Wielki komtur: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m drobne redakcyjne
m drobne redakcyjne
Linia 1: Linia 1:
'''Wielki komtur ([[język niemiecki|niem.]] der Grosskomtur, Arcykomtur)''' - był zastępcą [[wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego|wielkiego mistrza]] w zarządzaniu państwem (można powiedzieć, że był odpowiednikiem dzisiejszego [[premier]]a i ministra spraw wewnętrznych), na wypadek niebezpieczeństwa pod nieobecność w. mistrza miał prawo dysponowania siłami zbrojnymi [[Zakon Krzyżacki|Zakonu]]. Podczas pokoju zarządzał arsenałami, produkcją amunicji, magazynami zbożowymi, a w czasie wojny pełnił rolę [[oboźny|oboźnego]] i głównego [[intendent]]a armii. Podlegał mu transport lądowy i wodny. Był też jednym z dwu urzędników, którzy obok w. mistrza piastowali klucze do skrzyni, w której była zamknieta pieczęć Zakonu. Pomocnikiem w. komtura był [[wicekomtur]], inaczej [[mały komtur]].
'''Wielki komtur''', arcykomtur, [[język niemiecki|niem.]] ''der Grosskomtur'' - zastępca [[wielki mistrz|wielkiego mistrza]] w zarządzaniu państwem (można powiedzieć, że był odpowiednikiem dzisiejszego [[premier]]a i ministra spraw wewnętrznych), na wypadek niebezpieczeństwa pod nieobecność wielkiego mistrza miał prawo dysponowania siłami zbrojnymi [[zakon krzyżacki|zakonu]]. Podczas pokoju zarządzał arsenałami, produkcją amunicji, magazynami zbożowymi, a w czasie wojny pełnił rolę [[oboźny|oboźnego]] i głównego [[intendent]]a armii. Podlegał mu transport lądowy i wodny. Był też jednym z dwu urzędników, którzy obok wielkiego mistrza piastowali klucze do skrzyni, w której była zamknieta pieczęć zakonu. Pomocnikiem wielkiego komtura był [[wicekomtur]], inaczej [[mały komtur]].


[[Kategoria:Krzyżacy]]
[[Kategoria:Krzyżacy]]

Wersja z 17:57, 26 lis 2007

Wielki komtur, arcykomtur, niem. der Grosskomtur - zastępca wielkiego mistrza w zarządzaniu państwem (można powiedzieć, że był odpowiednikiem dzisiejszego premiera i ministra spraw wewnętrznych), na wypadek niebezpieczeństwa pod nieobecność wielkiego mistrza miał prawo dysponowania siłami zbrojnymi zakonu. Podczas pokoju zarządzał arsenałami, produkcją amunicji, magazynami zbożowymi, a w czasie wojny pełnił rolę oboźnego i głównego intendenta armii. Podlegał mu transport lądowy i wodny. Był też jednym z dwu urzędników, którzy obok wielkiego mistrza piastowali klucze do skrzyni, w której była zamknieta pieczęć zakonu. Pomocnikiem wielkiego komtura był wicekomtur, inaczej mały komtur.