10 Pułk Ułanów Litewskich: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Kampania wrześniowa 1939: uzupelnienia na podstawie http://www.10pul.idl.pl/pliki/dziennik_4_sz.pdf
Konarski (dyskusja | edycje)
Linia 48: Linia 48:
[[Plik:Bitwa kock 1939 1.png|right|280px]]
[[Plik:Bitwa kock 1939 1.png|right|280px]]
[[Plik:Bitwa kock 1939 2.png|right|280px]]
[[Plik:Bitwa kock 1939 2.png|right|280px]]
25 sierpnia 1939 roku 10 p.uł. opuścił koszary i nocnym marszem osiągnął rejon m. [[Zawady]]. Następne dni wypełniła osłona mobilizacji [[Samodzielna Grupa Operacyjna Narew|Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew"]]. W dniu 27 sierpnia zajął pozycje w rejonie wzgórz wokół m. Olszowa Góra, gdzie przygotowywał umocnienia. 1 września odprawę Pułku przeprowadzono o godz. 8.00 w m. [[Orlikowo]]. W dniach 2-4 września Pułk wziął udział w wypadzie na teren Prus Wschodnich w rejonie m. [[Milewo]], [[Brzózki Wielkie]], [[Kożuchy]]. Następnie wziął udział w potyczce w rejonie wsi [[Glinki]]. Pułk następnie wycofał się w rejon Bory Czarneckie, które osiągnął 6 września i rejon Andrzejki -Koskowo w dniu 8 września. Natarcie na zajęty przez Niemców [[Brok]] (9 września) wykazało jego pełną gotowość. 10 września operował w rejonie m. Łetownica, a 11 września m. [[Krzeczkowo]]. Przed południem 12 września w rejonie wsi [[Bieńki]] zaatakowany przez czołgi. W nocy 13 września pułk przesunął się walcząc w rejon wsi [[Mień]], gdzie doszło do poważnego starcia z nieprzyjacielem. Łącznie 12-13 września zniszczył 11 niemieckich wozów bojowych i jeden samolot. 14 września pułk osiągnął m. [[Koryciny]]. W tym dniu nieprzyjaciel zdołał rozbić Podlaską BK, co odcięło pułk od brygady. 15 września pułk operował w rejonie [[Speszyn]]-[[Puchały]]. 17 września pułk znalazł się w rejonie [[Panasiuki]] i skierował się na Omelianiec. Pułk przesunął się 18 września do [[Puszcza Białowieska|Puszczy Białowieskiej]] do m. [[Budy]] i [[Rudnia|Rudni]] i 19 września dołączył do [[Suwalska Brygada Kawalerii|Suwalskiej Brygady Kawalerii]]. W wyniku reorganizacji pułk wszedł w skład Brygady „Plis” ([[Dywizja Kawalerii Zaza|Dywizji Kawalerii „Zaza”]]). 20 września przebywał w [[Białowieża|Białowieży]], a w dniu następnym przeszedł do m. [[Mszanka]], a 22 września do m. [[Nurzec]] i [[Augustynka]]. Wieczorem 23 września 4 szwadron zniszczył na południe od stacji kolejowej [[Nurzec]] sowiecki pociąg wojskowy (parowóz i 5 lor obsadzonych żołnierzami). 24 września zniszczył 2 czołgi w Radziwiłłówce. W nocy pułk przeszedł bród na rzece Bug między [[Mielnik]]iem i Serpelicami. 26 września dotarł do wsi [[Jaźwiny]]. 29 września pułk dotarł do [[Wólka Zawieprzycka|Wólki Zawieprzyckiej]]. W Zawieprzycach dochodzi do walki z nieprzyjacielem. 30 września postój we wsi [[Niedźwiada]] i Czemiernikach gdzie pułk atakują radzieckie samoloty. 2 października całonocne walki o Serokomlę. Pułk w łączności z 2 i 5 Pułkiem Ułanów wziąć udział w [[Bitwa pod Kockiem (1939)|bitwie pod Kockiem]]. W boju pod Serokomlą 3 szwadron zdołał jeszcze unieruchomić 3 czołgi niemieckie. Ostatnie zacięte walki pułk prowadził w rejonie Woli Gułowskiej. Pułk skapitulował 6 października o godz. 14. Broń złożono o godz. 21 koło [[Adamów (powiat łukowski)|Adamowa]].
