10].

Ogon osiąga jakieś 0,9 długości ciała. W odcinku bliższym jest dość gruby, dystalnie coraz cieńszy. Prawie nie porastają go włosy, na końcu ma biały odcinek[10].

Kończyny przednie i tylne kończą się czterema palcami. Liczba ta wynika z zaniku kciuka i palucha. Również i piąty palec ręki rozwija się słabo, wspierany na tylko dwóch paliczkach[10]. Kończyny tylne sorkonosów są solidnie zbudowane[12].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Sorkonos plamisty należy do rodzaju sorkonos w podrodzinie Rhynchocyoninae w rodzinie ryjkonosowatych[10].

Gatunek opisany zgodnie z zasadami nazewnictwa binominalnego został przez niemieckiego zoologa Wilhelma Petersa w 1847 roku[2]. Miejsce typowe to Quelimane w dystrykcie Bororo, w prowincji Zambezia w Mozambiku[10][13][14].

Wyróżnia się 5 podgatunków[10][14]:

 • Rhynchocyon cirnei cirnei W. Peters, 1847 (podgatunek nominatywny),
 • Rhynchocyon cirnei hendersoni O. Thomas, 1902,
 • Rhynchocyon cirnei macrurus Günther, 1881,
 • Rhynchocyon cirnei reichardi Reichenow, 1886,
 • Rhynchocyon cirnei shirensis Corbert & Hanks, 1968[15].

Podstawowe dane taksonomiczne podgatunków (oprócz nominatywnego) przedstawia poniższa tabelka:

Podgatunek Oryginalna nazwa Autor i rok opisu Miejsce typowe Holotyp
R. c. hendersoni Rhynchocyon hendersoni O. Thomas, 1902 Nyika, Livingstonia, Malawi[16]. Skóra samca (sygnatura BMNH 1902.9.8.1) ze zbiorów Muzeum Historii Naturalnej w Londynie; okaz typowy zebrany przez duchownego Jamesa Hendersona[17][16].
R. c. macrurus Rhynchocyon macrurus Günther, 1881 Rzeka Rovuma, na granicy między Tanzanią a Mozambikem[18][19]. SKóra i czaszka dorosłego osobnika (sygnatura BMNH 1863.10.12.1) ze zbiorów Muzeum Historii Naturalnej w Londynie; zebrany przez Johna Kirka[20][18].
R. c. reichardi Rhynchocyon Reichardi Reichenow, 1886 Marungu, na zachód od centrum jeziora Tanganika, Demokratyczna Republika Konga[21]. Okaz typowy (syntyp) to skóra (sygnatura RMNH.MAM.39314.b)[22] i czaszka (sygnatura RMNH.MAM.39314.a)[23] samicy ze zbiorów Muzeum Historii Naturalnej w Lejdzie; okaz typowy zebrany 4 sierpnia 1884 roku przez Richarda Böhma i Paula Reicharda[23][22][24].
R. c. shirensis Rhynchocyon cirnei shirensis Corbert & Hanks, 1968 Lichenja Plateau (16°00′S 35°33′E/-16,000000 35,550000), na wysokości 1900 m n.p.m., góry Mlandżi, Malawi[15]. Skóra i czaszka dorosłej samicy (sygnatura BMNH 1934.1.11.8) ze zbiorów Muzeum Historii Naturalnej w Londynie; okaz zebrany 3 stycznia 1932 roku przez J. Vincenta[25][26].

Badania genetyczne Lawsona et al. z 2013 potwierdziły odrębność sorkonosa szarolicego od plamistego. Przeprowadzono badania z wykorzystaniem mtDNA i vWF. Geny jądrowe ujawniły odrębność gatunków, w przeciwieństwie do genów mitochondrialnych, w przypadku których u obu gatunków stwierdzono te same główne haplotypy. Lucinda Lawson et al. zwracają uwagę, że jest to częsty wynik w badaniach genetycznych[27], jak wykazano już wcześniej[28]. W przypadku krzyżowania się blisko spokrewnionych gatunków intogresja często przebiega nierówne, znacznie silniej w przypadku genów mitochondrialnych[29]. Także w przypadku sorkonosów wskazuje to na pewną ograniczoną introgresję z R. c. reichardi. Otrzymano następujący kladogram[27]:
Rhynchocyon cirneiRhynchocyon udzungwensisW 2017 Carlen et al. przeprowadzili badania genetyczne, w wyniku których ponownie podnieśli status jednego z uprzednich podgatunków R. cirnei stuhlmanni do rangi osobnego gatunku. Zaprezentowali jednocześnie kladogram sorkonosów[30]:Rhynchocyon chrysopygus

