South Yorkshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
South Yorkshire
Hrabstwo ceremonialne
i metropolitalne
Ilustracja
Widok na Sheffield, największe miasto hrabstwa
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

Yorkshire and the Humber

Siedziba

Barnsley[1]

Powierzchnia

1552 km²

Populacja (2016)
• liczba ludności


1 384 969[2]

• gęstość

892 os./km²

Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba dystryktów

4

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Wielka Brytania

South Yorkshirehrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w południowej części historycznego hrabstwa Yorkshire.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 1552 km², a liczba ludności – 1 384 969 (2016) mieszkańców[2]. Największym miastem, jedynym posiadającym status city, jest Sheffield. Innymi większymi miastami na terenie South Yorkshire są Rotherham, Barnsley oraz Doncaster. Ośrodkiem administracyjnym, do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku, było Barnsley.

Środkowa i wschodnia część hrabstwa ma charakter nizinny, podczas gdy przez zachodnią przebiega pasmo Gór Pennińskich. Zachodni skraj hrabstwa znajduje się na terenie parku narodowego Peak District.

Obecność złóż węgla oraz budowa w XIX wieku pierwszych linii kolejowych, spowodowały gwałtowny rozwój przemysłu, zwłaszcza metalurgicznego. Wraz z górnictwem stanowił on podstawę gospodarki hrabstwa aż do drugiej połowy XX wieku, gdy zostały one w znacznym stopniu wyparte przez przemysł lekki.

Na północy South Yorkshire graniczy z hrabstwem West Yorkshire, na północnym wschodzie z North Yorkshire oraz East Riding of Yorkshire, na wschodzie z Lincolnshire, na południowym wschodzie z Nottinghamshire a na południu i zachodzie z Derbyshire.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład hrabstwa wchodzą cztery dystrykty.

  1. Sheffield
  2. Rotherham
  3. Doncaster
  4. Barnsley

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku.
  2. a b Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland - Office for National Statistics, www.ons.gov.uk [dostęp 2017-10-22] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • South Yorkshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-12-24].