Soul Society

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Soul Society (jap. 尸魂界, dosł. Społeczeństwo Dusz) spirytystyczny świat w mandze oraz anime Bleach, w którym przebywają dobre dusze. Świat ten przypomina średniowieczną Japonię i jest podzielony na dwa odrębne obszary: Seireitei, zajmowany przez shinigami oraz Rukongai w całości przeznaczony dla zwykłych dusz.

Rukongai[edytuj | edytuj kod]

Rukongai (流魂街 dosł. miasto wędrujących dusz) stanowi największą i najgęściej zaludnioną cześć Soul Society. Trafiają tam wszystkie zwykłe dusze przybywające ze świata żywych. Rukongai podzielone jest na 320 okręgów (80 w części północnej Rukongai, 80 w części zachodniej Rukongai, itd.), które numerowane są w porządku rosnącym ze względu na odległość w jakiej się znajdują od centrum. Im wyższy numer, tym bardziej okręg przypomina slumsy, gdzie warunki życia są trudne oraz panuje wysoka przestępczość. Nie ma żadnych wzmianek o tym, że shinigami lub jakiekolwiek organizacje patrolują Rukongai - mieszkańcy sami odpowiadają za swój dobrobyt. Dusze są przydzielane do okręgów ze względu na datę śmierci, nie pokrewieństwo, toteż większość dusz nie jest w stanie spotkać się ze swoimi krewnymi, którzy zmarli wcześniej.

Seireitei[edytuj | edytuj kod]

Seireitei (瀞霊廷, dosł. dziedziniec czystych dusz) stanowi centrum Soul Society, koliste miasto-twierdzę. Zamieszkują tam wyłącznie shinigami. Mur otaczający Seireitei został stworzony ze specjalnego materiału zwanego śmiertelnym kamieniem, który ze swych krawędzi emituje pole tworzące sferyczną barierę wokół miasta. W teorii niemożliwe jest wejście lub wyjście innym sposobem niż przez cztery bramy strzeżone przez potężnych strażników.

W centrum Seireitei znajduje się biała wieża senzaikyū (ang. Shrine of Penitence) oraz Wzgórze Sōkyoku (双殛), gdzie odbywają się egzekucje shinigami o najwyższej randze, np. kapitanów.