Soszów Wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Soszów Wielki
Ilustracja
Schronisko pod Soszowem Wielkim
Państwo  Polska
 Czechy
Pasmo Beskid Śląski
Wysokość 886 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Soszów Wielki
Soszów Wielki
Ziemia49°38′03,8″N 18°48′46,7″E/49,634389 18,812972

Soszów Wielki (czes. Velký Šošov; 886 m n.p.m.) – szczyt górski w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim. Grzbietem przez szczyt biegnie granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami.

Leży pomiędzy szczytami Cieślara na południu i Małego Soszowa na północy. Wierzchowina szczytowa spłaszczona i wyciągnięta w kierunku zachodnim. Stoki zachodnie dość strome, rozczłonkowane dolinkami kilku cieków wodnych, opadają do doliny Głuchówki, już po stronie czeskiej. Stoki wschodnie strome, opadają ku zamknięciu doliny Jawornika.

Pod szczytem górne stacje wyciągów narciarskich Stacji Narciarskiej Soszów (patrz niżej). Na grzbiecie granicznym, nieco na północ od szczytu, znajduje się pensjonat górski "Zagroda Lepiarzówka". Również na grzbiecie, ok. 500 m na północ od szczytu, stoi prywatne schronisko turystyczne zbudowane w 1932 roku. Obok schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych prowadzących w kierunku Czantorii Wielkiej i Stożka oraz m.in. do Wisły Jawornik. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barański, Mirosław J.: Beskid Śląski. Pasmo Stożka i Czantorii. Przewodnik turystyczny. Wyd. Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1996, ​ISBN 83-7005-370-X​;

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]