25 sierpnia 1939 roku 10 p.uł. opuścił koszary i nocnym marszem osiągnął rejon m. [[Zawady]]. Następne dni wypełniła osłona mobilizacji [[Samodzielna Grupa Operacyjna Narew|Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew"]]. W dniu 27 sierpnia zajął pozycje w rejonie wzgórz wokół m. Olszowa Góra, gdzie przygotowywał umocnienia. 1 września odprawę Pułku przeprowadzono o godz. 8.00 w m. [[Orlikowo]]. W dniach 2-4 września Pułk wziął udział w wypadzie na teren Prus Wschodnich w rejonie m. [[Milewo]], [[Brzózki Wielkie]], [[Kożuchy]]. Następnie wziął udział w potyczce w rejonie wsi [[Glinki]]. Pułk następnie wycofał się w rejon Bory Czarneckie, które osiągnął 6 września i rejon Andrzejki -Koskowo w dniu 8 września. Natarcie na zajęty przez Niemców [[Brok]] (9 września) wykazało jego pełną gotowość. 10 września operował w rejonie m. Łetownica, a 11 września m. [[Krzeczkowo]]. Przed południem 12 września w rejonie wsi [[Bieńki]] zaatakowany przez czołgi. W nocy 13 września pułk przesunął się walcząc w rejon wsi [[Mień]], gdzie doszło do poważnego starcia z nieprzyjacielem. Łącznie 12-13 września zniszczył 11 niemieckich wozów bojowych i jeden samolot. 14 września pułk osiągnął m. [[Koryciny]]. W tym dniu nieprzyjaciel zdołał rozbić Podlaską BK, co odcięło pułk od brygady. 15 września pułk operował w rejonie [[Speszyn]]-[[Puchały]]. 17 września pułk znalazł się w rejonie [[Panasiuki]] i skierował się na Omelianiec. Pułk przesunął się 18 września do [[Puszcza Białowieska|Puszczy Białowieskiej]] do m. [[Budy (powiat hajnowski)|Budy]] i Rudni i 19 września dołączył do [[Suwalska Brygada Kawalerii|Suwalskiej Brygady Kawalerii]]. W wyniku reorganizacji pułk wszedł w skład Brygady „Plis” ([[Dywizja Kawalerii Zaza|Dywizji Kawalerii „Zaza”]]). 20 września przebywał w [[Białowieża|Białowieży]], a w dniu następnym przeszedł do m. [[Mszanka]], a 22 września do m. [[Nurzec]] i [[Augustynka]]. Wieczorem 23 września 4 szwadron zniszczył na południe od stacji kolejowej [[Nurzec]] sowiecki pociąg wojskowy (parowóz i 5 lor obsadzonych żołnierzami). 24 września zniszczył 2 czołgi w Radziwiłłówce. W nocy pułk przeszedł bród na rzece Bug między [[Mielnik]]iem i Serpelicami. 26 września dotarł do wsi [[Jaźwiny]]. 29 września pułk dotarł do [[Wólka Zawieprzycka|Wólki Zawieprzyckiej]]. W Zawieprzycach dochodzi do walki z nieprzyjacielem. 30 września postój we wsi [[Niedźwiada]] i Czemiernikach gdzie pułk atakują radzieckie samoloty. 2 października całonocne walki o Serokomlę. Pułk w łączności z 2 i 5 Pułkiem Ułanów wziąć udział w [[Bitwa pod Kockiem (1939)|bitwie pod Kockiem]]. W boju pod Serokomlą 3 szwadron zdołał jeszcze unieruchomić 3 czołgi niemieckie. Ostatnie zacięte walki pułk prowadził w rejonie Woli Gułowskiej. Pułk skapitulował 6 października o godz. 14. Broń złożono o godz. 21 koło [[Adamów (powiat łukowski)|Adamowa]].


