Soshana Afroyim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Soshana Afroyim w jej atelier w Paryżu, 1956

Soshana Afroyim (ur. 1 września 1927 w Wiedniu) – austriacka malarka.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Soshana urodziła się 1927 roku jako Susanne Schuller w Wiedniu w rodzinie żydowskiej klasy średniej. Jej młodszym bratem był Maksymilian. Ojciec Fritz Schuller pracował w fabryce, a jej matka Margarethe była rzeźbiarką. Zaczęła malować i rysować w bardzo młodym wieku.

Ucieczka z Wiednia[edytuj | edytuj kod]

W wieku jedenastu lat Soshana była świadkiem aneksji Austrii w 1938 roku Patrzyłam na triumfalny wjazd Hitlera do Wiednia. Pamiętam dobrze, jak wyjrzałam przez okno i widziałam jak on został powitany przez tłum wiwatujących. Rodzina zdecydowała się opuścić Austrię. Fritz Schuller, który urodził się w Brnie, miał czeski paszport i opuścił kraj. Margarethe Schuller uciekła wraz z dziećmi do Szwajcarii, a następnie do Paryża, gdzie Fritz Schuller czekał na nich, a ostatecznie w 1939 roku dotarli do Londynu. Soshana uczęszczała do szkoły Northwood College, a w 1940 roku do szkoły Chelsea Polytechnic, gdzie miała lekcje malarstwa i rysunku. Na skutek bombardowania Londynu przez hitlerowskie bomby rodzina musiała schronić się w schronie prawie każdej nocy.

Emigracja do Ameryki[edytuj | edytuj kod]

Jej ojciec uciekł do Hiszpanii i przez Tangier uciekł do Nowego Jorku. W 1941 roku udało mu się uzyskać oświadczenie dla swojej rodziny i zarezerwował trzy bilety dla SS Madura, ostatniego statku cywilnego. W 1941 roku przybyła wraz z matką i bratem do Elis Island. W Nowym Jorku zapisała się do szkoły Washington Irving i uczęszczała do klasy malarstwa pod kierunkiem Bejs Afroyim. W wieku 17 lat wbrew woli rodziców wyjechała do Ameryki. Aby zarobić na życie w czasie tej podróży namalowała wielu pisarzy, naukowców i muzyków.

Kuba i pierwsza duża wystawa[edytuj | edytuj kod]

Z powodu działań w partii komunistycznej opuściła USA i spędziła dziewięć miesięcy w Kubie, gdzie zorganizowała pierwszą wystawę w 1948 roku.

Powrót do Wiednia[edytuj | edytuj kod]

Wróciła z synem do Wiednia w 1951 roku i tego samego roku rozpoczęła studia na uniwersytecie sztuki w Wiedniu, a w 1952 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie malowała pod kierunkiem prof. Sergiusza Pauser, Alberta Parisa Gutersloh i prof. Herberta Boecki.

Podróż dookoła świata[edytuj | edytuj kod]

W trakcie swojej podróży dookoła świata w 1968 roku Soshana odwiedziła South Seas, Karaiby, Tajlandię, Balę, Australię, Indie, Sikkim, Nepal, Afganistan, Iran i Izrael. W 1969 roku w królewskim domu Sikkim powierzono jej malowanie portretów króla i królowej i w tym samym roku stała się członkiem Towarzystwa Teozoficznego. W 1972 roku przeniosła się do Jerozolimy gdzie były zaplanowane cztery wystawy w starej galerii Jaffa jednak doszło do wybuchu wojny Jom Kippur, wówczas opuściła Izrael i przeniosła się do Nowego Jorku w 1974 roku.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2 września 2009 wyróżnienie prowincji Wiedniu
  • 27 maja 2010 Austriacki Krzyż Honorowy dla Nauki i Sztuki

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Shoshana Afroyim - The Free Online Dictionary and Encyclopedia