Sortowanie bąbelkowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sortowanie bąbelkowe
Bubble sort animation.gif
Rodzaj Sortowanie
Struktura danych Tablica, lista
Złożoność
Czasowa О(n²)

Wizualizacja sortowania bąbelkowego
Wizualizacja sortowania bąbelkowego

Sortowanie bąbelkowe (ang. bubble sort) – prosta metoda sortowania o złożoności czasowej i pamięciowej .

Polega na porównywaniu dwóch kolejnych elementów i zamianie ich kolejności, jeżeli zaburza ona porządek, w jakim się sortuje tablicę. Sortowanie kończy się, gdy podczas kolejnego przejścia nie dokonano żadnej zmiany.

Dowód matematyczny[edytuj]

Algorytm opiera się na zasadzie maksimum, tj. każda liczba jest mniejsza lub równa od liczby maksymalnej. Porównując kolejno liczby można wyznaczyć największą z nich. Następnie ciąg częściowo posortowany (mający liczbę maksymalną), można skrócić o tę liczbę i ponowić szukanie maksimum, już bez elementów odrzuconych i tak długo, aż zostanie nam jeden element. Otrzymane kolejne maksima są coraz mniejsze przez co ciąg jest uporządkowany.

Złożoność obliczeniowa[edytuj]

Przykład działania

Algorytm wykonuje n-1 przejść, a w każdym przejściu wykonuje n-k porównań (gdzie k=1,2..n-1 to numer przejścia), przez co jego teoretyczna złożoność czasowa wynosi . W podstawowej wersji algorytmu nie można tego czasu skrócić, a każda permutacja powoduje, że algorytm jest wykonywany w czasie pesymistycznym.

Modyfikacje powodujące ulepszenie czasu[edytuj]

Algorytm można rozbudować tak, by czas optymistyczny był lepszy. Najłatwiejsze jest dodanie flagi informującej, czy w danej iteracji doszło do zmiany. Flaga jest zerowana na wejściu w przebiegu pętli, w przypadku natrafienia na zmianę jest podnoszona, a po wykonaniu przejścia sprawdzana. Jeśli nie było zmian, to sortowanie jest zakończone. Modyfikacja ta wprawdzie wydłuża czas wykonania jednego przejścia przez pętlę (gdyż trzeba wyzerować flagę, podnieść ją i sprawdzić), jednakże w wariancie optymistycznym (ciąg częściowo posortowany) może zaoszczędzić iteracji, przez co algorytm będzie działać szybciej.

Przykład działania[edytuj]

Ciąg wejściowy . Każdy wiersz symbolizuje wypchnięcie kolejnego największego elementu na koniec („wypłynięcie największego bąbelka”). Niebieskim kolorem oznaczono końcówkę ciągu już posortowanego.

Pseudokod[edytuj]

Pseudokod wersji podstawowej algorytmu dla tablicy o rozmiarze n (elementy tablicy są numerowane od 0 do n-1):

procedure bubbleSort( A : lista elementów do posortowania )
 n = liczba_elementów(A)
  do
  for (i = 0; i < n-1; i++) do:
   if A[i] > A[i+1] then
    swap(A[i], A[i+1])
   end if
  end for
  n = n-1
 while n > 1
end procedure

Implementacja[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]