Sortawała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sortawala)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sortawała
Сортавала
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Rosja
Republika  Karelia
Rejon rejon sortawalski
Populacja (2009)
• liczba ludności

19300
Nr kierunkowy +7 81430
Kod pocztowy 18679x
Tablice rejestracyjne 10
Położenie na mapie Karelii
Mapa lokalizacyjna Karelii
Sortawała
Sortawała
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Sortawała
Sortawała
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Sortawała
Sortawała
Ziemia 61°42′N 30°40′E/61,700000 30,666667
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Sortawała (ros. Сортавала, fiń. Sortavala) – miasto w zachodniej Karelii, w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Stanowi ważny port nad Jeziorem Ładoga. Ośrodek administracyjny rejonu sortawalskiego republiki Karelii.

Sortawała istniała jako osada od X wieku. Była jednym z fińskich ośrodków handlu z Księstwem Kijowskim. W XIII powstał tu zamek. W tym czasie dostała się pod panowanie Nowogrodu. Od 1617 na mocy traktatu stołbowskiego wraz z całą Karelią trafiła w ręce szwedzkie) (bezpośrednio do Wielkiego Księstwa Finlandii). W 1653 uzyskała prawa miejskie. W 1721 po pokoju w Nystad znowu wróciła do Rosji. Rosjanie zaczęli nazywać miasto Sierdobol.

Rozwój miasta nastąpił w II połowie XIX wieku. W 1918 Sortawała została przyłączona do niepodległej Finlandii. W 1940 w znacznym stopniu uległa zniszczeniu w czasie wojny zimowej (Talvisota) i na mocy traktatu pokojowego znalazła się w rękach Związku Radzieckiego. W latach 19411944 miasto ponownie było w rękach Finów. Po zakończeniu II wojny światowej znacznie podupadło, a większość jego mieszkańców wyjechała do Finlandii.

Rozwinięty jest tutaj przemysł środków transportu, maszynowy, drzewny, materiałów budowlanych, spożywczy i lekki. Miasto znane jest z kamieniołomów granitu eksploatowanych od XVIII wieku. Rozwija się tutaj turystyka, w tym turystyka uzdrowiskowa. W mieście zachowały się zabytki fińskiej architektury z przełomu XIX i XX wieku.

Linki zewnętrzne[edytuj]