Kamionka (powiat wieluński): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
źródła/przypisy
Linia 30: Linia 30:


== Zabytki ==
== Zabytki ==
* Dwór murowany z lat 1555-1559 wybudowany przez arcybiskupów gnieźnieńskich. Obecnie w formie postępującej ruiny, z której zachowały się mury do pełnej wysokości oraz sklepione piwnice. Dwór znajdował się w centrum arcybiskupiego klucza, zwanego kamionkowskim (lub wieluńskim), przekazanego w roku 1555 kapitule gnieźnieńskiej. Przypuszcza się, że dwór powstał między rokiem 1555, a 1559, ponieważ określony został jako ''noviter aedeficata''. Być może powstał jednak wcześniej z inicjatywy arcybiskupa [[Mikołaj Dzierzgowski|Mikołaja Dzierzgowskiego]]. W II połowie XVIII wieku dodany został trakt komunikacyjny przy południowej elewacji, a budynek zwieńczono barokowym szczytem. Dwór miał wymiary 10,7 x 18,3 m i posiadał trzy kondygnacje, z których dwie dolne przykryte były sklepieniami, natomiast piętro stropem. Kiedyś istniejący do dziś dwór stał w centrum sporego zespołu gospodarczego. Oprócz niego były tu budynki drewniane: dom podstarościego, piekarnia, mlecznik, mielcuch, kurnik, dom czeladny, stajnia i dwie wozownie. Całość tego układu otaczał odylowany parkan z bramą. Brak jest wzmianek o urządzeniach obronnych, czy o fosie. Źródła z roku 1677 podają, że już wtedy dwór był skarbcem-lamusem, a funkcje mieszkalne przejął nowy, drewniany dwór. Obecnie własność prywatna<ref>http://www.zamkilodzkie.pl/pliki/kamionka.htm</ref>. Dwór jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem: <small>616-XIV-73 z 16.02.1958; 120/303 z 30.12.1967.</small>
* Dwór murowany z lat 1555-1559 wybudowany przez arcybiskupów gnieźnieńskich. Obecnie w formie postępującej ruiny, z której zachowały się mury do pełnej wysokości oraz sklepione piwnice. Dwór znajdował się w centrum arcybiskupiego klucza, zwanego kamionkowskim (lub wieluńskim), przekazanego w roku 1555 kapitule gnieźnieńskiej. Przypuszcza się, że dwór powstał między rokiem 1555, a 1559, ponieważ określony został jako ''noviter aedeficata''. Być może powstał jednak wcześniej z inicjatywy arcybiskupa [[Mikołaj Dzierzgowski|Mikołaja Dzierzgowskiego]]. W II połowie XVIII wieku dodany został trakt komunikacyjny przy południowej elewacji, a budynek zwieńczono barokowym szczytem. Dwór miał wymiary 10,7 x 18,3 m i posiadał trzy kondygnacje, z których dwie dolne przykryte były sklepieniami, natomiast piętro stropem. Kiedyś istniejący do dziś dwór stał w centrum sporego zespołu gospodarczego. Oprócz niego były tu budynki drewniane: dom podstarościego, piekarnia, mlecznik, mielcuch, kurnik, dom czeladny, stajnia i dwie wozownie. Całość tego układu otaczał odylowany parkan z bramą. Brak jest wzmianek o urządzeniach obronnych, czy o fosie. Źródła z roku 1677 podają, że już wtedy dwór był skarbcem-lamusem, a funkcje mieszkalne przejął nowy, drewniany dwór<ref>W.Tomicka, W Galicki, ''Dwór w Kamionce, woj. łódzkie, pow. wieluński'', Warszawa 1959, mps w PP PKZ w Warszawie</ref>. Obecnie własność prywatna<ref>http://www.zamkilodzkie.pl/pliki/kamionka.htm</ref>. Dwór jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem: <small>616-XIV-73 z 16.02.1958; 120/303 z 30.12.1967.</small>


== Przyroda ==
== Przyroda ==

Wersja z 10:37, 29 sie 2016

Kamionka
{{{rodzaj miejscowości}}}
Państwo łódzkie
Powiat

wieluński

Gmina

Pątnów

Strefa numeracyjna

(+48) 43

Kod pocztowy

98-335
poczta: Pątnów

Tablice rejestracyjne

EWI

SIMC

0709477

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: łódzkie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Kamionkawieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Przez obrzeża wsi przebiega ruchliwa droga krajowa nr 43 łącząca Częstochowę z Wieluniem.

Wieś występuje w źródłach od roku 1357. Do 1953 roku miejscowość była siedzibą gminy Kamionka. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Zabytki

  • Dwór murowany z lat 1555-1559 wybudowany przez arcybiskupów gnieźnieńskich. Obecnie w formie postępującej ruiny, z której zachowały się mury do pełnej wysokości oraz sklepione piwnice. Dwór znajdował się w centrum arcybiskupiego klucza, zwanego kamionkowskim (lub wieluńskim), przekazanego w roku 1555 kapitule gnieźnieńskiej. Przypuszcza się, że dwór powstał między rokiem 1555, a 1559, ponieważ określony został jako noviter aedeficata. Być może powstał jednak wcześniej z inicjatywy arcybiskupa Mikołaja Dzierzgowskiego. W II połowie XVIII wieku dodany został trakt komunikacyjny przy południowej elewacji, a budynek zwieńczono barokowym szczytem. Dwór miał wymiary 10,7 x 18,3 m i posiadał trzy kondygnacje, z których dwie dolne przykryte były sklepieniami, natomiast piętro stropem. Kiedyś istniejący do dziś dwór stał w centrum sporego zespołu gospodarczego. Oprócz niego były tu budynki drewniane: dom podstarościego, piekarnia, mlecznik, mielcuch, kurnik, dom czeladny, stajnia i dwie wozownie. Całość tego układu otaczał odylowany parkan z bramą. Brak jest wzmianek o urządzeniach obronnych, czy o fosie. Źródła z roku 1677 podają, że już wtedy dwór był skarbcem-lamusem, a funkcje mieszkalne przejął nowy, drewniany dwór[1]. Obecnie własność prywatna[2]. Dwór jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem: 616-XIV-73 z 16.02.1958; 120/303 z 30.12.1967.

Przyroda

Na zachód od wsi, na wilgotnej łące w dolinie - jedno z niewielu naturalnych stanowisk pełnika europejskiego zwanego „wołowym okiem”.

Zobacz też

Kamionka, Kamionka Mała, Kamionka Poprzeczna, Kamionka Wielka

  1. W.Tomicka, W Galicki, Dwór w Kamionce, woj. łódzkie, pow. wieluński, Warszawa 1959, mps w PP PKZ w Warszawie
  2. http://www.zamkilodzkie.pl/pliki/kamionka.htm