Wikipedysta:Pytek125/brudnopis/Tomasz Bułhak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Pytek125 (dyskusja | edycje)
poprawa linków
d.
 
(Nie pokazano 17 wersji utworzonych przez 8 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Dopracować|Tekst oparty na niewiarygodnych źródłach, w nielicznych przypisach powoływanie się na informacje z prywatnego pamiętnika i jakieś spotkanie}}
[[File:POL COA Syrokomla.svg|thumb|right|200px|Herb Syrokomla]]
[[File:Tomasz Bułhak.jpg|thumb|Tomasz Bułhak, ok. 1885 r.]]
'''Tomasz Bułhak''' pseudonim Gulicz, herbu Syrokolma ( ur. [[1801]] w [[Mickiewicze|Mickiewiczach]], zm. [[16 lutego]] [[1895]] w Mickiewiczach), polski działacz niepodległościowy, sybirak.
[[Plik:POL COA Syrokomla.svg|mały|prawo|200px|Herb Syrokomla]]
'''Tomasz Bułhak''' pseudonim Gulicz, herbu [[Syrokomla (herb szlachecki)|Syrokomla]] (ur. 15 grudnia [[1801]] w [[Mickiewicze|Mickiewiczach]] koło Klecka, zm. [[16 lutego]] [[1895]] w Mickiewiczach) polski działacz niepodległościowy, ziemianin, sybirak.


Pochodził rodziny szlacheckiej. Syn Józefa i N. Bochwicówny, bratanek [[Jozafat Bułhak|Ignacego Jozafata Bułhaka]], metropolity unickego. Ożenił się z Teresą Wierzbicką.
Pochodził z rodziny należącej do starej szlachty litewsko-ruskiej rozrodzonej na ziemiach prawie całej dawnej Litwy. Syn Józefa i N. Bochwicówny, bratanek [[Jozafat Bułhak|Ignacego Jozafata Bułhaka]], metropolity unickego.


== Młodość ==
Pierwsze nauki pobierał u Ojców Dominikanów w [[Nieśwież]]u. Był właścicielem dóbr: [[Czaszniki]] i [[Nowy Dwór]]. Dwukrotnie przebywał w [[Tomsk]]u na [[Syberia|Syberii]]. Po raz pierwszy został tam zesłany po [[Powstanie listopadowe|powstaniu listopadowym]] za udział w spisku [[Szymon Konarski|Szymona Konarskiego]] (1838). Do Ojczyzny powrócił w 1857. Brał udział w [[Powstanie styczniowe|powstaniu styczniowym]], za co ponownie został zesłany do Tomska na 10 lat.
Tomasz był znany ze swej nieprzeciętnej umysłowości i niezłomnego charakteru. Pierwsze nauki pobierał u Ojców Dominikanów w [[Nieśwież]]u do 1818 r., po czym aplikował w palestrze nowogródzkiej. Po śmierci ojca wrócił do domu i objął prowadzenie dość zawikłanych interesów majątkowych. Tomasz posiadał sporą fortunę. W jego i jego synów posiadaniu były dobra: Mickiewicze, Olchówka, Kondratowicze (o obszarze 66 włók litewskich), [[Czaszniki]] i [[Nowy Dwór]] (79 włók lit.). Ożenił się bardzo młodo z Anielą Zbaraszewską (około 1822 lub 1823 r.) i wcześnie owdowiał zostając z trójką dzieci, Antonim, Władysławem oraz Marią. Jakiś czas uczęszczał w Wilnie na uniwersyteckie wykłady jako wolny słuchacz. W 1829 r. przebywał w Petersburgu z powodu spraw rodzinnych i bawił u stryja swego metropolity Jozafata<ref>Z pamiętnika Teresy Bułhakowej.</ref>
W Tomsku pracował jako nadzorca kopalni w Tomsku. Zmarł w wieku 94 lat.


Najpewniej w okresie Powstania listopadowego (1830-1831) brał w nim udział.<ref>W swojej książce "Kraj lat Dziecinnych" Jan Bułhak piszę o uczestniczeniu Tomasza Bułhaka w obu powstaniach, co było późniejszą przyczyną zesłań.</ref>
==Linki zewnętrzne==

U krewnych swych Bochwiców poznał - w 1835 r. bardzo zdolną nauczycielkę Teresę Wierzbicką, wkrótce miała zostać nauczycielką jego dzieci. Tomaszowi podobała się poważna i rozumna panna i chciał się z nią ożenić - czemu zresztą sprzeciwiła się jego rodzina.

