Sojusz Lewicy Demokratycznej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Onak (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 20: Linia 20:
{{Polityka Polski}}
{{Polityka Polski}}


'''Sojusz Lewicy Demokratycznej''' (SLD) – [[lewica|lewicowa]] [[partia polityczna]], założona [[15 kwietnia]] [[1999]] r. (zarejestrowana sądownie [[17 maja]] [[1999]]) przez działaczy większości organizacji wchodzących w skład [[Sojusz Lewicy Demokratycznej#Koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej|koalicji SLD]].
'''Sojusz Lewicy Demokratycznej''' (SLD) – [[lewica|lewicowa]] [[partia polityczna]] wywodząca się z [[PZPR]], założona [[15 kwietnia]] [[1999]] r. (zarejestrowana sądownie [[17 maja]] [[1999]]) przez działaczy większości organizacji wchodzących w skład [[Sojusz Lewicy Demokratycznej#Koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej|koalicji SLD]].


== Program polityczny ==
== Program polityczny ==

Wersja z 12:44, 31 maj 2008

Sojusz Lewicy Demokratycznej
{{{alt logo}}}
{{{opis logo}}}
Państwo {{{państwo}}}
Lider

Wojciech Olejniczak (SLD)

Adres siedziby

ul. Rozbrat 44 A,
00-419 Warszawa

Młodzieżówka

Federacja Młodych Socjaldemokratów

Obecni posłowie

40 (9%)

Obecni senatorowie

1 (1%)

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) – lewicowa partia polityczna wywodząca się z PZPR, założona 15 kwietnia 1999 r. (zarejestrowana sądownie 17 maja 1999) przez działaczy większości organizacji wchodzących w skład koalicji SLD.

Program polityczny

  • Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera zachowanie większości funkcji socjalnych państwa (w tym edukacji i służby zdrowia).
  • SLD jest za świeckością państwa i tolerancją światopoglądową, "równym statusem kobiet i mężczyzn".

Do postulatów SLD należy m.in.:

Partia sprzeciwia się m.in.:

Struktura i działacze

Przewodniczący SLD

Inni działacze

Inni znani politycy SLD: Jerzy Szmajdziński, Marek Siwiec, Tadeusz Iwiński, Bronisław Cieślak, Jerzy Jaskiernia, Zbyszek Zaborowski, Małgorzata Ostrowska, Krystyna Łybacka, Katarzyna Piekarska, Jerzy Hausner, Ryszard Kalisz, Wacław Martyniuk, Grzegorz Kołodko, Piotr Gadzinowski, Krzysztof Janik, Tadeusz Motowidło, Grzegorz Kurczuk, Janusz Zemke, Jacek Piechota.

Organizacja młodzieżowa SLD to Federacja Młodych Socjaldemokratów.

Klub Poselski Lewica (Posłowie z list LiD) (40 posłów)

Senator niezależny, członek SLD

Posłowie SLD do PE

Historia SLD

Koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej

Sojusz Lewicy Demokratycznej był koalicją wyborczą lewicowych ugrupowań politycznych: partii, związków zawodowych i ich federacji oraz stowarzyszeń społecznych, utworzoną jako komitet wyborczy w 1991 r.; główną siłą była Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej. Koalicja ta była ponownie, aczkolwiek w różnym składzie, odtwarzana w kolejnych wyborach parlamentarnych w latach 1993 i 1997; każdorazowo zawierano nowe umowy koalicyjne.

Lista sygnatariuszy koalicji SLD w wyborach w 1997 r. (pełna lista; kolejność według kolejności podpisów na umowie koalicyjnej):
Przewodniczący Krajowego Komitetu Wyborczego SLD: Włodzimierz Cimoszewicz

W związku z wejściem w życie nowej Konstytucji RP, która prawo do zgłaszania kandydatów na posłów i na senatorów przyznała partiom politycznym i wyborcom, wykluczając organizacje społeczne, w dniu 15 kwietnia 1999 r. SLD przekształcił się w partię polityczną, część partii składowych koalicji (m.in. PPS, RLP, Proletariat) odmówiło przystąpienia do nowej partii.

Partia Sojusz Lewicy Demokratycznej

Spotkanie prounijne SLD (2003), m.in. Andrzej Szejna, Leszek Miller, Józef Oleksy, Marek Dyduch

SLD weszło do rządu koalicyjnego w III RP po raz pierwszy po wyborach z 19 września 1993 roku mając 168 mandatów. Koalicyjny PSL posiadał ich wówczas 127. Premierem został kandydat PSL Waldemar Pawlak. Do opozycji należała w tamtej kadencji Sejmu: Unia Pracy, Unia Wolności, Bezpartyjny Blok Wspierania Reform, Konfederacja Polski Niepodległej, Mniejszość Niemiecka, Koło Nowa Demokracja oraz Polska Partia Socjalistyczna. W wyniku zmian w ustaleniach koalicyjnych 7 marca 1995 r. premierem został Józef Oleksy, który – po oskarżeniu przez członka własnego rządu, ministra spraw wewnętrznych A. Milczanowskiego o szpiegostwo – zrezygnował 26 stycznia 1996 roku z pełnionego urzędu. Józefa Oleksego na tym stanowisku zastąpił Włodzimierz Cimoszewicz, który pełnił tą funkcję do 17 października 1997 roku.

Koalicja SLD-UP wygrała wybory parlamentarne w 2001. Premierem został wtedy Leszek Miller, który pełnił urząd do 2 maja 2004 roku. Jego następca został Marek Belka. Rządy SLD przyczyniły się do ukończenia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską (szczyt w Kopenhadze 13 grudnia 2002) i do znacznego wzrostu gospodarczego.

