Bałakława: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
ZéroBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (Robot dodał ko:발라클라바
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 35: Linia 35:
Bałakława leży nad zatoką [[Morze Czarne|Morza Czarnego]].
Bałakława leży nad zatoką [[Morze Czarne|Morza Czarnego]].


Bałakława jest bardzo starą osadą, liczy ponad 3 tys. lat. Istnieją przypuszczenia, iż wzmianka o tej miejscowości znajduje się już w ''[[Odyseja|Odysei]]'' [[Homer]]a. Od przełomu I/II wieku n.e. rzymska obecność wojskowa. Pododdziały (''vexilationes'') legionów z terenu Mezji Dolnej (Moesia inferior) zapewniały bezpieczeństwo rzymskiego protektoratu, leżącego nieopodal miasta Chersonez. Trwające od 1997 roku badania archeologiczne prowadzone są przez misję polsko-ukraińską (Uniwersytet Warszawski i Rezerwat Archeologiczny "Chersonez Taurydzki"). Badaniami ze strony polskiej kieruje prof. dr hab. Tadeusz Sarnowski. W trakcie badań ujawniono liczne pozostałości rzymskiej obecności, w tym świątynię poświęconą Jowiszowi Dolicheńskiemu (''Juppiter Dolichenus'') oraz fort rzymski dla ok. 500 żołnierzy.
Bałakława jest bardzo starą osadą, liczy ponad 3 tys. lat. Istnieją przypuszczenia, iż wzmianka o tej miejscowości znajduje się już w ''[[Odyseja|Odysei]]'' [[Homer]]a. Od przełomu I/II wieku n.e. w Bałakławie stacjonowały wojska Cesarstwa Rzymskiego, które zbudowały tu fort. Pododdziały (''vexilationes'') legionów z terenu Mezji Dolnej (Moesia inferior) zapewniały bezpieczeństwo leżącego nieopodal miasta Chersonez, który był rzymskim protektoratem. Trwające od 1997 roku badania archeologiczne prowadzone są przez misję polsko-ukraińską (Uniwersytet Warszawski i Rezerwat Archeologiczny "Chersonez Taurydzki"). Badaniami ze strony polskiej kieruje prof. dr hab. Tadeusz Sarnowski. W trakcie badań ujawniono liczne pozostałości rzymskiej obecności, w tym świątynię poświęconą Jowiszowi Dolicheńskiemu (''Juppiter Dolichenus'') oraz fort rzymski dla ok. 500 żołnierzy.
W miejscowości znajdują się ruiny [[genua|genueńskiej]] twierdzy Czembalo, która to stała się inspiracją dla [[Adam Mickiewicz|Adama Mickiewicza]] do napisania XVII [[Sonety krymskie|Sonetu krymskiego]] "Ruiny zamku w Bałakławie".
W miejscowości znajdują się ruiny [[Genua|genueńskiej]] twierdzy Czembalo, która to stała się inspiracją dla [[Adam Mickiewicz|Adama Mickiewicza]] do napisania XVII [[Sonety krymskie|Sonetu krymskiego]] "Ruiny zamku w Bałakławie".


W czasie [[wojna krymska|wojny krymskiej]], [[25 października]] [[1854]] r. w pobliżu tej miejscowości miała miejsce bitwa, która przeszła do historii jako [[bitwa pod Bałakławą]].
W czasie [[wojna krymska|wojny krymskiej]], [[25 października]] [[1854]] r. w pobliżu tej miejscowości miała miejsce bitwa, która przeszła do historii jako [[bitwa pod Bałakławą]].

Wersja z 11:00, 7 gru 2011

Szablon:Miasto zagranica infobox Bałakława (ukr. Балаклава, krm. Balıqlava, ros. Балаклава) – miejscowość na Ukrainie, na Krymie, do 1957 samodzielne miasto, obecnie część Sewastopola.

Bałakława leży nad zatoką Morza Czarnego.

Bałakława jest bardzo starą osadą, liczy ponad 3 tys. lat. Istnieją przypuszczenia, iż wzmianka o tej miejscowości znajduje się już w Odysei Homera. Od przełomu I/II wieku n.e. w Bałakławie stacjonowały wojska Cesarstwa Rzymskiego, które zbudowały tu fort. Pododdziały (vexilationes) legionów z terenu Mezji Dolnej (Moesia inferior) zapewniały bezpieczeństwo leżącego nieopodal miasta Chersonez, który był rzymskim protektoratem. Trwające od 1997 roku badania archeologiczne prowadzone są przez misję polsko-ukraińską (Uniwersytet Warszawski i Rezerwat Archeologiczny "Chersonez Taurydzki"). Badaniami ze strony polskiej kieruje prof. dr hab. Tadeusz Sarnowski. W trakcie badań ujawniono liczne pozostałości rzymskiej obecności, w tym świątynię poświęconą Jowiszowi Dolicheńskiemu (Juppiter Dolichenus) oraz fort rzymski dla ok. 500 żołnierzy. W miejscowości znajdują się ruiny genueńskiej twierdzy Czembalo, która to stała się inspiracją dla Adama Mickiewicza do napisania XVII Sonetu krymskiego "Ruiny zamku w Bałakławie".

W czasie wojny krymskiej, 25 października 1854 r. w pobliżu tej miejscowości miała miejsce bitwa, która przeszła do historii jako bitwa pod Bałakławą.

W czasach ZSRR wykuto w skałach zatoki w Bałakławie sztolnie, w których mieściła sie baza okrętów podwodnych, obecnie udostępniona turystycznie.

Zmiany liczby mieszkańców:

  • 1926 – 2324 osób
  • 1939 – 5148 osób
  • 2001 – 30 000 osób
  • 2006 – 40 000 osób

Galeria


Linki zewnętrzne