== Spisek Konarskiego ==
Tymczasem nastąpiły aresztowania w związku ze spiskiem [[Szymon Konarski (powstaniec)|Szymona Konarskiego]]. W spisku tym brał czynny udział Tomasz pod pseudonimem Gulicz czy "Skalicz" <ref>Eustachy Heleniusz Iwanowski, Wspomnienia narodowe, 1861</ref> - w roku 1838 został aresztowany. Tomasz Bułhak - opowiada Heleniusz<ref>W. Łukaszewicz: Szymon Konarski, 1948 r.</ref> - dowiódł pod śledztwem wielkiego charakteru, bity i męczony więcej od innych, nikogo nie skompromitował, nic nie wydał i o nim to razem z Jerzym Brynkiem dała śledcza komisja świadectwo, że są "zakamieniali i niepoprawni patrioci polscy".

W czasie śledztwa sadystyczny książę Aleksy Trubecki powybijał Tomaszowi zęby okutą laską. Dręczony w czasie przesłuchań złożył odważne świadectwo wpływu Szymona Konarskiego i jego przekonań: "Jeszcze w moim życiu nie słyszałem człowieka, który by w takim stopniu posiadał sztukę dialektyczną, ogniem płonęły jego słowa i porywały słuchaczów i zawierały wiele prawdy". Dnia 13 lutego 1839 r. sąd wojenny wydał wyrok, skazujący Konarskiego na śmierć, a Bułhaka i innych na utratę praw, mienia i osiedlenie na Syberii.

W Wielką Środę przed Wielkanocą Teresa uzyskawszy [[indult]] bierze ślub z Tomaszem w więzieniu (w Bazyliańskim klasztorze). Nazajutrz, 22 marca 1839 r. wywieziono Tomasza na Sybir - scenę tę w dramatycznych słowach opisała Teresa w swych pamiętnikach.

== Pierwsze wysiedlenie ==
Bułhaka skazano na "osiedlenie" w zachodniej Syberii we wsi Tiusiulu w górach Ałtajskich. Wkrótce za mężem pośpieszyła Teresa. W Tiusiulu Tomasz pracował jako dozorca robotników, potem jako dyrektor huty szklanej Poklewskiej. Szczegóły z pobytu Bułhaków na Syberii przynoszą nowele i opowiadania Szymona Tokarzewskiego<ref>W Złotodajnych Placerach Sybiru, Siedem lat katorgi, Zbieg, Spotkanie</ref>, a także ogłoszona w Roczniku Literackim Romualda Podbereskiego w 1849 r. korespondencja Teresy.

Teresa posiadając wybitne uzdolnienia literackie pisała dużo na tematy społeczne ("O przeznaczeniu kobiet", "O postępie" itp.) - ale, rękopisy jej zaginęły podczas wędrówek i częstych rewizji po powrocie na Litwę. Tomasz zbierał materiały do opisania kopalni złota i również pisał na tematy filozoficzne.

W 1857 r. nastąpił powrót Bułhaków do Mickiewicz po 18 latach zesłania. Hasłem ich stała się oświata ludu.

== Powstanie Styczniowe ==
W 1863 r. za czynny udział w powstaniu Tomasz został znów aresztowany. Wyrokiem Murawiewa 20 grudnia 1863 r. po skonfiskowaniu majątku za należenie do rewolucyjnej wileńskiej organizacji jako członek komitetu nad rannymi powstańcami i ułatwienie ucieczki z Wilna Tracewskiemu - został ponownie zesłany na Syberie do Tomska. I tym razem żona Teresa pośpieszyła dzielić dolę Tomasza.

1869 r. otrzymali Bułhakowie pozwolenie przeniesienia się do guberni Kazańskiej, a wreszcie w 1874 r. po 10 latach, uwolniono ich z zesłania i wrócili do Warszawy, bo na Litwę przez czas pewien nie wolno im było wracać.

Teresa umarła dnia 11 czerwca 1891 r. w Mickiewiczach. Tomasz przeżył swą drugą żonę i zmarł 16 lutego 1895 roku w pięknym wieku 94 lat.

