Licencja wolnego oprogramowania: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
naprawa wywołania szablonu cytatD AWB
m (Wikipedysta:Odder/licencje przeniesiono do Licencja Wolnego Oprogramowania: skończone, do głównej)
(naprawa wywołania szablonu cytatD AWB)
W celu zachowania wolności do uruchamiania, analizowania, modyfikowania i redystrybucji wolnego oprogramowania dla wszystkich jego użytkowników, większość licencji wolnego oprogramowania zawiera obostrzenia i wymagania dla jego dystrybutorów. Z tego powodu w społeczności wolnego oprogramowania pojawiły się dyskusje, które z obostrzeń ochraniają wolności użytkownika, a które z nich je ograniczają.
 
W latach [[lata 90. XX wieku|90.]] XX wieku w licencjach zaczęły pojawiać się klauzule mające na celu zapobiegnięcie w przyszłości procesom sądowym o naruszenie [[patent]]u, wśród nich m.in. tzw. "odwet patentowy", które wcześniej nie miały miejsca. Stało się to główną przyczyną stworzenia 2. wersji GNU General Public License<ref>[http://fsfeurope.org/projects/gplv3/tokyo-rms-transcript.en.html#v1v2 FSFEurope: ''Transcript of Richard Stallman at the 5th international GPLv3 conference; 21st November 2006''] {{lang|en}}</ref>. Kolejne obostrzenia pojawiły się w następnej, 3. wersji GNU GPL. Mają one zapobiec rozprzestrzenieniu się procesu tzw. [[tiwoizacja|tiwoizacji]], przed którą &ndash; oprócz już istniejącej GPLv3 &ndash; nie chronią żadne inne licencje wolnego oprogramowania.
 
=== Copyleft ===
 
Wiele z licencji wolnego oprogramowania, jak np. [[licencja BSD]] zawiera informacje o zrzeczeniu się odpowiedzialności do oprogramowania.
{{cytatD|
{{cytatD|left|Oprogramowanie to jest dostarczone przez <nazwa projektu> bez żadnej gwarancji i jakiejkolwiek odpowiedzialności lub gwarancji domniemanej (...). W żadnym przypadku twórcy projektu <nazwaprojektu> lub ich współpracownicy nie będą odpowiedzialni za jakąkolwiek szkodę bezpośrednią, pośrednią, przypadkową, przykładową oraz za konsekwencje wynikające z użycia tego oprogramowania.|Licencja BSD}}
|Licencja BSD
}}
 
Podobną treść zawiera także najpopularniejsza licencja wolnego oprogramowania, GNU GPL:
{{cytatD|
{{cytatD|left|Ponieważ program jest licencjonowany bezpłatnie, nie jest objęty gwarancją w zakresie dozwolonym przez obowiązujące przepisy. O ile na piśmie nie stanowi się inaczej, posiadacze praw autorskich i/lub inne strony zapewniają program w stanie, w jakim jest ("jak widać") bez jakiejkolwiek gwarancji, ani wyraźnej, ani domyślnej, w tym między innymi domyślnych gwarancji co do przydatności handlowej i przydatności do określonych zastosowań. Całość ryzyka w zakresie jakości i skuteczności działania programu ponosisz sam. W razie gdyby program okazał się wadliwy, ponosisz koszt całego niezbędnego serwisu, naprawy i korygowania.|Grupa tłumaczy witryny Projektu GNU|Nieoficjalne tłumaczenie GNU General Public License}}
|Grupa tłumaczy witryny Projektu GNU|Nieoficjalne tłumaczenie GNU General Public License
}}
 
== Praktyczne problemy do uniknięcia ==
 
=== Rozmnożenie się licencji ===
Powstawanie nowych licencji pogłębia dodatkowo problem z ich zgodnością. Wymusza to na programistach, dystrybutorach i użytkownikach oprogramowania zapoznanie się z większą ilością skomplikowanych tekstów prawnych. Proceder ten osiągnął najwyższy stopień pod koniec lat 90. XX wieku i na początku wieku XXI. Od roku 2005 proces ten uznaje się za swoisty fenomen, a nieuzasadnione tworzenie nowych licencji dla oprogramowania &ndash; zamiast korzystanie z już dostępnych licenji &ndash; bywa szeroko potępiane{{fakt}}.
 
== Niedopuszczalne obostrzenia ==
 
== Kontrowersje ==
Zdecydowana większość wolnego oprogramowania udostępniona jest na licencjach będących z pewnością &ndash; ponieważ wobec ich ''wolności'' nie pojawiły się większe kontrowersje &ndash; licencjami wolnego oprogramowania. Pomimo tego wśród społeczności wolnego oprogramowania odbywały lub odbywają się dyskusje na temat wolności konkretnych innych licencji.
 
Przykładami licencji, które wywołały spore dyskusje, może być seria 1.x licencji [[Apple Public Source License]], uznana przez Open Source Initiative, a nieuznana przez Free Software Foundation i Debiana; [[RealNetworks Public Source License]], uznana przez OSI i FSF, a nieuznana przez projekt Debian i &ndash; w roku [[2007]] &ndash; [[Common Public Attribution License]], uznana wyłącznie przez Open Source Initiative<ref>[http://lwn.net/Articles/243841/ Opis na stronie Open Source Initiative] {{lang|en}}</ref>.
 
== Zobacz też ==
[[es:Licencia Open Source]]
[[fr:Licence libre]]
[[hu:Nyílt forráskódú licenc]]
[[id:Lisensi perangkat lunak bebas]]
[[it:Licenza libera]]
[[hu:Nyílt forráskódú licenc]]
[[pt:Licença de software livre]]
[[ru:Лицензии открытого ПО]]
140 912

edycji

Menu nawigacyjne