Gordon Smiley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gordon Smiley
Imię i nazwisko

Gordon Eugene Smiley

Państwo

 Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

20 kwietnia 1946
Omaha

Data i miejsce śmierci

15 maja 1982
Indianapolis

Gordon Eugene Smiley (ur. 20 kwietnia 1946 w Omaha, zm. 15 maja 1982 w Indianapolis) – amerykański kierowca wyścigowy.

Większość swojej kariery spędził w klasie samochodów sportowych, odnosił jednak sukcesy także w pojazdach o otwartym nadwoziu. W 1979 roku wygrał wyścig na torze Silverstone zaliczany do punktacji Aurora F1 Series.

W latach 1980-1982 wziął udział w siedmiu wyścigach serii Indy Car. Najlepsze miejsce, szóste, osiągnął w swoim debiucie, na torze owalnym Ontario Speedway.

Zginął tragicznie podczas kwalifikacji do wyścigu Indianapolis 500 w 1982 roku. Chcąc przekroczyć barierę 200 mil na godzinę – na drugim okrążeniu pomiarowym – stracił kontrolę nad prowadzonym przez siebie Marchem w zakręcie numer trzy i po nieudanej próbie korekty, uderzył czołowo w ścianę. Bolid w jednej chwili rozpadł się na części i stanął w płomieniach. Kierowca został rozpłatany przez części bolidu i wyrzucony w powietrze.

Pędząc do resztek pojazdu Smileya, zauważyłem na torze jakąś szarą substancję, która prowadziła do kierowcy. Kiedy dobiegłem do samochodu, byłem w szoku widząc, że kask Smileya zniknął z jego głowy wraz z częścią czaszki. Jego ciało było pocięte przez drut kolczasty oraz przez części samochodu. Ten materiał na asfalcie to była większość jego mózgu. Kask został wyrwany siłą z głowy kierowcy przez ogromne uderzenie. Zawiozłem rozpłatane ciało do kliniki medycznej na torze. Po kilku badaniach, odkryłem że prawie wszystkie kości w jego ciele były pokruszone, a narządy w środku pocięte. Wyglądało to, jak by został zaatakowany przez wielkiego rekina. Do dziś nie zapomnę tego widoku...

- Dyrektor medyczny CART, Steve Olvey, w swojej autobiografii

Wypadek Smileya do dzisiaj jest uważany za jeden z najbrutalniejszych oraz najbardziej szokujących wypadków w historii sportów motorowych[przez kogo?].

Starty w Indianapolis 500[edytuj | edytuj kod]

Rok Nadwozie Silnik Start Wynik Uwagi
1980 Phoenix Cosworth 20 25 Awaria turbosprężarki
1981 Wildcat Cosworth 8 22 Wypadek