== Linki zewnętrzne ==
* [http://www.polona.pl/dlibra/doccontent?id=11032&from=FBC Portret]
* [http://www.polona.pl/dlibra/doccontent?id=11032&from=FBC Portret]


==Bibliografia==
== Przypisy ==
{{Przypisy}}
* "Polski słownik biograficzny" (1937, tom 3, str. 129)

== Bibliografia ==
* "Polski słownik biograficzny" (1937, tom 3, str. 129)
* "Bułhakowie, zarys historii rodu" (1991, str. 194)
* "Bułhakowie, zarys historii rodu" (1991, str. 194)


{{Kontrola autorytatywna}}
{{DEFAULTSORT:Bułhak, Tomasz}}

[[Kategoria:Sybiracy]]
{{SORTUJ:Bułhak, Tomasz}}
[[Kategoria:Powstańcy listopadowi]]
[[Kategoria:Powstańcy styczniowi]]
[[:Kategoria:Bułhakowie herbu Syrokomla|Tomasz]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1801]]
[[:Kategoria:Członkowie spisku Szymona Konarskiego]]
[[Kategoria:Zmarli w 1895]]
[[:Kategoria:Polscy zesłańcy w Imperium Rosyjskim (powstanie styczniowe)]]
[[:Kategoria:Sybiracy]]
[[:Kategoria:Powstańcy styczniowi]]
[[:Kategoria:Urodzeni w 1801]]
[[:Kategoria:Zmarli w 1895]]

Aktualna wersja na dzień 09:08, 19 sty 2021

Tomasz Bułhak, ok. 1885 r.
Herb Syrokomla

Tomasz Bułhak pseudonim Gulicz, herbu Syrokomla (ur. 15 grudnia 1801 w Mickiewiczach koło Klecka, zm. 16 lutego 1895 w Mickiewiczach) – polski działacz niepodległościowy, ziemianin, sybirak.

Pochodził z rodziny należącej do starej szlachty litewsko-ruskiej rozrodzonej na ziemiach prawie całej dawnej Litwy. Syn Józefa i N. Bochwicówny, bratanek Ignacego Jozafata Bułhaka, metropolity unickego.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Tomasz był znany ze swej nieprzeciętnej umysłowości i niezłomnego charakteru. Pierwsze nauki pobierał u Ojców Dominikanów w Nieświeżu do 1818 r., po czym aplikował w palestrze nowogródzkiej. Po śmierci ojca wrócił do domu i objął prowadzenie dość zawikłanych interesów majątkowych. Tomasz posiadał sporą fortunę. W jego i jego synów posiadaniu były dobra: Mickiewicze, Olchówka, Kondratowicze (o obszarze 66 włók litewskich), Czaszniki i Nowy Dwór (79 włók lit.). Ożenił się bardzo młodo z Anielą Zbaraszewską (około 1822 lub 1823 r.) i wcześnie owdowiał zostając z trójką dzieci, Antonim, Władysławem oraz Marią. Jakiś czas uczęszczał w Wilnie na uniwersyteckie wykłady jako wolny słuchacz. W 1829 r. przebywał w Petersburgu z powodu spraw rodzinnych i bawił u stryja swego metropolity Jozafata[1]

Najpewniej w okresie Powstania listopadowego (1830-1831) brał w nim udział.[2]

U krewnych swych Bochwiców poznał - w 1835 r. bardzo zdolną nauczycielkę Teresę Wierzbicką, wkrótce miała zostać nauczycielką jego dzieci. Tomaszowi podobała się poważna i rozumna panna i chciał się z nią ożenić - czemu zresztą sprzeciwiła się jego rodzina.

Spisek Konarskiego[edytuj | edytuj kod]

Tymczasem nastąpiły aresztowania w związku ze spiskiem Szymona Konarskiego. W spisku tym brał czynny udział Tomasz pod pseudonimem Gulicz czy "Skalicz" [3] - w roku 1838 został aresztowany. Tomasz Bułhak - opowiada Heleniusz[4] - dowiódł pod śledztwem wielkiego charakteru, bity i męczony więcej od innych, nikogo nie skompromitował, nic nie wydał i o nim to razem z Jerzym Brynkiem dała śledcza komisja świadectwo, że są "zakamieniali i niepoprawni patrioci polscy".