W kampanii 1939 roku poległo i zmarło w wyniku poniesionych ran: 7 oficerów i 19 szeregowych. Przypuszczalne straty w rannych wyniosły: 15 oficerów i 60 szeregowych. Straty zadane nieprzyjacielowi w 1939 roku to: zniszczone 18 czołgów, 19 samochodów pancernych, 12 motocykli, jedna radiostacja i zestrzelony samolot.
W kampanii 1939 roku poległo i zmarło w wyniku poniesionych ran: 7 oficerów i 19 szeregowych. Przypuszczalne straty w rannych wyniosły: 15 oficerów i 60 szeregowych. Straty zadane nieprzyjacielowi w 1939 roku to: zniszczone 18 czołgów, 19 samochodów pancernych, 12 motocykli, jedna radiostacja i zestrzelony samolot.

Wersja z 14:23, 21 paź 2012

[[Plik:{{{znak}}}| 40x40px| link=| alt=]]
10 Pułk Ułanów Litewskich
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{motto}}}
UWAGA: Błąd parametru
{{{kategoria wojska}}}=
Ten parametr może przyjmować jedynie wartości:
  • lądowe
  • lotnictwo
  • marynarka
  • paramilitarny
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Historia
Państwo

{{{państwo}}}

Sformowanie

1918

Rozformowanie

1939 (1944)

Nazwa wyróżniająca

{{{nazwa wyróżniająca}}}

Tradycje
Święto

{{{święto}}}

Nadanie sztandaru

{{{nadanie sztandaru}}}

Rodowód

{{{rodowód}}}

Kontynuacja

10 Pułk Ułanów

Dowódcy
Pierwszy

{{{dowódca pierwszy}}}

Obecny

{{{dowódca obecny}}}

Ostatni

{{{dowódca ostatni}}}

Działania zbrojne
{{{działania zbrojne}}}
Organizacja
Dyslokacja

Białystok

Rodzaj sił zbrojnych

Wojska lądowe

Formacja

{{{formacja}}}

Rodzaj wojsk

kawaleria

Podległość

{{{podległość}}}

Skład

{{{skład}}}

Odznaczenia
{{{odznaczenia}}}
[{{{www}}} Strona internetowa]

10 Pułk Ułanów Litewskich (10 p.uł.) – oddział kawalerii Samoobrony Litwy i Białorusi, Wojska Litwy Środkowej i Wojska Polskiego II RP.

Pułk stacjonował w garnizonie Białystok.
Wchodził kolejno w skład wielkich jednostek kawalerii (do 1924 roku – jazdy): VIII BJVIII BK → XVIII BK → BK "Białystok"Podlaskiej BK.
Święto pułkowe obchodzono 8 maja, w rocznicę dojścia pułku do Dniepru w 1920[1].

Formowanie pułku

9 grudnia 1918 roku, w Pietkowie koło Łap, w składzie Dywizji Litewsko-Białoruskiej przystąpiono do formowania Pułku Ułanów Nr 12. 28 grudnia 1918 roku wydany został pierwszy rozkaz dzienny. 30 grudnia 1918 roku oddział przemianowany został na 10 Pułk Ułanów.

Większość oficerów i szeregowych pochodziła z terenu dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dało to zresztą powód do powstania żurawiejki:

Z Litwy borów, pól i łanów,
to dziesiąty pułk ułanów.

Umundurowanie pochodziło głównie ze zdobytych niemieckich składnic wojskowych. To jednak nie w pełni zaspokajało potrzeby rosnącego w siłę pułku. Stąd różnorodność w ubiorze była wyjątkowo duża. Uzbrojenie również nie było jednolite: ckm niemieckie i rosyjskie, karabinki przeważnie austriackie, trochę francuskich i niemieckich, z szablami było podobnie. Jednak największym problemem pułku był brak koni, starano się je sukcesywnie zdobywać. Na tym tle powstała następna przyśpiewka:

Jedzie ułan z dziesiątego,
wyją psy na widok jego.

