Sparhawk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sparhawk – główny bohater serii powieści fantastycznych pt. "Księga Elenium" oraz serii "Księga Tamuli" pióra Davida Eddingsa. Sparhawk jest rycerzem Zakonu Pandionu i wiernym sługą Królowej Ehlany.Później staje się jej małżonkiem. Rodzi im się córeczka Danae (naprawdę Danae jest boginią Aphrael). Dzieje się tak ponieważ królowa jest bezpłodna, a Aphrael chce zapewnić ciągłość władzy ich rodu.

Jest on także Wybrańcem Anakhą, czyli człowiekiem który nie musi służyć żadnemu Bogu i nie posiada przeznaczenia. Anakha został stworzony by zniszczyć starszego boga Styricum "Azasha" za pomocą szafirowej róży zwanej "Bheliom" , Jedną z cech charakterystycznych bohatera jest złamany nos. Oszpecenie jest wynikiem treningów z jego przyjacielem Kaltenem.

Religia

Na całym kontynencie Eosii występuje wiele różnych bogów. Styricy oddają się jednemu z 1000 styrickich bogów, Eleni modlą się do swojego boga, a Tamulowie do swojego. Natomiast rycerze czterech zakonów rycerskich (Eleni) uczą się magii styrickiej. W tej magii Styrik prosi swojego boga o spełnienie życzenia zawartego w modlitwie. Tak więc Sparhawk wierząc w boga Elenów, ile razy przyjdzie mu użyć zaklęcia modli się do styrickiego boga (w przypadku Rycerzy Zakonu Pandionu jest nim bogini-dziecko Aphrael). Kościół eleński dopuszcza takie małe uchybienie (Eleni wierzą, że nie ma innych bogów na świecie oprócz ich Boga).

Dokładny spis książek w którym występuje Sparhawk :