Sparhawk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sparhawk – główny bohater serii powieści fantastycznych pt. "Księga Elenium" oraz serii "Księga Tamuli pióra Davida Eddingsa. Sparhawk jest rycerzem Zakonu Pandionu i wiernym sługą Królowej Ehlany.Później staje się jej małżonkiem. Rodzi im się córeczka Danae (naprawdę Danae jest boginią Aphrael). Dzieje się tak ponieważ królowa jest bezpłodna, a Aphrael chce zapewnić ciągłość władzy ich rodu.

Jest on także Wybrańcem Anakhą, czyli człowiekiem który nie musi służyć żadnemu Bogu i nie posiada przeznaczenia. Anakha został stworzony by zniszczyć starszego boga Stryicum "Azasha" za pomocą szafirowej róży zwanej "Bheliom" , Jedną z cech charakterystycznych bohatera jest złamany nos. Oszpecenie jest wynikiem treningów z jego przyjacielem Kaltenem.

Religia

Na całym kontynencie Eosii występuje wiele różnych bogów. Stryicy oddają się jedemu z 1000 stryickich bogów, eleni modlą się do swojego boga, a tamulowie do swojego. Natomiast rycerze czterech zakonów rycerskich (eleni) uczą się magii stryickiej. W tej magii stryik prosi swojego boga o spełnienie życzenia zawartego w modlitwie. Tak więc Sparhawk wierząc w boga elenów, ile razy przyjdzie mu użyć zaklęcia modli się do stryickiego boga (w przypadku Rycerzy Zakonu Pandionu jest nim bogini-dziecko Aphrael). Kościół eleński dopuszcza takie małe uchybienie (Eleni wierzą, że nie ma innych bogów na świecie oprócz ich Boga).

Dokładny spis książek w którym występuje Sparhawk :