Rhynchocyon petersiRhynchocyon udzungwensis

Rhynchocyon stuhlmanni
Rhynchocyon cirnei reichardi
Rhynchocyon cirnei macrurusRhynchocyon cirnei shirensis, Rhynchocyon cirnei cirnei


Etymologia[edytuj | edytuj kod]

 • Rhynchocyon: gr. ῥύγχος rhunkhos ‘pysk’; κυων kuōn, κυνος kunos ‘pies’[31].
 • cirnei: Manuel Joaquim Mendes de Vasconcelos e Cirne (1784–1832), portugalski polityk, gubernator Mozambiku, kiedy był on kolonią portugalską[32].
 • hendersoni: James Henderson (1867–1930), szkocki misjonarz w południowej Afryce[17][33].
 • macrurus: gr. μακρος makros ‘długi’; -ουρος -ouros ‘-ogonowy’, od ουρα oura ‘ogon’[34].
 • reichardi: Paul Reichard (1845-1938), niemiecki inżynier, geograf, kolekcjoner z Afeyki Wschodniej z lata 1880–1884[4][35].
 • shirensis: zreka Shire, Malawi[15].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Sorkonos plamisty występuje w Afryce[10]. Ma szeroki zasięg. IUCN wymienia tu następujące kraje: Demokratyczna Republika Konga (między rzekami Ubangi i Kongo), Malawi (wzgórza okolicy ryftu), Mozambik (na północ od Zambezi), Tanzania, Uganda (zachód kraju), Zambia. Ponadto gatunek może występować w Republice Środkowoafrykańskiej, pojedyncze doniesienie mówi o napotkaniu go między Bangui i Mbaiki na zachód od rzeki Ubangi, ale jako że byłoby to jedyne stwierdzenie zwierzęcia na zachód od rzeczonej rzeki, autorzy powątpiewają w to. Gatunek bytuje na wysokości od poziomu morza[8] (Tanzania, Mozambik[10]) do 2100 m w górach Rubehos[8] bądź 2300 m[10] w górach Udzungwa[10], oba łańcuchy w Tanzanii[8][10].

Rozmieszczenie zależy od podgatunku, obejmują one kilka niepołączonych ze sobą obszarów. Heritage podaje je następująco[10][14]:

 • Rhynchocyon cirnei cirnei żyje na północy Mozambiku,
 • Rhynchocyon cirnei hendersoni spotyka się na północy Malawi, Heritage podaje dokładniej wzgórze Nyamkhowa w okolicy Livingstonia,
 • Rhynchocyon cirnei macrurus występuje w południowo-wschodniej Tanzanii,
 • Rhynchocyon cirnei reichardi zamieszkuje Tanzanię, północ Malawi, północny wschód Zambii i południowy wschód Demokratycznej Republiki Konga,
 • Rhynchocyon cirnei shirensis żyje na południu Malawi i w przyległym do niego regionie Mozambiku[10].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Tryb życia sorkonosa plamistego nie został dobrze poznany. Wnioskuje się, że przypomina on tryb życia pokrewnych gatunków, sorkonosa złotozadego i szarolicego. Prawdopodobnie i sorkonos plamisty wiedzie samotne życie[8]. Mimo łączenia się w pary każdy osobnik z danej pary żyje oddzielnie. Aktywność przypada na dzień. W nocy zwierzę śpi w gnieździe zbudowanym ze ściółki[10].

Cykl życiowy[edytuj | edytuj kod]

Rozród sorkonosa plamistego nie został dobrze poznany. Prawdopodobnie jest on monogamiczny[8], jak i inne sorkonosy, łączące się w pary na całe życie i zajmujące wspólne terytorium. Rozród przebiega prawdopodobnie przez cały rok bez wyraźnego okresu godowego. Po kopulacji samica zachodzi w ciążę[10], by wydać na świat 1–2 noworodki[36], rzadko 3[10].

Introgresja z sorkonosa czarno-rdzawego i szarolicego do R. cirnei reichardi wskazuje na krzyżowanie się tych gatunków, przy czym objęty nią obszar jest niewielki i leży na wschodzie gór Udzungwa[11].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Sorkonos plamisty zasiedla lasy i tereny porośnięte roślinnością krzewiastą. Wymienić tu można lasy górskie[8] i nizinne, ale też gąszcz porastający brzegi rzek. Zwierzę wymaga obfitej ściółki i piętra koron[10]. Siedliska prawdopodobnie pofragmentowane[8].

