Dwór Poniemuń: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
Merytoryczne
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Konarski (dyskusja | edycje)
Redakcyjne
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Linia 3: Linia 3:
[[Plik:Сядзіба Панямонь 04.jpg|mały]]
[[Plik:Сядзіба Панямонь 04.jpg|mały]]
[[Plik:Сядзіба Панямонь 01.jpg|mały]]
[[Plik:Сядзіба Панямонь 01.jpg|mały]]
'''Dwór Poniemuń''' (Dwór Lachnickich) – pałacyk myśliwski zbudowany w 2 połowie XVIII wieku dla króla [[Stanisław August Poniatowski|Stanisława Augusta Poniatowskiego]]. Zlokalizowano go na skarpie nad [[Niemen|Niemnem]], 4 km południowy-wschód od rynku w [[Grodno|Grodnie]], przy drodze do [[Skidel|Skidla]].
'''Dwór Poniemuń''' (Dwór Lachnickich) – pałacyk myśliwski zbudowany w 2 połowie XVIII wieku dla króla [[Stanisław August Poniatowski|Stanisława Augusta Poniatowskiego]]. Zlokalizowano go na skarpie nad [[Niemen|Niemnem]], 4 km na południowy-wschód od rynku w [[Grodno|Grodnie]], przy drodze do [[Skidel|Skidla]].


Według miejscowej tradycji w miejscu dworu stał niegdyś „starożytny" zameczek, jednak nie zachowały się po nim żadne ślady. Do dzisiaj przetrwał zbudowany dla króla Stanisława Augusta pałacyk myśliwski, jeden z trzech powstałych w tym samym czasie w pobliżu Grodna. Pałacyk ten, czy raczej willę, wzniesiono przypuszczalnie według projektu [[Giuseppe Sacconi|Giuseppe Sacco]].
Według miejscowej tradycji w miejscu dworu stał niegdyś „starożytny" zameczek, jednak nie zachowały się po nim żadne ślady. Do dzisiaj przetrwał zbudowany dla króla Stanisława Augusta pałacyk myśliwski, jeden z trzech powstałych w tym samym czasie w pobliżu Grodna. Pałacyk ten, czy raczej willę, wzniesiono przypuszczalnie według projektu [[Giuseppe Sacconi|Giuseppe Sacco]].

Wersja z 14:42, 1 lis 2016

Dwór Poniemuń w 2 poł. XIX wieku na widoku autorstwa Napoleona Ordy

Dwór Poniemuń (Dwór Lachnickich) – pałacyk myśliwski zbudowany w 2 połowie XVIII wieku dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zlokalizowano go na skarpie nad Niemnem, 4 km na południowy-wschód od rynku w Grodnie, przy drodze do Skidla.

Według miejscowej tradycji w miejscu dworu stał niegdyś „starożytny" zameczek, jednak nie zachowały się po nim żadne ślady. Do dzisiaj przetrwał zbudowany dla króla Stanisława Augusta pałacyk myśliwski, jeden z trzech powstałych w tym samym czasie w pobliżu Grodna. Pałacyk ten, czy raczej willę, wzniesiono przypuszczalnie według projektu Giuseppe Sacco.

Historia

Plan z 1915 roku

Po Stanisławie Auguście Poniatowskim w pierwszej połowie XIX w. i w początkach drugiej Poniemuń należał do Romana Lachnickiego (marszałka grodzieńskiego w latach 1854-1860). Był on synem Antoniego (1756-1819), członka Rady Narodowej Wielkiego Ks. Litewskiego w 1794 r. i prezydenta miasta Wilna. Córka Romana Lachnickiego, Weronika, wychodząc za mąż za Jana Niemcewicza, otrzymała Poniemuń jako swój posag. Przypuszczalnie od ich spadkobierców pod koniec XIX w. kupiła Poniemuń Jadwiga z ks. Druckich-Lubeckich Bychowcowa (zm. ok. 1905). 28 czerwca 1891 roku urządziła w tym pałacyku obchody 25-lecia twórczości Elizy Orzeszkowej, z którą się przyjaźniła. Na uroczystość tę goście przypłynęli z Grodna statkiem. Przeważali wśród nich literaci i artyści. Po śmierci Jadwigi Druckiej-Lubeckiej (Bychowcowej) w 1905 roku, dobra te przejął jej brat Władysław Drucki-Lubecki, będący już właścicielem Stanisławowa i Czerlony, a mieszkający stale w Szczuczynie. Jego córka Janina, zamężna z Karolem Skórzewskim-Ogińskim, była ostatnią, do września 1939 roku, właścicielką Poniemunia.

Po 1945 roku w dawnym pałacyku myśliwski, który przetrwał działania wojenne, część pomieszczeń zajął dom dziecka, a resztę przeznaczono na zwykłe mieszkania. W tym czasie zburzono gloriettę, odpadły tynki, a część okien i drzwi zabito deskami. Tylko zachowane kolumny portyków świadczyć mogły, że był to niegdyś królewski pałacyk[1].