Pułk w walce o granice

W miarę osiągania gotowości bojowej poszczególne szwadrony zaczęły odchodzić na front wzmacniając Dywizję Litewsko-Białoruską oraz szereg innych związków piechoty działających na kierunkach: Baranowicze, Mińsk, Bobrujsk. Boje pułku w pełnym składzie zaczęły się dopiero we wrześniu 1919 roku w ramach 2 Brygady Jazdy. W ciągu całej jesieni pułk utrzymywał łączność między związkami piechoty, niepokojąc jednocześnie przeciwnika częstymi wypadami, przynoszącymi znaczne korzyści taktyczne i pewną ilość zdobycznej broni. Udany manewr na Kalenkowicze i Mozyrz w dniu 3 marca 1920 roku umożliwił przeprawę przez Ptycz, co w konsekwencji doprowadziło do boju o Domanowicze i opanowanie ich przez ułanów. W związku z wyprawą kijowską 2 Brygada Jazdy otrzymała zadanie osiągnięcia linii Dniepru. Po zaciętych walkach w rejonie Horlawu, Chromatycz i Łojowa 8 maja 1920 roku pułk doszedł do Dniepru i obsadził zachodni brzeg. Gwałtowna ofensywa wojsk radzieckich na froncie ukraińskim zmusiła polskie wojsko do opuszczenia Kijowa i linii Dniepru. Od tego momentu pułk w ciągu kilku tygodni osłaniał wycofującą się piechotę i toczył zażarte boje narzucone przez przeciwnika (pod Lunią, Skrybałowem, Filipowiczami i Nowosiółkami). Eszelonem ze stacji Żytkowicze, drogą okrężna przez Brześć, pułk dojechał do stacji Nowojelnia, a tam napadnięty poniósł poważne straty w broni maszynowej. Tocząc walki odwrotowe na Podlasiu dotarł 6 sierpnia do Siedlec, aby transportem kolejowym udać się za Wisłę, do Grodziska i tam otrzymać uzupełnienie. Powrót na front zbiegł się z kontrofensywą polską i już 18 i 19 sierpnia pułk stoczył boje pod Górą i Starożrebami. Począwszy od połowy września w składzie odtworzonej 2 Brygady Jazdy, z niezwykłą szybkością i wytrwałością wkroczył do bitwy nad Niemnem, po czym dokonując długiego rajdu, w ciągłej bojowej styczności z przeciwnikiem dotarł do Dołhinowa i Krywicz, gdzie 19 października 1920 roku otrzymał wiadomość o zawieszeniu broni. Dnia 4 listopada 1920 roku w kościele w Parafianowie poświęcono i wręczono sztandar ofiarowany przez hrabinę Julię Potocką. Rozkaz wydany w przeddzień wręczenia sztandaru brzmiał: W dniu jutrzejszym za zezwoleniem Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego pułk otrzymuje sztandar. Akt ten w życiu pułku jest najdonioślejszym, gdyż przezeń Ojczyzna obdarza pułk symbolem zaufania, pokładanego w swym żołnierzu, dając mu godło, pod którem żołnierz polski walczy, zwycięża lub w imię honoru Jej umiera. Walcząc w ciągu dwóch niemal lat nigdy pułk 10 ułanów nie zawiódł pokładanej w nim nadziei, wierzę, iż nadal każdy z nas, wierny tradycjom naszych dziadów da swą krew i życie w obronie Ojczyzny, sztandaru i honoru pułku[2]. Z rejonu bracławskiego (pułk wchodził wówczas w skład wojsk Litwy Środkowej) pułk został przesunięty na granicę litewską. Tam pozostawał do jesieni 1922 roku. Straty pułku w latach 1918-1920 były nieznaczne. Poległo: 1 oficer i 19 szeregowych. Liczba rannych nie jest znana. Poważne straty w broni maszynowej i koniach poniósł pułk w trakcie transportu kolejowego w czerwcu 1920 roku. Zdobycze wojenne i straty zadane nieprzyjacielowi w latach 1918-1920 były duże. Pułk wziął do niewoli około 800 jeńców, jeden sztab brygady, kilka sztabów pułkowych. Zdobyto kilkaset koni, przeszło 1000 karabinów, kilka lokomotyw, 150 wagonów z prowiantem i amunicją, liczny sprzęt łączności oraz kasę dywizyjną. Za działania wojenne 1918-1920 odznaczono Krzyżem Virtuti Militari 5 oficerów oraz 9 podoficerów i szeregowych. Krzyżami Walecznych odznaczono 21 oficerów i szeregowych.