Pożywienie tego ssaka stanowią bezkręgowce, najczęściej stawonogi[10]. IUCN wnosi o tym z analogii do innych sorkonosów[8], ale Heritage przytacza badania żołądków osobników z Zambii. Zawierały one pozostałości chrząszczy, błonkówek, larw muchówek, jak i innych owadów[10]. Pokarm znajduje w ściółce[8].

Ryjkonosowe ewoluowały prawdopodobnie w środowisku pozbawionym istotnej konkurencji. Wykształciły zespół specyficznych adaptacji, obejmujący myrmekofagię, specyficzny chód, brak gniazd. Łączą dzięki temu cechy spotykane u hiętkojęzykowych i antylop[37].

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Całkowita liczebność gatunku spada. Odpowiadać za to może niszczenie środowiska życia zwierzęcia i fragmentacja dostępnych mu siedlisk. W górskich lasach grozi mu wycinanie drzew, podobnie jak sorkonosowi złotozademu i czarno-rdzawemu. Zagrożenie takie dotyczy choćby gór Rungwe. Szczególnie zagrożony z tego powodu może też być zamieszkujący nadmorskie tereny Tanzanii R. c. macrurus. Ponadto niektóre populacje są obiektem polowań. IUCN zwraca też uwagę na zagrożenie niewielkich izolowanych populacji, wymieniając tę z okolic Mbira u wyjścia Nilu z Jeziora Wiktorii[8].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Niepoprawna późniejsza pisownia Rhynchocyon Reichardi Reichenow, 1886.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rhynchocyon cirnei, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
 2. a b W.C.H. Peters. Eine neue Säugethiergattung aus der Ordnung der Insektenfresser. „Bericht über die zur Bekanntmachung geeigneten Verhandlungen der Konigl.Preuss.Akademie der Wissenschaften zu Berlin”. Aus dem Jahre 1837, s. 37, 1847. (niem.). 
 3. A.C.L.G. Günther. Notes on the Species of Rhynchocyon and Petrodromus. „Proceedings of the Zoological Society of London”. 1881, s. 163, 1881. (ang.). 
 4. a b A. Reichenow. Zwei neue Saugethiere aus Inner-Africa. „Zoologischer Anzeiger”. 9 (223), s. 316, 1886. (niem.). 
 5. O.R. Neumann. Die von mir in den Janren 1892—95 in Ost- und Central-Africa, speciell in den Massai-Ländern und den Ländern am Victoria Nyansa gesammelten nnd beobachteten Säugethiere. „Zoologische Jahrbücher”. 13 (6), s. 542, 1900. (niem.). 
 6. a b Thomas 1902 ↓, s. 403.
 7. P.S. Kershaw. On a collection of mammals from Tanganyika territory. „The Annals and Magazine of Natural History”. Ninth series. 11 (65), s. 587, 1923. (ang.). 
 8. a b c d e f g h i j k M. 2020 Hoffmann, Rhynchocyon cirnei, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2022-03-13] (ang.).
 9. Nazwy zwyczajowe za: W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska-Jurgiel, A. Jasiński & W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 22. ISBN 978-83-88147-15-9. (pol. • ang.).
 10. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w S. Heritage: Family Macroscelididae (Sengis). W: R.A. Mittermeier & D.E. Wilson (red.): Handbook of the Mammals of the World. Cz. 8: Insectivores, Sloths and Colugos. Barcelona: Lynx Edicions, 2018, s. 227. ISBN 978-84-16728-08-4. (ang.).
 11. a b Lawson i inni, Unraveling elephant-shrews: Phylogenetic relationships and unexpected introgression among giant sengis, „Molecular Phylogenetics and Evolution,”, 154, Elsevier, 2021, 107001., DOI10.1016/j.ympev.2020.107001 (ang.).
 12. a b Kaufman JA i inni, Brain Volume of the Newly-Discovered Species Rhynchocyon udzungwensis (Mammalia: Afrotheria: Macroscelidea): Implications for Encephalization in Sengis, „PLoS One”, 8 (3), 2013, e58667, DOI10.1371/journal.pone.0058667 (ang.).
