Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Specjalistyczny Zespolony Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu
Ilustracja
Data założenia grudzień 1972
Typ szpitala Specjalistyczny Szpital
Państwo  Polska
Adres Ul. Dr Alfreda Sokołowskiego 4,

58-309 Wałbrzych

Liczba personelu medycznego 1415
Dyrektor Mariola Dudziak
Położenie na mapie Wałbrzycha
Mapa lokalizacyjna Wałbrzycha
Specjalistyczny Zespolony Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu
Specjalistyczny Zespolony Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Specjalistyczny Zespolony Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu
Specjalistyczny Zespolony Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Specjalistyczny Zespolony Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu
Specjalistyczny Zespolony Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu
Ziemia50°48′08,8560″N 16°16′47,6760″E/50,802460 16,279910
Strona internetowa

Specjalistyczny Zespolony Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu - wieloprofilowa specjalistyczna placówka mieszczący się przy ulicy Dr Alfreda Sokołowskiego 4 w dzielnicy Piaskowa Góra oraz ulicy Stefana Batorego w centrum Wałbrzycha. Placówka powstała w 1972, dawniej był to Szpital Górniczy.

Jest to jeden z lepszych szpitali w województwie dolnośląskim[potrzebny przypis], posiadający wiele oddziałów stacjonarnych i ambulatoryjnych poradni specjalistycznych. Szpital posiada dobrze wyposażone oddziały oraz zakłady, pracownie z nowoczesnym sprzętem, lądowisko sanitarne z możliwością lądowania nocnego, własne ambulanse, w tym ambulans neonatologiczny, który obejmuje swoim zasięgiem dawne województwo wałbrzyskie.

Kompleks szpitalny jest wyremontowany i ciągle poszerzający swoją ofertę medyczną oraz komfort pacjentów. Szpital pod względem liczby świadczeń jest drugim na Dolnym Śląsku ośrodkiem medycznym, placówka prowadzi kształcenie lekarzy specjalistów w 23 specjalnościach. Szpital prowadzi program naukowy we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz ze szpitalem Methodist International w Houston [1][2]. Placówka posiada certyfikat ISO oraz akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia[3].

W skład kompleksu szpitalnego wchodzą[4]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szpital powstał w 1972 roku jako Zespół Opieki Zdrowotnej dla Górników i w jego skład wchodziły:

 • Obwodowa Przychodnia Górnicza
 • Szpital Górniczy
 • Przychodnia przy Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wałbrzychu
 • Pogotowie Górnicze w Wałbrzychu

Szpital powstał ze względu strukturę przemysłu wałbrzyskiego, sprawował również specjalistyczny nadzór wojewódzki w dziedzinie medycyny pracy.

 • Pierwszym dyrektorem szpitala został lekarz Jerzy Sawicki.
 • W grudniu 1992 roku decyzją wojewody wałbrzyskiego Szpital Górniczy został przekształcony w Szpital Wojewódzki im. dra A. Sokołowskiego (nr rej. 28 /0001/92). Na podstawie Zarządzenia Wojewody Wałbrzyskiego Nr 103/98 z dnia 20.07.1998 roku przekształcił się w Samodzielny Publiczny ZOZ Szpital Wojewódzki.

Szpital początkowo miał trudności finansowe, borykał się z różnymi problemami. W 2003 roku po objęciu funkcji dyrektora przez Romana Szełemeja szpital w szybki tempie zaczął się rozwijać i zmniejszać swój dług. Roman Szełemej po późniejszym funkcjonowaniu jako dyrektor pełnił też funkcję pełnomocnika ds. konsolidacji szpitali wałbrzyskich, podjął decyzję o połączeniu wałbrzyskich szpitali, co przyczyniło się rozkwitu wałbrzyskich szpitali i ogromnej poprawie w budżecie szpitali oraz funkcjonowaniu.

 • W listopadzie 2005 roku przyłączono Specjalistyczny Szpital im. Dra Stefana Batorego.
 • W październiku 2008 roku przy szpitalu otwarto Międzynarodowe Centrum Onkologii w oparciu o partnerstwo ze Szpitala Methodist International z Houston
 • 6 listopada 2009 roku otwarto Wałbrzyski Ośrodek Psychiatrii przy ulicy Batorego.
 • 1 marca 2010 roku, w obecności minister zdrowia Ewy Kopacz otwarto Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz przebudowany Oddział Intensywnej Terapii i lądowisko sanitarne przy ulicy Sokołowskiego, a następnie przy ulicy Stefana Batorego otwarto Oddział Neonatologiczny i uruchomiono ambulans neonatologiczny (N)[6].
 • W październiku 2010 roku przy ulicy Sokołowskiego dobudowano piętro i otwarto nowy oddział Chirurgii Onkologicznej.
 • W lipcu 2011 roku oddano do użytku zmodernizowany nowoczesny blok operacyjny przy ulicy Sokołowskiego i wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Pulmonologicznego.
 • 3 grudnia 2013 roku zakończono budowę nowego skrzydła Centrum Pulmonologicznego przy ulicy Sokołowskiego, w budynku są dwa oddziały: pulmonologiczny i stacja dializ oraz centrum dydaktyczno-naukowe.
 • 2014 rok w oddziale neurochirurgi, dokonano pierwszego w Polsce zabiegu embolizacji tętniaka mózgu nowym systemem WEB. Zabieg był wykonany przez doktorów Macieja Miś i Marcina Miś pod nadzorem profesora dr n. med. Joachim Klisch z Helios Hospital Erfut w Niemczech.
 • 22 marca 2018 roku, po raz pierwszy w Europie, zastosowano innowacyjną metodę rekonstrukcji piersi z implantem siatki polimerowej. Operacji dokonał dr. Paweł Pyka kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej[7].
 • 2018 rok – rozpoczęto rozbudowę szpitala. Rozbudowa ma na celu powiększenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o jedno piętro, w którym znajdować się będą sale dla dzieci i dorosłych oraz sale oddziału intensywnej opieki medycznej, część administracyjna z salą konferencyjną[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Markiewicz Marta: Badacze z Houston wspierają Polaków (pol.). pulsmedycyny.pl, 2012-10-15. [dostęp 2014-01-27].
 2. Plato's CAVE (ang.). Houston Methodist. [dostęp 2014-01-27].
 3. Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu (pol.). [dostęp 2014-01-22].
 4. Adresy Szpitali (pol.). 2010-03-01. [dostęp 2014-01-22].
 5. Euromedic Onkoterapia Wałbrzych (pol.). [dostęp 2014-01-22].
 6. Otwarcie oddziałów neonatologii, SOR oraz intensywnej terapii (pol.). 2010-03-01. [dostęp 2014-01-22].
 7. Wałbrzych: lekarze zastosowali innowacyjną metodę rekonstrukcji piersi. Rynek Zdrowia. [dostęp 2018-07-03].
 8. Wałbrzych: Rozbudowa Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego (ZDJĘCIA). NaszeMiasto.pl. [dostęp 2018-07-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]