Lata pokoju

We wrześniu 1922 roku pułk został przeniesiony do Białegostoku[3]. Ułani byli bardzo ciepło przyjęci przez społeczność miasta, a szczególnie przez kobiety. W pułku staż odbywali kandydaci na oficerów i podoficerów zawodowych. Pułk Ułanów Litewskich był na tyle atrakcyjny, że w latach dwudziestych i trzydziestych przybywali na staż oficerowie z Finlandii i Szwecji. Zgodnie z rozkazem ministra spraw wojskowych O.V. L 33035 E z 1925 r. przy pułku stacjonował 1 Szwadron Samochodów Pancernych. Staraniem pułku w 1932 roku w powiecie Wysokie Mazowieckie powstał Szwadron Krakusów.

Kampania wrześniowa 1939

25 sierpnia 1939 roku 10 p.uł. opuścił koszary i nocnym marszem osiągnął rejon m. Zawady. Następne dni wypełniła osłona mobilizacji Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". W dniu 27 sierpnia zajął pozycje w rejonie wzgórz wokół m. Olszowa Góra, gdzie przygotowywał umocnienia. 1 września odprawę Pułku przeprowadzono o godz. 8.00 w m. Orlikowo. W dniach 2-4 września Pułk wziął udział w wypadzie na teren Prus Wschodnich w rejonie m. Milewo, Brzózki Wielkie, Kożuchy. Następnie wziął udział w potyczce w rejonie wsi Glinki. Pułk następnie wycofał się w rejon Bory Czarneckie, które osiągnął 6 września i rejon Andrzejki -Koskowo w dniu 8 września. Natarcie na zajęty przez Niemców Brok (9 września) wykazało jego pełną gotowość. 10 września operował w rejonie m. Łetownica, a 11 września m. Krzeczkowo. Przed południem 12 września w rejonie wsi Bieńki zaatakowany przez czołgi. W nocy 13 września pułk przesunął się walcząc w rejon wsi Mień, gdzie doszło do poważnego starcia z nieprzyjacielem. Łącznie 12-13 września zniszczył 11 niemieckich wozów bojowych i jeden samolot. 14 września pułk osiągnął m. Koryciny. W tym dniu nieprzyjaciel zdołał rozbić Podlaską BK, co odcięło pułk od brygady. 15 września pułk operował w rejonie Speszyn-Puchały. 17 września pułk znalazł się w rejonie Panasiuki i skierował się na Omelianiec. Pułk przesunął się 18 września do Puszczy Białowieskiej do m. Budy i Rudni i 19 września dołączył do Suwalskiej Brygady Kawalerii. W wyniku reorganizacji pułk wszedł w skład Brygady „Plis” (Dywizji Kawalerii „Zaza”). 20 września przebywał w Białowieży, a w dniu następnym przeszedł do m. Mszanka, a 22 września do m. Nurzec i Augustynka. Wieczorem 23 września 4 szwadron zniszczył na południe od stacji kolejowej Nurzec sowiecki pociąg wojskowy (parowóz i 5 lor obsadzonych żołnierzami). 24 września zniszczył 2 czołgi w Radziwiłłówce. W nocy pułk przeszedł bród na rzece Bug między Mielnikiem i Serpelicami. 26 września dotarł do wsi Jaźwiny. 29 września pułk dotarł do Wólki Zawieprzyckiej. W Zawieprzycach dochodzi do walki z nieprzyjacielem. 30 września postój we wsi Niedźwiada i Czemiernikach gdzie pułk atakują radzieckie samoloty. 2 października całonocne walki o Serokomlę. Pułk w łączności z 2 i 5 Pułkiem Ułanów wziąć udział w bitwie pod Kockiem. W boju pod Serokomlą 3 szwadron zdołał jeszcze unieruchomić 3 czołgi niemieckie. Ostatnie zacięte walki pułk prowadził w rejonie Woli Gułowskiej. Pułk skapitulował 6 października o godz. 14. Broń złożono o godz. 21 koło Adamowa.

W kampanii 1939 roku poległo i zmarło w wyniku poniesionych ran: 7 oficerów i 19 szeregowych. Przypuszczalne straty w rannych wyniosły: 15 oficerów i 60 szeregowych. Straty zadane nieprzyjacielowi w 1939 roku to: zniszczone 18 czołgów, 19 samochodów pancernych, 12 motocykli, jedna radiostacja i zestrzelony samolot.