 13. N. Upham, C. Burgin, J. Widness, M. Becker, C. Parker, S. Liphardt, I. Rochon & D. Huckaby: Rhynchocyon cirnei W. Peters, 1847. [w:] ASM Mammal Diversity Database (Version 1.11) [on-line]. American Society of Mammalogists. [dostęp 2023-08-18]. (ang.).
 14. a b c C.J. Burgin, D.E. Wilson, R.A. Mittermeier, A.B. Rylands, T.E. Lacher & W. Sechrest: Illustrated Checklist of the Mammals of the World. Cz. 1: Monotremata to Rodentia. Barcelona: Lynx Edicions, 2020, s. 112. ISBN 978-84-16728-34-3. (ang.).
 15. a b c Corbet i Hanks 1968 ↓, s. 59.
 16. a b 1902.9.8.1. [w:] Data Portal [on-line]. Natural Museum History. [dostęp 2023-08-14]. (ang.).
 17. a b Thomas 1902 ↓, s. 404.
 18. a b 1863.10.12.1. [w:] Data Portal [on-line]. Natural Museum History. [dostęp 2023-08-14]. (ang.).
 19. R.E. Moreau, G.H.E. Hopkins & R.W. Hayman. The type-localities of some African mammals. „Proceedings of the Zoological Society of London”. 115 (3–4), s. 387–447, 1946. DOI: 10.1111/j.1096-3642.1946.tb00101.x. (ang.). 
 20. Corbet i Hanks 1968 ↓, s. 61.
 21. G.H. Swynnerton & R.W. Hayman. Additions to the checklist of Tanganyika mammals. „East African Geographical Review”. 1958 (99), s. 9, 1958. (ang.). 
 22. a b Specimen RMNH.MAM.39314.b. Naturalis Bioportal. [dostęp 2023-08-18]. (niderl. • ang.).
 23. a b Specimen RMNH.MAM.39314.a. Naturalis Bioportal. [dostęp 2023-08-18]. (niderl. • ang.).
 24. Corbet i Hanks 1968 ↓, s. 60.
 25. 1934.1.11.8. [w:] Data Portal [on-line]. Natural Museum History. [dostęp 2023-08-18]. (ang.).
 26. Corbert i Hanks 1986 ↓, s. 59.
 27. a b Lawson LP i inni, Evolutionary History of the Grey-Faced Sengi, Rhynchocyon udzungwensis, from Tanzania: A Molecular and Species Distribution Modelling Approach, „PLoS One”, 8 (8), 2013, e72506, DOI10.1371/journal.pone.0072506 (ang.).
 28. Daniel J. Funk, Kevin E. Omland, Species-level paraphyly and polyphyly: frequency, causes, and consequences, with insights from animal mitochondrial DNA., „Annual Review of Ecology, Evolution, and Systematics”, 34, 2003, s. 397-423, JSTOR30033781 (ang.).
 29. Chan KMA, Levin SA, Leaky prezygotic isolation and porous genomes: rapid introgression of maternally inherited DNA, „Evolution”, 59 (4), 2005, s. 720–729, DOI10.1554/04-534 (ang.).
 30. Carlen i inni, Reconstructing the molecular phylogeny of giant sengis (Macroscelidea; Macroscelididae; Rhynchocyon), „Molecular phylogenetics and evolution”, 113, Elsevier, s. 150-160, DOI10.1016/j.ympev.2017.05.012 (ang.).
 31. T.S. Palmer. Index Generum Mammalium: a List of the Genera and Families of Mammals. „North American Fauna”. 23, s. 609, 1904. (ang.). 
 32. B. Beolens, M. Watkins & M. Grayson: The Eponym Dictionary of Mammals. Baltimore: The Johns Hopkins University Press, 2009, s. 79. ISBN 978-0-8018-9304-9. (ang.).
 33. A.C. Ross: Henderson, James. Dictionary of African Christian Biography. [dostęp 2023-08-18]. (ang.).
 34. The Key to Scientific Names, macrurus [dostęp 2023-08-19].
 35. The Key to Scientific Names, reichardi [dostęp 2023-08-19].
 36. F. Rovero i inni, A new species of giant sengi or elephant-shrew (genusRhynchocyon) highlights the exceptional biodiversity of theUdzungwa Mountains of Tanzania, „Journal of Zoology”, 274 (2), 2008, s. 127–128, DOI10.1111/j.1469-7998.2007.00363.x (ang.).
 37. Rathbun GB, Why is there discordant diversity in sengi (Mammalia: Afrotheria: Macroscelidea) taxonomy and ecology?, „Afr J Ecol”, 47, 2009, s. 1–13, DOI10.1111/j.1365-2028.2009.01102.x (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]