Spaghetti Western Orchestra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Spaghetti Western Orchestra – australijski kwintet muzyków, prezentujących muzykę ze spaghetti westernów, zwłaszcza kompozycje Ennia Morricone. Uprzednio zespół działał pod nazwą Ennio Morricone Experience[1].

Pod tą ostatnią nazwą artyści występowali m.in. w Studio, jednej z części Sydney Opera House w Sydney. John Shand tak w ocenie ich gry z 2004 roku chwalił ich nowatorskie poczucie humoru: "[ich] uniwersalność stale zaskakuje i ciągle wywołuje uśmiech"[2].

Działalność jako Spaghetti Western Orchestra rozpoczęli w 2007 roku na Montreal Jazz Festival. Z sukcesem wystąpili na Festiwalu Edynburskim i z tym samym widowiskiem odbyli tournée po świecie. W swoich przedstawieniach odgrywają muzykę i sceny ze znanych spaghetti westernów, takich jak Za kilka dolarów więcej czy Pewnego razu na Dzikim Zachodzie; posługują się przy tym również niezwykłymi instrumentami muzycznymi, np. eterofonem, i innymi do wywoływania specjalnych efektów dźwiękowych, np. wabikiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [http://www.guardian.co.uk/music/2009/oct/11/the-spaghetti-western-orchestra-review The Spaghetti Western Orchestra, The Guardian, artykuł z dnia 11 października 2009 (ang.).
  2. http://www.smh.com.au/articles/2004/06/25/1088144972712.html, John Shand Ennio Morricone Experience, The Studio, The Sydney Morning Herald artykuł z dnia 26 czerwca 2004 (ang.)