Pułk Armii Krajowej

Trzy lata później staraniem V Inspektoratu Białostockiego Armii Krajowej i VI Inspektoratu Grodzieńskiego AK w obwodach: Białystok miasto i Wołkowysk doszło do konspiracyjnego odtworzenia 10 Pułku Ułanów Litewskich. Dowództwo pułku przygotowało szczegółowe rozpoznanie i plany opanowania obiektów ważnych z punktu widzenia akcji powstańczej w Białymstoku i okolicach. Do ogłoszenia godziny "W" jednak nie doszło. Łapanki, wzmożony terror i szybkie postępy Armii Radzieckiej nie pozwoliły na pełne rozwinięcie w ramach akcji "Burza". Zdołano dokonać tylko częściowo koncentracji niektórych pododdziałów poza miastem. Z akcji przeprowadzonych w okresie kwietnia – maja 1944 roku należy wymienić: odbicie więźniów obozu knyszyńskiego przez oddział "Graba", wysadzenie dwóch pociągów wojskowych w pobliżu stacji Czarny Blok i Trypucie oraz akcję na posterunek żandarmerii w Dobrzyniewie, gdzie zdobyto broń i amunicję. W lipcu zlikwidowano oddział własowców wyposażony w miotacze ognia. Oddział podporucznika „Waleriana” (S. Racewicz), porucznika „Groma” (J. Dziejma) i kapitana „Zaremby” wzięły do niewoli 60 Niemców i własowców, przekazując ich następnie napotkanej jednostce Armii Radzieckiej. Straty poniesione podczas okupacji oraz w trakcie realizacji planu "Burza" nie są znane.

Żołnierze pułku

Dowódcy pułku

  • płk Władysław Obuch-Woszczatyński (1918-1920)
  • płk Walerian Jachimowicz (1920)
  • płk Seweryn Grabowski (1920-1921)
  • płk Terencjusz O’Brien de Lacy (1921-1928)
  • ppłk/płk Witosław Porczyński (1928-1938)
  • płk Kazimierz Busler (1938-1939)
  • mjr Marian Walter ps. "Zadora" (1944)

Obsada personalna 1 września 1939

  • dowódca pułku – ppłk Kazimierz Busler
  • zastępca dowódcy pułku – ppłk Józef Plackowski
  • II zastępca dowódcy pułku – mjr Stanisław Fedorowski
  • dowódca pocztu dowódcy – por. Kazimierz Domański
  • adiutant – por. rtm. Kazimierz Nostitz-Jackowski
  • oficer informacyjny – por. Zbigniew Chamski
  • dowódca szw. gosp. – rtm. Florian Berdowski
  • oficer żywnościowy – chor. Marian Trochimiak
  • płatnik – ppor. Krzysztof Friedman Mieczysławski
  • lekarz – kpt. Adam Mokrzycki
  • lekarz wet. – por. Czesław Tarkowski
  • kapelan – kpt. kap. Józef Cieciuchowski
  • dowódca plutonu łączności – por. Czesław Klimowicz
  • dowódca plutonu kolarzy – ppor. Jan Mączka
  • dowódca drużyny pionierów – NN.
  • dowódca plutonu ppanc. – por. Stanisław Zdanowicz
  • dowódca 1 szwadronu – rtm. Władysław Abramowicz
  • dowódca 2 szwadronu – por. Czesław Szadkowski
  • dowódca 3 szwadronu – rtm. Ludwik Napoleon Mościcki
  • dowódca 4 szwadronu – por. Teodor Kopeć
  • dowódca szwadronu ckm – por. Zbigniew Wroczyński

Odznaczeni srebrnym krzyżem Orderu „Virtuti Militari” V klasy za wojnę 1918-1920
Spis utworzony na podstawie "Zarys historji wojennej 10-go pułku ułanów litewskich" s. 27-28

Order Virtuti Militari
Order Virtuti Militari
  • por. Wiktor Arnold-Russocki
  • por. Henryk Buszyński
  • kpr. Jan Bołdowski
  • chor. Tadeusz Biedrzycki
  • plut. Kazimierz Bryłko
  • kpr. Stefan Cogiel
  • st. uł. Stefan Czarnecki
  • rtm. Mieczysław Dąbrowski
  • wchm. Antoni jabłoński
  • kpr. Bonifacy Jasiński
  • rtm. Jerzy Jastrzębski
  • st. uł. Stanisław Kajtel
  • por. Aleksander Kulikowski
  • uł. Jan Lanc
  • plut. Ludwik Landzberg
  • wchm. Andrzej Matyszczyk
  • por. Marian Okulicz-Kozaryn
  • wchm. Franciszek Roszkowski
  • ppor. Antoni Skarżyński
  • wchm. Aleksy Strauch
  • plut. Zygmunt Telera
  • por. Andrzej Węcławowicz
  • rtm. Stanisław Wodziński
  • kpr. Antoni Zarański

