Dąbrowa (powiat opolski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 48: Linia 48:
* [[Kościół św. Wawrzyńca w Dąbrowie|kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca]], którego początki sięgają XIII w., z XVII w., 1833 r.
* [[Kościół św. Wawrzyńca w Dąbrowie|kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca]], którego początki sięgają XIII w., z XVII w., 1833 r.
* zespół pałacowy z 1615 r. przebudowany w wieku XIX w.:
* zespół pałacowy z 1615 r. przebudowany w wieku XIX w.:
** pałac zbudowany w latach 1615-1617 przez Joachima von Tschetschau-Mettich. Obiekt został przebudowywany przez Hochbergów w latach 1894-97 w stylu neorenesansowym. Z wcześniejszej budowli pozostało jedno skrzydło i wieża wjazdowa. Centralną część obiektu stanowi dziedziniec wraz z ciekawie zdobionymi krużgankami. Uwagę zwracają także specjalnie "kręcone" kominy. W sali balowej zachowana dekoracja stiukowa. Obecnie obiekt należący do [[Uniwersytet Opolski|Uniwersytetu Opolskiego]] jest w złym stanie technicznym. Trwają prace koncepcyjne nad zaadaptowaniem obiektu na Opolskie Centrum Biznesu, realizowany przy współudziale urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego - miejsca organizacji spotkań i konferencji o tematyce biznesowej. Pałac jest najważniejszym zabytkiem wsi.
** pałac zbudowany w latach 1615-1617 przez Joachima von Tschetschau-Mettich. W latach 1769-1788 właścicielami byli Prittwitzowie herbu Wczele. W 1892 roku pałac został kupiony przez Hochbergów. Wkrótce Conrad Eduard von Hochberg przebudował go w latach 1894-97 w stylu neorenesansowym. Z wcześniejszej budowli pozostało jedno skrzydło i wieża wjazdowa. W 1939 roku pałac za długi został przejęty przez wierzycieli. W 1945 roku pałac rozszabrowała Armia Czerwona. Następnie mieściły się w nim magazyny. W 1975 r. pałac wraz z parkiem przejęła Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu. Centralną część obiektu stanowi dziedziniec wraz z ciekawie zdobionymi krużgankami. Uwagę zwracają także specjalnie "kręcone" kominy. W sali balowej zachowana dekoracja stiukowa. Obecnie obiekt należący do [[Uniwersytet Opolski|Uniwersytetu Opolskiego]] jest w złym stanie technicznym. Trwają prace koncepcyjne nad zaadaptowaniem obiektu na Opolskie Centrum Biznesu, realizowany przy współudziale urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego - miejsca organizacji spotkań i konferencji o tematyce biznesowej. Pałac jest najważniejszym zabytkiem wsi.
** park, o powierzchni przeszło 20 ha otacza pałac, pierwotna wielkość obszaru parkowego została mocno ograniczona, obecnie park jest zaniedbany
** park, o powierzchni przeszło 20 ha otacza pałac, pierwotna wielkość obszaru parkowego została mocno ograniczona, obecnie park jest zaniedbany
** aleja dojazdowa
** aleja dojazdowa
** rzeźba św. Jana Nepomucena z 1720 roku, wykonana w drewnie polichromowanym.
* dom zakonny elżbietanek, ul. Polna 4, z 1895 r.
* dom zakonny elżbietanek, ul. Polna 4, z 1895 r.



Wersja z 16:36, 31 maj 2016

Dąbrowa
wieś
{{{alt zdjęcia}}}
Pałac w Dąbrowie
Państwo opolskie
Powiat

opolski

Gmina

Dąbrowa

Liczba ludności 

1100

Strefa numeracyjna

77

Kod pocztowy

49-120

Tablice rejestracyjne

OPO

SIMC

0492983

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: opolskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}
Strona internetowa

Dąbrowa (niem. Dambrau) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, siedziba gminy Dąbrowa. Położona ok. 11 km na zachód od Opola, na skraju Borów Niemodlińskich. Liczy ok. 900 mieszkańców.

