Kościół B na Wawelu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Bot poprawia sortowanie
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 73: Linia 73:
}}
}}


'''Kościół "B"''' – średniowieczny kościół, którego relikty odnaleziono na [[Wawel|Wzgórzu Wawelskim]] w [[Kraków|Krakowie]].
'''Kościół "B"''' – średniowieczny kościół z XI wieku, którego relikty odnaleziono na [[Wawel|Wzgórzu Wawelskim]] w [[Kraków|Krakowie]].


Resztki fundamentów przedromańskiej świątyni odkryto w 1966 r. przy dziedzińcu zewnętrznym Wawelu, pod zabudowaniami dzisiejszego budynku nr 5 (południowy [[ryzalit]] [[Kuchnie Królewskie na Wawelu|dawnych kuchni]]). Była to [[rotunda]] z dwiema naprzeciwległymi [[Apsyda (architektura)|apsydami]] (podczas późniejszych badań stwierdzono, że kościół nie miał [[Budowla centralna|kształtu tetrakonchosu]], co pierwotnie wskazywali jego odkrywcy). Data jej powstania nie jest znana, istnieje hipoteza, iż miało to miejsce w początkach XI w. W jednej z apsyd znaleziono przedromański grobowiec z ornamentem. Nieznana jest też funkcja oraz wezwanie kościoła (stąd umowne określenie "kościół B"), który został zniszczony prawdopodobnie w XIII w.
Resztki fundamentów przedromańskiej świątyni odkryto w 1966 r. przy dziedzińcu zewnętrznym Wawelu, pod zabudowaniami dzisiejszego budynku nr 5 (południowy [[ryzalit]] [[Kuchnie Królewskie na Wawelu|dawnych kuchni]]). Była to [[rotunda]] z dwiema naprzeciwległymi [[Apsyda (architektura)|apsydami]] (podczas późniejszych badań stwierdzono, że kościół nie miał [[Budowla centralna|kształtu tetrakonchosu]], co pierwotnie wskazywali jego odkrywcy).

Szczątkowe relikty początkowo skłoniły odkrywców do błędnego uznania, że mają do czynienia z pierwotnym założeniem czteroabsydowym, które później przebudowano do formy dwuabsydowej z dwoma aneksami, jednak ta propozycja nie utrzymała się w świetle badań prowadzonych na początku lat 90. XX wieku. Po weryfikacji zachowanych reliktów z trudem można dostrzec w ich rozmieszczeniu jakikolwiek porządek. Rekonstrukcja jest tym bardziej utrudniona, że mamy do czynienia z trzema rodzajami murów, które mają odpowiadać trzem fazom budowy. Według ostatniej rekonstrukcji średnica nawy wynosi ok. 3,4 m, a promień absyd ok. 2 m. Relikty murów zostały odsłonięte zarówno w partiach fundamentowych, jak i części nadziemnej do wysokości nawet 0,7 m. Mury składają się piaskowca łamanego w podłużne płytki, ułożonego w technice [[opus emplectum]]. Lico murów wykazuje wątek warstwowy.

We wnętrzu domniemanej absydy zachodniej odkryto fragmenty interpretowane jako pozostałości przyściennego filaru i kolumny pod emporę oraz grobowiec kryjący szkielet kobiety. Komora grobowa zrobiona była z ciosów i nakryta płytą kamienną z wyrytym ornamentem z tzw. krzyżem procesyjnym. Na podstawie ornamentu pochówek datowano na koniec XI lub XII wiek<ref>{{Cytuj|autor=Dariusz Sikorski|tytuł=Sikorski - Wczesnopiastowska architektura sakralna (jako źródło historyczne dla dziejów Kościoła w Polsce), Poznań, PTPN 2012 [PEŁNA WERSJA] (The Sacral Architecture of Early Piasts in Poland (X-XI)).pdf|data dostępu=2017-03-22|url=https://www.academia.edu/31920083/Sikorski_-_Wczesnopiastowska_architektura_sakralna_jako_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o_historyczne_dla_dziej%C3%B3w_Ko%C5%9Bcio%C5%82a_w_Polsce_Pozna%C5%84_PTPN_2012_PE%C5%81NA_WERSJA_The_Sacral_Architecture_of_Early_Piasts_in_Poland_X-XI_.pdf|język=en}}</ref>.

Nieznana jest też funkcja oraz wezwanie kościoła (stąd umowne określenie "kościół B"), który został zniszczony prawdopodobnie w XIII w.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 18:35, 22 mar 2017

Kościół B na Wawelu
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

{{{adres}}}

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Kościół "B" – średniowieczny kościół z XI wieku, którego relikty odnaleziono na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie.

Resztki fundamentów przedromańskiej świątyni odkryto w 1966 r. przy dziedzińcu zewnętrznym Wawelu, pod zabudowaniami dzisiejszego budynku nr 5 (południowy ryzalit dawnych kuchni). Była to rotunda z dwiema naprzeciwległymi apsydami (podczas późniejszych badań stwierdzono, że kościół nie miał kształtu tetrakonchosu, co pierwotnie wskazywali jego odkrywcy).

Szczątkowe relikty początkowo skłoniły odkrywców do błędnego uznania, że mają do czynienia z pierwotnym założeniem czteroabsydowym, które później przebudowano do formy dwuabsydowej z dwoma aneksami, jednak ta propozycja nie utrzymała się w świetle badań prowadzonych na początku lat 90. XX wieku. Po weryfikacji zachowanych reliktów z trudem można dostrzec w ich rozmieszczeniu jakikolwiek porządek. Rekonstrukcja jest tym bardziej utrudniona, że mamy do czynienia z trzema rodzajami murów, które mają odpowiadać trzem fazom budowy. Według ostatniej rekonstrukcji średnica nawy wynosi ok. 3,4 m, a promień absyd ok. 2 m. Relikty murów zostały odsłonięte zarówno w partiach fundamentowych, jak i części nadziemnej do wysokości nawet 0,7 m. Mury składają się piaskowca łamanego w podłużne płytki, ułożonego w technice opus emplectum. Lico murów wykazuje wątek warstwowy.

We wnętrzu domniemanej absydy zachodniej odkryto fragmenty interpretowane jako pozostałości przyściennego filaru i kolumny pod emporę oraz grobowiec kryjący szkielet kobiety. Komora grobowa zrobiona była z ciosów i nakryta płytą kamienną z wyrytym ornamentem z tzw. krzyżem procesyjnym. Na podstawie ornamentu pochówek datowano na koniec XI lub XII wiek[1].

Nieznana jest też funkcja oraz wezwanie kościoła (stąd umowne określenie "kościół B"), który został zniszczony prawdopodobnie w XIII w.

Bibliografia

  • Janusz Firlet, Zbigniew Pianowski: Wawel do roku 1300. W: Kraków. Nowe studia nad rozwojem miasta. red. Jerzy Wyrozumski. Kraków: 2007, s. 53–58, 62, seria: Biblioteka Krakowska. 150.
  • Zbigniew Pianowski: Z dziejów średniowiecznego Wawelu. Kraków – Wrocław: 1984, s. 47, 61, 63, 65.

Linki zewnętrzne

  • Grzegorz Bednarczyk: Kościół B. [w:] Nieistniejące kościoły Krakowa [on-line]. [dostęp 2015-01-11].