W czasie śledztwa sadystyczny książę Aleksy Trubecki powybijał Tomaszowi zęby okutą laską. Dręczony w czasie przesłuchań złożył odważne świadectwo wpływu Szymona Konarskiego i jego przekonań: "Jeszcze w moim życiu nie słyszałem człowieka, który by w takim stopniu posiadał sztukę dialektyczną, ogniem płonęły jego słowa i porywały słuchaczów i zawierały wiele prawdy". Dnia 13 lutego 1839 r. sąd wojenny wydał wyrok, skazujący Konarskiego na śmierć, a Bułhaka i innych na utratę praw, mienia i osiedlenie na Syberii.

W Wielką Środę przed Wielkanocą Teresa uzyskawszy indult bierze ślub z Tomaszem w więzieniu (w Bazyliańskim klasztorze). Nazajutrz, 22 marca 1839 r. wywieziono Tomasza na Sybir - scenę tę w dramatycznych słowach opisała Teresa w swych pamiętnikach.

Pierwsze wysiedlenie[edytuj | edytuj kod]

Bułhaka skazano na "osiedlenie" w zachodniej Syberii we wsi Tiusiulu w górach Ałtajskich. Wkrótce za mężem pośpieszyła Teresa. W Tiusiulu Tomasz pracował jako dozorca robotników, potem jako dyrektor huty szklanej Poklewskiej. Szczegóły z pobytu Bułhaków na Syberii przynoszą nowele i opowiadania Szymona Tokarzewskiego[5], a także ogłoszona w Roczniku Literackim Romualda Podbereskiego w 1849 r. korespondencja Teresy.

Teresa posiadając wybitne uzdolnienia literackie pisała dużo na tematy społeczne ("O przeznaczeniu kobiet", "O postępie" itp.) - ale, rękopisy jej zaginęły podczas wędrówek i częstych rewizji po powrocie na Litwę. Tomasz zbierał materiały do opisania kopalni złota i również pisał na tematy filozoficzne.

W 1857 r. nastąpił powrót Bułhaków do Mickiewicz po 18 latach zesłania. Hasłem ich stała się oświata ludu.

Powstanie Styczniowe[edytuj | edytuj kod]

W 1863 r. za czynny udział w powstaniu Tomasz został znów aresztowany. Wyrokiem Murawiewa 20 grudnia 1863 r. po skonfiskowaniu majątku za należenie do rewolucyjnej wileńskiej organizacji jako członek komitetu nad rannymi powstańcami i ułatwienie ucieczki z Wilna Tracewskiemu - został ponownie zesłany na Syberie do Tomska. I tym razem żona Teresa pośpieszyła dzielić dolę Tomasza.

1869 r. otrzymali Bułhakowie pozwolenie przeniesienia się do guberni Kazańskiej, a wreszcie w 1874 r. po 10 latach, uwolniono ich z zesłania i wrócili do Warszawy, bo na Litwę przez czas pewien nie wolno im było wracać.

Teresa umarła dnia 11 czerwca 1891 r. w Mickiewiczach. Tomasz przeżył swą drugą żonę i zmarł 16 lutego 1895 roku w pięknym wieku 94 lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z pamiętnika Teresy Bułhakowej.
  2. W swojej książce "Kraj lat Dziecinnych" Jan Bułhak piszę o uczestniczeniu Tomasza Bułhaka w obu powstaniach, co było późniejszą przyczyną zesłań.
  3. Eustachy Heleniusz Iwanowski, Wspomnienia narodowe, 1861
  4. W. Łukaszewicz: Szymon Konarski, 1948 r.
  5. W Złotodajnych Placerach Sybiru, Siedem lat katorgi, Zbieg, Spotkanie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Polski słownik biograficzny" (1937, tom 3, str. 129)
  • "Bułhakowie, zarys historii rodu" (1991, str. 194)



Tomasz Kategoria:Członkowie spisku Szymona Konarskiego Kategoria:Polscy zesłańcy w Imperium Rosyjskim (powstanie styczniowe) Kategoria:Sybiracy Kategoria:Powstańcy styczniowi Kategoria:Urodzeni w 1801 Kategoria:Zmarli w 1895