Spätlese

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reńskie Rieslingi z wyróżnikiem Kabinett i Spätlese

Spätlese (dosłownie: "późny zbiór", liczba mnoga Spätlesen) jest to niemiecki wyróżnik (niem. Prädikat) win najwyższej jakości (Qualitätswein mit Prädikat, czyli Prädikatswein) obejmujący wina z całkowicie dojrzałych winogron, najlżejsze z win późnych zbiorów. Spätlese jest kategorią wyższą od Kabinett, ale niższą od Auslese w niemieckiej klasyfikacji Prädikatswein, natomiast w Austrii jest to najniższy poziom Prädikatswein, bo Kabinett jest klasyfikowany w inny sposób. Winogrona są zbierane co najmniej 7 dni po normalnych zbiorach, a więc są bardziej dojrzałe i mają wyższą zawartość cukru, co wpływa też na zawartość alkoholu. Jednak ze względu na pogodę, istnieje ryzyko, że takie uprawy zostaną zniszczone przez deszcz.

Wina z tym wyróżnikiem mogą być zarówno słodkie jak i wytrawne (trocken), ze względu na poziom dojrzałości, szczególnie ceni się wina wytrawne z odmian riesling, weißer burgunder (pinot blanc) i grauer burgunder (pinot gris).

Wymagania[edytuj | edytuj kod]

Aby uzyskać wyróżnik Spätlese zawartość cukru w moszczu musi spełniać określone wymagania określone przez prawo winiarskie obu krajów:

Szaptalizacja jest zabroniona.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Deutsches Weininstitut GmbH, Mostgewichte, www.winaniemieckie.pl, 13 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-24] (pol.).
  2. Must weight, wein.plus [dostęp 2021-12-24] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]