Kościół św. Trójcy w Klecku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Architektura: drobne redakcyjne
Konarski (dyskusja | edycje)
kategoria
Linia 104: Linia 104:
[[Kategoria:Kościoły w obwodzie mińskim]]
[[Kategoria:Kościoły w obwodzie mińskim]]
[[Kategoria:Dawne kościoły protestanckie Białorusi]]
[[Kategoria:Dawne kościoły protestanckie Białorusi]]
[[Kategoria:Architektura gotyku na Białorusi]]

Wersja z 12:32, 29 sty 2015

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Klecku
Ilustracja
Kościół w Klecku, zdjęcie z lat ok. 1910-1920
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Kleck

Adres

{{{adres}}}

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Trójcy Przenajświętszej

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (farny) w Klecku (biał. Траецкі (Фарны) касцёл у Клецку) — zabytek renesansu z silnymi cechami gotyku w mieście Kleck w rejonie kleckim, w obwodzie mińskim na Białorusi, zniszczony w latach 50. XX wieku przez bolszewików.

Historia

Kościół parafialny klecki, pw. Trójcy Przenajświętszej, murowany z cegieł, był wyprowadzony z fundamentów około 1450, kosztem Andrzeja Mostwiłowicza, obywatela nowogródzkiego, a dokończony dzięki ofierze złożonej przez królową Bonę, żonę Zygmunta I Starego , ówczesną kolatorkę tego probostwa. W końcu lat 50. XVI wieku przekształcony przez Mikołaja Radziwiłła Czarnego w kościół kalwiński. W latach 1560-1562 w świątyni ministrem był Szymon Budny. W drugiej poł. XVI wieku został przebudowany, prawdopodobnie wg projektu Jana Marii Bernardoniego. Albrecht Stanisław Radziwiłł odebrał kościół kalwinom i przekazał go katolikom osadzając na nim Marcina z Klecka. W 1607 został ponownie poświęcony. 7 stycznia 1652 Michał Karol Radziwiłł nadał świątyni fundusz wieczysty. Józef Mikołaj Radziwiłł, w 1810 rozpoczął jego gruntowny remont po pożarze. Kościół został wtedy pokryty nowym dachem. Budowla ucierpiał podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej w 1920 kiedy zniszczony został pociskiem artyleryjskim dzwon na wieży kościoła, który został ponownie przelany w 1937 przez ludwisarnię Braci Felczyńskich w Kałuszu. W tym samym czasie parafianie dokupili 3 mniejsze dzwony. Został zburzony przez artylerię Armii Czerwonej w 1944 r. podczas zdobywania miasta. W latach 50. XX wieku zabytek został z polecenia władz sowieckich wysadzony w powietrze. Do dnia dzisiejszego zachował się niewielki fragment narożnika.

Architektura

Nie wiadomo dokładnie, czy pierwszy kościół w Klecku był murowany, czy drewniany. Murowany kościół z XVI wieku zbudowany został w przejściowym, gotycko-renesansowym stylu. Jednak zarówno plan, jak i wygląd zewnętrzny kościoła świadczą o popularności w architekturze Wielkiego Księstwa Litewskiego nadal sztuki gotyckiej, pomimo upowszechnienia się już w Rzeczpospolitej architektury renesansowej.

Opis kościoła

Kościół był zbudowany na planie równoległoboku z jedną wieżą, wznoszącą się nad szczytem; ściana frontowa (fronton) ozdobiona była statuą Jezusa Nazareńskiego. We wnętrzu świątyni mieściło się siedem ołtarzy. Wielki ołtarz, był snycerską rzeźbą, polakierowaną na czarno, a w nim umieszczony był obraz przedstawiający Trójcę Przenajświętszą; obraz ten był okryty metalową szatą. W bocznych ołtarzach o podobnej strukturze znajdowały się obrazy: św. Mikołaja, św. Anny, Maryi Panny ozdobiony srebrną szatą (słynący łaskami), Ukrzyżowanego Chrystusa oraz św. Tadeusza Apostoła. Na chórze znajdowały się organy o jedenastu głosach, ozdobione rzeźbą i malowidłami. Zakrystia była bogato zaopatrzona w srebro i inne sprzęty kościelne.

Źródło:Na podstawie wizytacji ks. Mariana Roztworowskiego S.T.D. z Kongregacji Benedyktynów Cystersko-Kartuzkiej, Prezydent Generalny, Wizytator.

Bibliografia

Linki zewnętrzne