Bazylika św. Mikołaja w Bari: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
kat.
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: Merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 74: Linia 74:


W katedrze pochowana została polska królowa [[Bona Sforza|Bona Sforza d’Aragona]].
W katedrze pochowana została polska królowa [[Bona Sforza|Bona Sforza d’Aragona]].

== Grób królowej Bony ==
Pomnik grobowy królowej Bony z 1593 roku zaprojektował [[Santi Gucci]]. Pracę zamówiła i sfinansowała córka Bony [[Anna Jagiellonka (1523–1596)|Anna Jagiellonka]]. Grób znajduje się za ołtarzem głównym, na wklęsłej ścianie absydy i został wykonany z białego i czarnego marmuru. Między kolumnami znajdują się nisze, a w nich postaci [[Św. Mikołaj z Bari|św. Mikołaja z Bari]] (patrona miasta) i [[Stanisław ze Szczepanowa|św. Stanisława]] (patrona Polski). Na tle środkowej niszy, na lwich łapach spoczywa czarny sarkofag, na którym klęczy postać królowej. Poniżej sarkofagu znajduje się postument, a na nim czarna, marmurowa płyta z nieczytelną inskrypcją. Flankują ją dwie półleżące alegoryczne postaci kobiece z nieczytelnymi [[Kartusz (ozdoba)|kartuszami]] herbowymi. Postać z lewej strony z koroną być może jest alegorią Polski.

W wyniku prac przeprowadzonych na początku XX wieku obecny wygląd jest zubożony, ponieważ usunięto płaskorzeźbę wyobrażającą zmartwychwstanie Chrystusa oraz pokrywający mur późniejszy od pomnika fresk przedstawiający postaci świętych związanych z Polską ([[Święty Kazimierz|św. Kazimierza Królewicza]], [[Jadwiga Śląska|św. Jadwigi Śląskiej]], [[Stanisław Kostka|św. Stanisława Kostki]] i św. Ludwika Gonzagi) i królów ([[Anna Jagiellonka (1523–1596)|Anny Jagiellonki]], [[Zygmunt III Waza|Zygmunta III Wazy]], [[Jan II Kazimierz Waza|Jana Kazimierza]] i [[Ludwika Maria Gonzaga|Marii Ludwiki Gonzagi)]]<ref>{{Cytuj |tytuł = Grób królowej Bony w Bari |data dostępu = 2019-07-08 |opublikowany = polonika.pl |url = https://polonika.pl/polonik-tygodnia/grob-krolowej-bony-w-bari}}</ref>.


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 16:19, 8 lip 2019

Bazylika św. Mikołaja Cudotwórcy
Basilica di San Nicola
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Bari

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 1919
Benedykt XV

Wezwanie

św. Mikołaja Cudotwórca

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Mikołaja Cudotwórcy

Położenie na mapie Bari
Mapa konturowa Bari, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Mikołaja Cudotwórcy”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, po prawej znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Mikołaja Cudotwórcy”
Położenie na mapie Apulii
Mapa konturowa Apulii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Mikołaja Cudotwórcy”
Ziemia41°07′48,94″N 16°52′13,01″E/41,130261 16,870281
Strona internetowa

Bazylika św. Mikołaja Cudotwórcy w Bari (wł. Basilica di San Nicola di Bari) – romańska bazylika mniejsza znajdująca się w mieście Bari, stolicy włoskiej prowincji Apulia. Uważana jest za symbol miasta i jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej we Włoszech. Jest celem pielgrzymek zarówno dla katolickich, jak i prawosławnych wiernych.

Historia

Początek budowy świątyni łączy się ze sprowadzeniem w 1087 roku do Bari z małoazjatyckiej Myry relikwii świętego Mikołaja po zdobyciu miasta przez muzułmanów. Tymczasowo były one przechowywane w miejscowym klasztorze benedyktynów. Jako lokalizacje przyszłej świątyni zgodnie z sugestią opata Eliasza wybrano teren, na którym wznosił się niegdyś pałac bizantyńskiego namiestnika (Katepano), zniszczony podczas najazdu Normanów.

W 1098 roku, w krypcie nieukończonej jeszcze bazyliki odbył się synod, zwołany przez papieża Urbana II, w którym brało udział około 185 arcybiskupów, biskupów i opatów a także niższych rangą duchownych. Budowa zakończyła się prawdopodobnie w 1103 roku.

W katedrze pochowana została polska królowa Bona Sforza d’Aragona.

Grób królowej Bony

Pomnik grobowy królowej Bony z 1593 roku zaprojektował Santi Gucci. Pracę zamówiła i sfinansowała córka Bony Anna Jagiellonka. Grób znajduje się za ołtarzem głównym, na wklęsłej ścianie absydy i został wykonany z białego i czarnego marmuru. Między kolumnami znajdują się nisze, a w nich postaci św. Mikołaja z Bari (patrona miasta) i św. Stanisława (patrona Polski). Na tle środkowej niszy, na lwich łapach spoczywa czarny sarkofag, na którym klęczy postać królowej. Poniżej sarkofagu znajduje się postument, a na nim czarna, marmurowa płyta z nieczytelną inskrypcją. Flankują ją dwie półleżące alegoryczne postaci kobiece z nieczytelnymi kartuszami herbowymi. Postać z lewej strony z koroną być może jest alegorią Polski.

W wyniku prac przeprowadzonych na początku XX wieku obecny wygląd jest zubożony, ponieważ usunięto płaskorzeźbę wyobrażającą zmartwychwstanie Chrystusa oraz pokrywający mur późniejszy od pomnika fresk przedstawiający postaci świętych związanych z Polską (św. Kazimierza Królewicza, św. Jadwigi Śląskiej, św. Stanisława Kostki i św. Ludwika Gonzagi) i królów (Anny Jagiellonki, Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i Marii Ludwiki Gonzagi)[1].

Linki zewnętrzne

  1. Grób królowej Bony w Bari [online], polonika.pl [dostęp 2019-07-08].