Miesierka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
rozbudowa
m Miesiarka przeniesiono do Miesierka: W moich źródłach jest forma miesierka, wydaje mi się że miesiarka to literówka - do skasowania
(Brak różnic)

Wersja z 16:58, 26 kwi 2008

{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Miesierka (Megachile sp. Latr.) rodzaj owadów z rodziny pszczołowatych albo z rodziny miesierkowatych (Megachilidae) z rzędu błonkoskrzydłych. W Polsce reprezentowany przez ok. 20 gatunków. Największe osiągają prawie 2 cm ale większość ma około 1 cm. Samice zbierają pyłek kwiatowy na szczoteczkę brzuszną na spodzie odwłoka przy okazji zapylając wiele roślin w tym wiele motylkowych, zwłaszcza komonicę.

U tego rodzaju, na przednich skrzydłach występują dwie komórki kubitalne, mniej więcej jednakowej wielkości. Golenie i pierwszy człon tylnych stóp są pokryte krótkimi włoskami. Między pazurkami brak poduszeczek. Część twarzowa płaska (bez wyrostka). Żuwaczki mocne, zwykle czterozębne. Odwłok spłaszczony grzbieto-brzusznie. Całe ciało zwykle gęsto pokryte włoskami w kolorze czarnym z partiami w kolorze żółtym lub białym.

Miesierka
Opuszczone kokony miesierki

Samice z przyciętych liści (np. brzozy) przygotowują misterne tutki do których składają jaja i materiały zapasowe (pyłek). Całość przymykają okrągłym zamknięciem z liścia. W momencie przygotowywania tutek najłatwiej je zauważyć (czerwiec) – wyglądają jakby frunęły na latawcu z liścia. Tutki budują i ukrywają w szczelinach, w ziemi, w drewnie - w korytarzach wygryzionych przez szkodniki, między zmurszałym drewnem a ziemią, w inspektach i skrzynkach balkonowych na kwiaty oraz w pustych łodygach roślin. Larwy jesienią budują brunatne kokony w których przepoczwarczają się i zimują. W maju wygryzają się z nich i zaczynają dorosłe życie.

Niektóre gatunki:

Bibliografia

  • Pławilszczikow N. Klucz do oznaczania owadów, PWRiL, Warszawa 1972
  • Świat zwierząt , MULTICO i PWRiL, Warszawa 1991, ISBN 83-09-01551-8
  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).