Sortowanie bąbelkowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sortowanie bąbelkowe
Ilustracja
Przykład działania algorytmu sortowania bąbelkowego
Rodzaj

sortowanie

Struktura danych

tablica, lista

Złożoność
Czasowa

Pamięciowa

Wizualizacja sortowania bąbelkowego
Wizualizacja sortowania bąbelkowego

Sortowanie bąbelkowe (ang. bubble sort) – prosta metoda sortowania o złożoności czasowej i pamięciowej

Polega na porównywaniu dwóch kolejnych elementów i zamianie ich kolejności, jeżeli zaburza ona porządek, w jakim się sortuje tablicę[1]. Sortowanie kończy się, gdy podczas kolejnego przejścia nie dokonano żadnej zmiany.

Dowód matematyczny[edytuj | edytuj kod]

Algorytm opiera się na zasadzie maksimum, tj. każda liczba jest mniejsza lub równa od liczby maksymalnej. Porównując kolejno liczby, można wyznaczyć największą z nich. Następnie ciąg częściowo posortowany (mający liczbę maksymalną) można skrócić o tę liczbę i ponowić szukanie maksimum, już bez elementów odrzuconych i tak długo, aż zostanie nam jeden element. Otrzymane kolejne maksima są coraz mniejsze, przez co ciąg jest uporządkowany.

Złożoność obliczeniowa[edytuj | edytuj kod]

Przykład działania

Algorytm wykonuje przejść, a w każdym przejściu wykonuje porównań (gdzie to numer przejścia), przez co jego teoretyczna złożoność czasowa wynosi W podstawowej wersji algorytmu nie można tego czasu skrócić, a każda permutacja powoduje, że algorytm jest wykonywany w czasie pesymistycznym.

Modyfikacje powodujące ulepszenie czasu[edytuj | edytuj kod]

Algorytm można rozbudować tak, by czas optymistyczny był lepszy. Najłatwiejsze jest dodanie flagi informującej, czy w danej iteracji doszło do zmiany. Flaga jest zerowana na wejściu w przebiegu pętli, w przypadku natrafienia na zmianę jest podnoszona, a po wykonaniu przejścia sprawdzana. Jeśli nie było zmian, to sortowanie jest zakończone. Modyfikacja ta wprawdzie wydłuża czas wykonania jednego przejścia przez pętlę (gdyż trzeba wyzerować flagę, podnieść ją i sprawdzić), jednakże w wariancie optymistycznym (ciąg częściowo posortowany) może zaoszczędzić iteracji, przez co algorytm będzie działać szybciej.

Przykład działania[edytuj | edytuj kod]

Ciąg wejściowy Każdy wiersz symbolizuje wypchnięcie kolejnego największego elementu na koniec („wypłynięcie największego bąbelka”). Niebieskim kolorem oznaczono końcówkę ciągu już posortowanego.

Sortowanie bąbelkowe w C++[edytuj | edytuj kod]

Oto sortowanie w C++ wersji podstawowej algorytmu dla tablicy o rozmiarze n (elementy tablicy są numerowane od 0 do n-1):

#include <iostream>

using namespace std;

void Bubblesort(int tab[], int n){
  for(int i = 0; i < n - 1; i++){
    for(int j = 0; j < n - i - 1; j++){
      if(tab[j] > tab[j+1]){
        swap(tab[j], tab[j+1]);
      }
    }
  }

  for(int i = 0; i < n; i++){
    cout << tab[i] << " ";
  }
  cout << "\n";
}

int main(){

  int tab[] = {4, 2, 1, 7, 10};
  int n = 5;

  Bubblesort(tab, n);

  return 0;
}

Implementacja[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Bubble Sort - Data Structure and Algorithm Tutorials [online], GeeksforGeeks, 2 lutego 2014 [dostęp 2023-07-12] (ang.).