Katedra św. Michała Archanioła w Łomży: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Wnętrze: drobne merytoryczne, drobne redakcyjne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 47: Linia 47:
Plik:Zygmunt Bujnowski Lomzynska fara.jpg|Obraz [[Zygmunt Bujnowski|Zygmunta Bujnowskiego]] z dwudziestolecia międzywojennego
Plik:Zygmunt Bujnowski Lomzynska fara.jpg|Obraz [[Zygmunt Bujnowski|Zygmunta Bujnowskiego]] z dwudziestolecia międzywojennego
Plik:Łomża Fara 2.jpg|Drzeworyt z XIX wieku dłuta Kryńskiego
Plik:Łomża Fara 2.jpg|Drzeworyt z XIX wieku dłuta Kryńskiego
Plik:Lomza katedra fc11.jpg|Nagrobek Modliszewskich z XVI wieku
Plik:Lomza katedra fc02.jpg
</gallery>
</gallery>



Wersja z 23:35, 13 lut 2011

Katedra św. Michała Archanioła w Łomży
nr rej. 39 z 28.02.1953[1]
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis grafiki}}}]]
{{{opis grafiki}}}
Państwo {{{państwo}}}
Miejscowość

{{{miejscowość}}}

Wyznanie

rzymskokatolickie

Rodzaj

katedra

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Historia
Data budowy

{{{data budowy}}}

Data poświęcenia

{{{data poświęcenia}}}

Data likwidacji

{{{data likwidacji}}}

Data zniszczenia

{{{data zniszczenia}}}

Data zburzenia

{{{data zburzenia}}}

Data reaktywacji

{{{data reaktywacji}}}

Dane świątyni
Styl

{{{styl}}}

Budulec

cegła

Stan obecny

{{{stan obecny}}}

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
[{{{www}}} Strona internetowa]
Matka Boska Łomżyńska Pięknej Miłości
Kościół farny św. Michała (koniec XIX wieku)

Katedra św. Michała Archanioła w Łomży – późnogotycki kościół św. Michała Archanioła wzniesiony ok. 1526.

Historia

Obecna katedra wzniesiona w latach 1504-1525 z fundacji księżnej mazowieckiej Anny i jej synów Janusza III i Stanisława, jako kościół św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela. Budowniczym świątyni i prawdopodobnie jego pierwszym proboszczem był ksiądz Jan Wojsławski. W 1525 konsekracja i przeniesienie parafii z kościoła św. Wawrzyńca. Kolejna Konsekracja kościoła odbyła się po 1531 przez biskupa płockiego Andrzeja Krzyckiego. Około 1550 roku przebudowany na pseudobazylikę i przesklepiony.

W wyniku zniszczeń w czasie potopu szwedzkiego w latach 1691-1692 odbył się remont, w wyniku którego wystrój kościoła zmienił się z gotyckiego na barokowy wg projektu Józefa Szymona Bellottiego. Wzniesiono nowy szczyt zachodni i szczyt nad łukiem tęczowym oraz podniesiono mury prezbiterium, a także obniżono dachy. Ponowna konsekracja świątyni odbyła się w 1783, lecz w 1819 została czasowo zamknięta z uwagi na zły stan techniczny. W 1886 roku restaurację sklepień przeprowadził J.Hinz. W 1886 roku dobudowano od południa zakrystię. Od 1921 znajduje się w rejestrze zabytków. 28 października 1925 podniesiony do rangi katedry w wyniku utworzenia diecezji łomżyńskiej. W latach 1932-1934 przebudowano pod kierunkiem S.Cybichowskiego poprzez dostawienie piętra na zakrystii południowej oraz drewnianych empor w prezbiterium, wybito otwory w ścianie południowej i przeniesiono nagrobki z prezbiterium i kaplicy Różańcowej do nawy.

W czasie II wojny światowej uległ częściowemu zniszczeniu i dzięki zabiegom biskupa Stanisława K. Łukomskiego nie został wysadzony. Odbudowany w 1952 rokiem i regotyzowany w latach 1953-1958 wg. projektu W.Paszkowskiego. Jest przykładem tzw. gotyku mazowieckiego.

Wnętrze

W nawie głównej ma sklepienia gwiaździste i sieciowe, natomiast w nawach bocznych, kryształowe, spotykane na Mazowszu dość rzadko. Wewnątrz wiele cennych dzieł sztuki, gotyckich i późniejszych.

  • na pierwszym filarze po prawej znajduje się późnogotycki nagrobek zmarłego w 1549 kanclerza i proboszcza Jana Wojsławskiego (pierwotnie była w posadzce prezbiterium).
  • na południowej ścianie prawej nawy podwójny renesansowy pomnik Elżbiety i Andrzeja Modliszewskich z 1589 wykonany w warsztacie Santi Gucciego (pierwotnie znajdował się w kaplicy NMP).
  • w kaplicy południowej znajduje się w późnorenesansowym ołtarzu cudowny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej z XVI w., koronowany 4 czerwca 1991 przez Jana Pawła II.
  • w prawej nawie umieszczony jest duży obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy namalowany w 1900 przez Wojciecha Gersona.

W zewnętrznym murze wieży katedry wmurowany jest kamień przypominający maskę, być może przedmiot kultu pogańskiego. Tego typu maski znajdują się jeszcze w murach kościoła w Pralnicy koło Lubawy na Mazurach i kolegiaty w Pułtusku.

Podczas prac remontowych, które odbyły się w prezbiterium katedry w II poł. 2005 natrafiono pod posadzką na kryptę. Po rozpoczęciu prac wykopaliskowych prowadzonych przez Macieja Czarneckiego odnaleziono w sumie dziesięć krypt, z co najmniej dwoma pochówkami duchownych (w tym budowniczego katedry z XV w.). Było także wiele innych pochówków – także poza kryptami (przysypane tylko ziemią). Do poł. grudnia 2005 odkopana ok. 70 pochowanych pod prezbiterium ciał.

Katedra w sztuce

Łomżyńska katedra jest źródeł inspiracji dla wielu artystów. Świadczy o tym malarstwo poświęcone łomżyńskiej świątyni oraz wytwory kultury popularnej[2]. W 2004 roku na znaczku pocztowym z serii Sanktuaria Maryjne został uwieczniony wizerunek Matki Boskiej Łomżyńskiej[3]. W 2007 roku wybito monetę z cyklu Historyczne Miasta Polski poświęconą miastu Łomży, na której rewersie umieszczono stylizowany wizerunek łomżyńskiej katedry[4].

Ciekawostki

  • Od listopada do końca 2005 w Muzeum Północnego Mazowsza w Łomży wystawione były znalezione przedmioty i zdjęcia łomżyńskiego fotografika i "dokumentatora" muzeum Bolesława Deptuły przedstawiające prace wykopaliskowe.
  • W zewnętrzne ściany świątyni wmurowane są kule armatnie.
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2010-10-13].
  2. Katedra Łomżyńska: Przeszłość i współczesność, s. 90-93
  3. Poczta Polska S.A.: Rocznik znaczków niestemplowanych z roku 2004. filatelistyka.poczta-polska.pl. [dostęp 2010-12-27]. (pol.).
  4. Narodowy Bank Polski: 32 Historyczne miasta w Polsce: Łomża 2 zł. nbportal.pl. [dostęp 2010-12-27]. (pol.).

Bibliografia

  • Katedra Łomżyńska: Przeszłość i współczesność, 2010, Parafia św. Michała Archanioła w Łomży

Zobacz też

Linki zewnętrzne