Nazwa

Nazwa pochodzi od staropolskiego określenia lasu złożonego z dębów - dąbrowy[1]. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia jako najstarszą zanotowaną nazwę miejscowości Dąbrowa podając jej znaczenie "Eichenheim" czyli po polsku "Dębowy dom"[1]. Pierwotna nazwa została później przez Niemców zgermanizowana na Dambrau i utraciła swoje znaczenie[1].

W 1295 w księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol."Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego") miejscowość wymieniona jest pod nazwą Dambrowa[2][3].

Historia

Historycznie Dąbrowa leży na Górnym Śląsku[4].

Posiada bogatą historię, ściśle powiązaną z dziejami Śląska jako całości. Okolice Dąbrowy kilkakrotnie zmieniały przynależność państwową. Od 1945 roku znajdują się w Polsce; początkowo w województwie śląskim, a od 1950, gdy utworzono województwo opolskie, do chwili obecnej – w województwie opolskim.

Administracja

W miejscowości znajdują się instytucje użyteczności publicznej: urząd pocztowy, urząd gminy, rewir dzielnicowych policji, publiczne gimnazjum oraz szkoła podstawowa. Znajduje się też tutaj stacja kolejowa (Dąbrowa Niemodlińska) przy linii kolejowej Opole - Wrocław. Miejscowość związana z ks. prof. Józefem Sztonykiem, który był tu proboszczem oraz Karolem Musiołem który był mieszkańcem Dąbrowy.

Zabytki

W Dąbrowie znajduje się kilka zabytków. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[5]:

  • kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca, którego początki sięgają XIII w., z XVII w., 1833 r.
  • zespół pałacowy z 1615 r. przebudowany w wieku XIX w.:
    • pałac zbudowany w latach 1615-1617 przez Joachima von Tschetschau-Mettich. W latach 1769-1788 właścicielami byli Prittwitzowie herbu Wczele. W 1892 roku pałac został kupiony przez Hochbergów. Wkrótce Conrad Eduard von Hochberg przebudował go w latach 1894-97 w stylu neorenesansowym. Z wcześniejszej budowli pozostało jedno skrzydło i wieża wjazdowa. W 1939 roku pałac za długi został przejęty przez wierzycieli. W 1945 roku pałac rozszabrowała Armia Czerwona. Następnie mieściły się w nim magazyny. W 1975 r. pałac wraz z parkiem przejęła Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu. Centralną część obiektu stanowi dziedziniec wraz z ciekawie zdobionymi krużgankami. Uwagę zwracają także specjalnie "kręcone" kominy. W sali balowej zachowana dekoracja stiukowa. Obecnie obiekt należący do Uniwersytetu Opolskiego jest w złym stanie technicznym. Trwają prace koncepcyjne nad zaadaptowaniem obiektu na Opolskie Centrum Biznesu, realizowany przy współudziale urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego - miejsca organizacji spotkań i konferencji o tematyce biznesowej. Pałac jest najważniejszym zabytkiem wsi.
    • park, o powierzchni przeszło 20 ha otacza pałac, pierwotna wielkość obszaru parkowego została mocno ograniczona, obecnie park jest zaniedbany
    • aleja dojazdowa
    • rzeźba św. Jana Nepomucena z 1720 roku, wykonana w drewnie polichromowanym.
  • dom zakonny elżbietanek, ul. Polna 4, z 1895 r.


Zachodnia wieża zamku w Dąbrowie Niemodlińskiej.
Kartusz herbowy nad wejściem do zamku w Dąbrowie Niemodlińskiej
Park zamkowy w Dąbrowie Niemodlińskiej w czasie rewaloryzacji - wiosna 2016 r.


  1. a b c Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 45.
  2. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  3. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
  4. http://www.haus.pl/images/mapa.jpg
  5. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 92. [dostęp 1.1.2013].
{{Przypisy}} Nieprawidłowe pola: przypisy.

Linki zewnętrzne