South Yorkshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
South Yorkshire
Hrabstwo ceremonialne
i metropolitalne
Ilustracja
Widok na Sheffield, największe miasto hrabstwa
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region Yorkshire and the Humber
Siedziba Barnsley[1]
Powierzchnia 1552 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

1 343 600
• gęstość 865,7 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba dystryktów 4
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

South Yorkshirehrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w południowej części historycznego hrabstwa Yorkshire.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 1552 km², a liczba ludności – 1 343 600 mieszkańców[2]. Największym miastem, jedynym posiadajacym status city, jest Sheffield. Innymi większymi miastami na terenie South Yorkshire są Rotherham, Barnsley oraz Doncaster. Ośrodkiem administracyjnym, do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku, było Barnsley.

Środkowa i wschodnia część hrabstwa ma charakter nizinny, podczas gdy przez zachodnią przebiega pasmo Gór Pennińskich. Zachodni skraj hrabstwa znajduje się na terenie parku narodowego Peak District.

Obecność złóż węgla oraz budowa w XIX wieku pierwszych linii kolejowych, spowodowały gwałtowny rozwój przemysłu, zwłaszcza metalurgicznego. Wraz z górnictwem stanowił on podstawę gospodarki hrabstwa aż do drugiej połowy XX wieku, gdy zostały one w znacznym stopniu wyparte przez przemysł lekki.

Na północy South Yorkshire graniczy z hrabstwem West Yorkshire, na północnym wschodzie z North Yorkshire oraz East Riding of Yorkshire, na wschodzie z Lincolnshire, na południowym wschodzie z Nottinghamshire a na południu i zachodzie z Derbyshire.

Podział administracyjny[edytuj]

W skład hrabstwa wchodzą cztery dystrykty.

  1. Sheffield
  2. Rotherham
  3. Doncaster
  4. Barnsley

Przypisy

  1. Do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku.
  2. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-24].

Bibliografia[edytuj]

  • South Yorkshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-12-24].