Plan z 1827 roku

Architektura

Wybudowany dla Stanisława Augusta pałacyk wyglądem swym różnił się od powstałych w tym samym czasie pałacyków w Augustówku i Stanisławowie. Nie wiadomo czy było to zamierzenie projektanta, czy też został on w ciągu XIX w. gruntownie przebudowany. Wzniesiony na wysokim, dość stromo opadającym brzegu Niemna, otrzymał on rzut przypominający kształtem literę „T". Jego korpus główny ustawiony został prostopadle do biegu rzeki, korpus zaś drugi - równolegle do niego. Oba posiadały tylko jedną, znacznej wysokości kondygnację. Na skutek spadku terenu jedna strona budynku od podjazdu nie miała podmurówki, podczas gdy druga, zwrócona w stronę Niemna, stała na wysokich, częściowo nawet mieszkalnych suterenach.

Pięcioosiowa dłuższa elewacja korpusu głównego, reprezentacyjnego, którą można określić jako frontową, na trzech osiach środkowych zaakcentowana została półkolistym ryzalitem, dzielonym pionowo sześcioma gładkimi pilastrami o głowicach korynckich. Cztery z nich występowały parami, dwa pozostałe pojedynczo. Boki krótsze tego skrzydła na całej niemal jego szerokości otrzymały identyczne portyki z czterema, w jednakowej odległości ustawionymi, także gładkimi kolumnami i kapitelami również korynckimi. Podczas gdy kolumny portyku wejściowego opierały się na niskich bazach, ustawionych niemal na poziomie otaczającego gruntu, kolumny portyku ogrodowego stały na wysokiej podmurówce, tworzącej taras.

Partie boczne korpusu głównego kryte były niskim dachem czeterospadowym o połaciach lekko wklęsłych. Dachy jeszcze bardziej spłaszczone, „orientalizujące" otrzymały też oba portyki. Część ryzalitową nakryto natomiast dachem w postaci zmniejszającego się ku górze bębna. Wyrastała z niego wysoka galeria złożona z czterech kolumn, nakryta kopułką, zwieńczoną żeliwną iglicą. Glorietę, przeznaczoną do podziwiania wspaniałego krajobrazu, otaczała w części dolnej drewniana balustrada, w górnej ażurowa opaska. Prostopadłe do reprezentacyjnego skrzydło tylne o trzech zaledwie szeroko rozstawionych osiach, przeznaczone na mieszkania, miało dach gładki, trójspadowy. Wszystkie elewacje pokrywały tynki gładkie, szeroko żłobkowane, bez wydatniejszych dekoracji.

Do pałacyku prowadziły dwa wejścia. Jedno znajdowało się pod lewym portykiem, drugie pośrodku skrzydła prostopadłego[2].

Wnętrza

Wnętrze o układzie nieregularnym, liczące kilkanaście pokoi, nie jest dokładnie znane. W części reprezentacyjnej najciekawszy kształt miała sala wysunięta ryzalitem. Ponieważ w ciągu ostatnich dziesięcioleci pałacyk zamieszkany był prawie wyłącznie przez administratorów, nie posiadał już żadnych przedmiotów zabytkowych.

Z okien pałacyku i tarasu rozpościerał się wspaniały, niczym nie przesłonięty widok na Niemen i brzeg zaniemeński.

Oficyna i oranżerie

Początek XIX wieku, mal. Józef Peszko

Poniżej pałacyku, na sztucznie splantowanym tarasie ziemnym, stała oficyna o rzucie prostokąta, z jednej strony parterowa, z drugiej piętrowa, nakryta wysokim, gładkim dachem czterospadowym. Za czasów Lachnickich i Niemcewiczów przylegały do niej ogromne oranżerie.

Park

Z racji swego naturalnego położenia park w Poniemuniu należał do najpiękniejszych na Grodzieńszczyźnie. Założony na wysokim, stromym brzegu Niemna, miał charakter wybitnie krajobrazowy. Rozciągnięty zgodnie z korytem rzeki, dzielił się na dwie części: górną, równinną, i dolną, urwistym zboczem opadającą ku rzece. Przez środek parku, niemal na krawędzi jaru, biegła szeroka droga wjazdowa, podchodząca pod oba wejścia budowli. Po obu bokach głównej drogi wjazdowej rosły grupami lub pojedynczo ogromne stare drzewa z rozłożystymi konarami, głównie liściaste, w tym lipy, klony, buki, białodrzewy, topole nadwiślańskie. Poniżej tylnego skrzydła pałacu rozciągała się w kotlinie część parku utrzymana w stanie najbardziej naturalnym, z drzewostanem mieszanym, liściasto-iglastym. Zarówno część płaską, jak założoną na skłonie wzgórza przecinały liczne ścieżki i alejki spacerowe, niejednokrotnie niemal stromo wiodące ku rzece. Z tarasu pod ogrodowym portykiem schody wiodły ku oranżeriom i dalej ku rzece[3][4].

Bibliografia

  1. Józef Porzecki, Poniemuń, pamiecdlapokolen.pl [dostęp 2016-10-24].
  2. Katarzyna Samusik, Jerzy Samusik, Grodno, dworypogranicza.pl [dostęp 2016-10-24].
  3. K. Shastouski, Zespół pałacowo-parkowy Lachnickich | dwór Poniemuń (Grodno) obwód grodzieński, www.radzima.org [dostęp 2016-10-24].
  4. Roman Aftanazy, Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej, Tom 3, Wydawnictwo Ossolineum, Warszawa-Wrocław