Symbole pułkowe

Sztandar 10 Pułku Ułanów Litewskich

Odznaka

Odznaka zatwierdzona Dz. Rozk. MSWojsk. nr 2, poz. 15 z 26 stycznia 1926 roku. Stanowi ją srebrny orzeł jagielloński z emaliowaną tarczą romańską na piersi w barwach proporczyka amarantowo - białego z paskiem biało granatowym. Orzeł nałożony jest na podkowę z sześcioma podkowiakami. U dołu podkowy barokowa tarcza herbowa z Pogonią w czerwonym polu . Czteroczęściowa - oficerska i żołnierska, wykonana w srebrze lub w tombaku srebrzonym, emaliowana. Wymiary: 57x36 mm. Projekt: Adolf Bucholtz; wykonanie: Zellman Liwszyc - Wilno[4]

Barwy

Proporczyk amarantowo-biały z wąskim paskiem biało-granatowym pośrodku

Otok amarantowy[5].

Spodnie długie[a] ciemnogranatowe, lampasy amarantowe, wypustka amarantowa

proporczyk dowództwa w 1939

proporczyk 1 szwadronu w 1939

proporczyk 2 szwadronu w 1939

proporczyk 3 szwadronu w 1939

proporczyk 4 szwadronu w 1939

proporczyk 5 szwadronu ckm w 1939

proporczyk plutonu łączności w 1939

Żurawiejka

Z Litwy borów, pól i łanów,
to dziesiąty pułk ułanów.
A rozkazów kto nie słucha,
to dziesiąty pułk Obucha.
Jedzie ułan z dziesiątego,
wyją psy na widok jego.
W Dniepru wodach konie poi,
pułk dziesiąty - pomni moi.
O dziesiątym nic nie wiemy,
Więc go chwalić nie będziemy.

Tradycje pułku

Oddział nawiązywał do tradycji 10 Pułk Ułanów Królestwa Kongresowego.
Koło Pułkowe powołano do życia w 1941 w Edynburgu, a następnie odtworzono je w Londynie dopiero w 1952.

  1. szasery
  1. Henryk Smaczny: Księga kawalerii polskiej 1914-1947. s. 167-168.
  2. Por. Zarys Historji Wojennej 10-go Pułku Ułanów Litewskich, opr. rtm. Henryk Buszyński, Warszawa 1929.
  3. Dzielnica Nowe Miasto w koszarach przy ul. Kawaleryjskiej
  4. Zdzisław Sawicki: Odznaki Wojska Polskiego 1918-1945. s. 183.
  5. Dziennik Rozkazów MSWojsk. nr 6 z 24 lutego 1928 roku

Bibliografia

  • Kazimierz Satora: Opowieści wrześniowych sztandarów. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax, 1990. ISBN 83-211-1104-1.
  • Almanach oficerski, praca zbiorowa, Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, Warszawa 1923.
  • Zdzisław Jagiełło: Piechota Wojska Polskiego 1918-1939. Warszawa: Bellona, 2007. ISBN 978-83-11-10206-4.
  • Księga jazdy polskiej pod protektoratem marsz. Edwarda Śmigłego–Rydza. Warszawa 1936. Reprint: Wydawnictwo Bellona Warszawa 1993.
  • Zdzisław Sawicki, Adam Wielechowski: Odznaki Wojska Polskiego 1918-1945: Katalog Zbioru Falerystycznego: Wojsko Polskie 1918-1939: Polskie Siy Zbrojne Na Zachodzie. Pantera Books. ISBN 83-204-3299-5.
  • Henryk Smaczny: Księga kawalerii polskiej 1914-1947: rodowody, barwa, broń. Warszawa: TESCO, 1989. ISBN 83-00-02555-3.
  • Współczesne tradycje 10 Pułku Ułanów Litewskich z Białegostoku