Wilhelm II (książę Jülich)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wilhelm II
książę Jülich
Okres

od 1361
do 1393

Poprzednik

Wilhelm I

Następca

Wilhelm III

Dane biograficzne
Data urodzenia

ok. 1325

Data śmierci

13 grudnia 1393

Ojciec

Wilhelm I

Matka

Joanna z Avesnes

Żona

Maria z Geldrii

Dzieci

Wilhelm, Renald, Joanna

Wilhelm II (ur. ok. 1325, zm. 13 grudnia 1393) – książę Jülich od 1361.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wilhelm był drugim synem Wilhelma I, księcia Jülich, oraz Joanny, córki Wilhelma I Dobrego, hrabiego Holandii i Hainaut[1]. Małżeństwo starszego brata Gerarda z dziedziczką Hrabstwa RavensberguHrabstwa Bergu otworzyło mu drogę do dziedziczenia ojcowizny[2].

Już w 1343 został współrządcą swojego ojca w księstwie Jülich. Toczył z ojcem liczne spory, podczas których nawet uwięził go w latach 1349–1351. Jako wnuk hrabiego Holandii Wilhelma spierał się z Wittelsbachami o następstwo w hrabstwach Holandii i Zelandii, jednak bezskutecznie. W 1361 po śmierci ojca został księciem Jülich. Toczył liczne spory z sąsiadami, podczas których utracił Kaiserswerth i Zülpich, uzyskał natomiast Linnich[1].

Żoną Wilhelma była Maria (zmarła w 1405), córka księcia Geldrii Renalda II[1][2]. Z tego powodu Wilhelm zaangażował się w wojnę pomiędzy synami Renalda II, popierając Edwarda przeciwko Renaldowi III[1]. W 1371 wspólnie z Edwardem pokonał w bitwie pod Baesweiler Wacława I, księcia Luksemburga i Brabancji, którego wziął do niewoli. Wskutek ran odniesionych w tej bitwie zmarł Edward, kilka miesięcy później zmarł również bezpotomnie Renald III, dzięki czemu Wilhelm zapewnił księstwo Geldrii swojemu synowi Wilhelmowi jako siostrzeńcowi zmarłych książąt[1][2]. Cesarz Karol IV Luksemburski potwierdził to w 1372, a Wilhelm objął rządy w Geldrii w imieniu syna do czasu osiągnięcia przezeń pełnoletniości. Mimo to walki o Geldrię trwały nadal – swoje roszczenia podniosła siostra Edwarda i Renalda oraz żony Wilhelma II, Matylda, która sprzymierzyła się z Joanną brabancką. Konflikt zakończył się w 1379 odstąpieniem przez Matyldę od swoich roszczeń[2].

Oprócz Wilhelma miał z Marią jeszcze dwoje dzieci: syna Renalda oraz córkę Marię, późniejszą żonę hrabiego Arkel Jana XII[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Wilhelm II. [w:] Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2017-09-06].
  2. a b c d e Otto Reinhard Redlich: Wilhelm II.. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 43. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1898, s. 99–100.