Na konwencji w 2004 r. zmieniono prezydium SLD. Nowym szefem został Krzysztof Janik, a wiceszefami Katarzyna Piekarska i Grzegorz Napieralski.

Pod wpływem narastających konfliktów w łonie partii, 26 marca 2004 grupa działaczy SLD z marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim założyła nową partię pod nazwą Socjaldemokracja PolskaSdPl. Kontynuacją konfliktu wewnątrz SLD było odejście kolejnych działaczy i posłów do nowo utworzonej Partii Demokratycznej. 21 maja 2005 kierownictwo SLD (przewodniczący, wiceprzewodniczący oraz przewodniczący klubu parlamentarnego) podało się do dymisji. Na konwencji partii 29 maja 2005 członkowie wybrali nowe władze z dotychczasowym ministrem rolnictwa w rządzie Marka Belki, Wojciechem Olejniczakiem na czele. Przed wyborami samorządowymi w 2006 roku SLD wszedł wraz z UP, PD oraz SdPl w skład koalicyjnego porozumienia Lewica i Demokraci. Współpracę kontynuowano po wyborach, Wojciech Olejniczak został jednym z przewodniczących powołanego 18 stycznia 2007 Komitetu Porozumiewawczego koalicji. W marcu 2007 były przewodniczący partii Józef Oleksy został zawieszony w prawach członka partii po ujawnieniu przez Dziennik tzw. taśm Oleksego - podsłuchanej rozmowy polityka z biznesmenem Aleksandrem Gudzowatym[1].

Wybory samorządowe

2002

W wyborach samorządowych 27 października 2002 r. koalicja SLD-UP uzyskała 24,65% głosów i 189 miejsc w sejmikach wojewódzkich.

2006

5 lutego 2006 r. Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unia Pracy podpisały porozumienie wyborcze zakładające wspólny start w wyborach samorządowych w 2006 r. 6 kwietnia 2006 r. podobne porozumienie z SLD podpisały następując organizacje i partie:

3 września 2006 r. Sojusz Lewicy Demokratycznej wraz z Partią Demokratyczną-demokraci.pl, Socjaldemokracją Polską i Unią Pracy oficjalnie wszedł w skład koalicji samorządowej Porozumienie Lewicy i Demokratów – Wspólna Polska.

Wybory parlamentarne

Plik:SLD.JPG
Wyniki SLD w wyborach parlamentarnych

2001

W wyborach parlamentarnych 26 września 2001 r., podczas których SLD uczestniczyło w koalicji z Unią Pracy (SLD-UP), partia uzyskała 201 (koalicja ogółem 216) mandatów poselskich i wraz PSL i UP współtworzyła rząd pod przewodnictwem Leszka Millera. Najlepszy Wynik do Sejmu (SLD-UP), partia uzyskała w okręgu wyborczym Sosnowiec (64,4%)

2005

Przed wyborami do Sejmu i Senatu, które odbyły się 25 września 2005 r., SLD podpisał porozumienie wyborcze z OPZZ, Unią Lewicy, w wyniku czego kandydaci na posłów i senatorów z tych organizacji i partii kandydowali z listy wyborczej SLD w całym kraju. W wyborach do Sejmu na Sojusz zagłosowało 1 335 257 ludzi co stanowi 11,31% osób biorących udział w wyborach. Pozwoliło to zdobycie 55 miejsc w niższej izbie parlamentu i zajęcie tam 4. miejsca. Klęską okazały się wybory do Senatu; SLD nie zdobyło ani jednego mandatu. Najlepszy Wynik do Sejmu (Sojusz Lewicy Demokratycznej), partia uzyskał w okręgu wyborczym Sosnowiec (20%). Swojego przedstawiciela w Senacie Sojusz uzyskał jednak w wyborach uzupełniających 29 stycznia 2007 roku w okręgu elbląskim (został nim Władysław Mańkut).[2]

2007

W wyborach 21 października 2007 SLD brało udział w ramach koalicji Lewica i Demokraci, która uzyskała łącznie 13,2% głosów - 53 mandaty w Sejmie. Do Senatu RP LiD nie wprowadził żadnego kandydata.

Wybory do PE

2004

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej również znajdował się w koalicji z Unią Pracy. Koalicja zdobyła 561 311 głosów czyli 9,3%. Pozwoliło to na uzyskanie 5 mandatów.

Wybory prezydenckie

2000

W wyborach prezydenckich w 2000 r. SLD nie wystawił kandydata, ale poparł Aleksandra Kwaśniewskiego, którego wysunął w 1995 r. Kwaśniewski wygrał w I turze, uzyskując 53,9% głosów.

2005

W wyborach SLD poparło kandydaturę Włodzimierza Cimoszewicza. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Platformy Programowe SLD

  • Rada Ekologiczna SLD "Środowisko i Rozwój"
  • Platforma "Porozumienie dla Zdrowia"
  • Forum Równych Szans i Praw Kobiet
  • Forum Dialogu Światopoglądowego
  • Platforma Programowa ds. Wsi i Rolnictwa
  • Forum „Rozwój i Praca"
  • Platforma Socjalistyczna SLD
  • Platforma samorządowa
  • Platforma Międzynarodowa
  • Platforma Programowa "Nowoczesna Lewica"
  • Platforma Programowa SLD "Socjaldemokratyczna Przyszłość" http://www.sdp.webpark.pl/
  • Platforma Programowa "Prawo – Demokracja – Solidarność"

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne