Zasady budżetowe: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1149 bajtów ,  12 lat temu
m
Uzupełnienie, bazując na książce Finanse publiczne S. Owsiaka.
m (Bot: poprawia ISBN)
m (Uzupełnienie, bazując na książce Finanse publiczne S. Owsiaka.)
'''Zasady budżetowe''' - zasady, reguły postępowania, które powinny być przestrzegane w ustalaniu przez [[Sejm RP|Sejm]] zadań i form gospodarki finansowej państwa a także w kontrolowaniu działania rządu. Powinno to zapewnić sprawne i racjonalne wykorzystywanie budżetu.
 
===Poszczególne zasady===
* '''zasada zupełności budżetu''' - polega na zestawieniu w budżecie wszystkich a nie tylko wybranych dochodów i wydatków państwa.
* '''zasada jedności''' – oznacza, że istnieje tylko jeden [[dokument]] na całość dochodów i wydatków państwa (jedno zestawienie zwane budżetem). W ramach tej zasady rozróżna się jedność formalną i materialną. Jedność formalna osiągana jest poprzez budowę zbiorczego budżetu państwa, obejmującego budżet władz centralnych i terenowych, co powinno zapewnić lepszą kontrolę i większą przejrzystość wydatków budżetowych. Jedność materialna natomiast głosi, że dochody tworzące fundusz budżetowy mają przeznaczenie ogólne, tzn. nie są z góry związane z określonymi celami finansowanymi z budżetu.
* '''zasada jawności''' – polega na tym, że społeczeństwo (obywatele) są zaznajomieni z budżetem jego treścią sposobem uchwalania oraz ze sprawowaniem nad nim kontroli. W praktyce oznacza to raczej prezentowanie dochodów i wydatków organom przedstawicielskim, różnym ciałom i organizacjom społecznym.
* '''zasada realności''' – znaczypostuluje to,maksymalną naprecyzję cow wskazujeplanowaniu nazwadochodów i wydatków budżetowych.
* '''zasada szczególności''' – oznacza, że w [[budżet|budżecie]] muzą być zawarte cele szczegółowe konkretne a nieokreślone w sposób ogólny.
* '''zasada równowagi''' – jest to tylko dążenie do tego by dochody były równe wydatkom, ale w praktyce tak nigdy nie jest to jednak nigdy osiągane (zawsze występuje nadwyżka lub deficyt); [[deficyt budżetowy]] może;poprzestaje byćsię 4%,tu 5%więc na postulacie, deficytże pobudzanadwyżka aktywność;budżetowa równowagiwypracowana nigdypodczas nieokresu wysokiej koniunktury powinna służyć pokryciu deficytu podczas marecesji.
* '''zasada jasności''' – (przejrzystości) polega na takiej konstrukcji budżetu i na takim ujęciu dochodów i wydatków, który umożliwia prawidłowe planowanie i łatwość oceny przez [[parlament]] i opinie publiczną; służy temu klasyfikacja dochodów i wydatków (działy, paragrafy).
*'''zasady charakterystyczne dla zarządzania finansami przedsiębiorstwa'''- przy konstruowaniu budżetu należy dążyć do oszczędności, efektywności, elastyczności itp.
 
===Bibliografia===
* prof. Andrzej Gomułowicz, prof. Jerzy Małecki, ''Polskie prawo finansowe'', Lexis Nexis, 2006, ISBN 83-7334-585-X.
* prof. Zbigniew Ofiarski, ''Prawo finansowe'', C.H. Beck, ISBN 83-7483-506-0.
* Stanisław Owsiak, ''Finanse publiczne- teoria i praktyka'', Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006
 
===Zobacz też===
* [[budżet państwa]]

Menu nawigacyjne