Górnik Czechowice: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
G.bot (dyskusja | edycje)
poprawa liczebników, drobne techniczne
m lit., poprawa linków
Linia 1: Linia 1:
'''Górnik Czechowice''' – wielosekcyjny klub sportowy z [[Czechowice-Dziedzice|Czechowice-Dziedzic]], który największe sukcesy notował w dziedzinie [[kajakarstwo|kajakarstwa]].
'''Górnik Czechowice''' – wielosekcyjny klub sportowy z [[Czechowice-Dziedzice|Czechowice-Dziedzic]], który największe sukcesy notował w dziedzinie [[kajakarstwo|kajakarstwa]].


Początki kajakarstwa w Czechowicach- Dziedzicach sięgają lat 30. [[XX wiek|XX]]w., kiedy na lokalnym stawie przemysłowym ''Kopalniok'' zorganizowanao z okazji '''Święta Morza''' zorganizowano w [[1935]] pokazy kajakarskie, w których uczestniczyli działający przy [[Liga Morska|Lidze Morskiej]] zawodnicy. Pierwszym kajakiem w Czechowicach była zbudowana z desek łódka, która posiadała wy[[asfalt]]owane dno, a której twórcami byli Leopold Grzywacz, Roman Gorczyca i Władysław Hereda. Klub został założony [[3 sierpnia]] [[1937]], po [[II wojna światowa|II wojnie światowej]] reaktywowany we wrześniu [[1945]], kiedt to powołano oficjalnie wielosekcyjny klub sportowy (w jego ramach istniała także m.in. sekcja [[piłka nożna|piłki nożnej]], której jednak zawodnicy nie osiągnęli większych sukcesów). Klub był wspierany i finasowany przez pobliską [[Kopalnia Węgla Kamiennego Brzeszcze-Silesia|Kopalnię Silesia]], która niejedokrotnie zatrudniała zawodników na etatach.
Początki kajakarstwa w Czechowicach - Dziedzicach sięgają lat 30. [[XX wiek|XX]] w., kiedy na lokalnym stawie przemysłowym ''Kopalniok'' zorganizowano z okazji '''Święta Morza''' w [[1935]] pokazy kajakarskie, w których uczestniczyli działający przy [[Liga Morska|Lidze Morskiej]] zawodnicy. Pierwszym kajakiem w Czechowicach była zbudowana z desek łódka, która posiadała [[Asfalt|wyasfaltowane]] dno, a której twórcami byli Leopold Grzywacz, Roman Gorczyca i Władysław Hereda. Klub został założony [[3 sierpnia]] [[1937]], po [[II wojna światowa|II wojnie światowej]] reaktywowany we wrześniu [[1945]], kiedy to powołano oficjalnie wielosekcyjny klub sportowy (w jego ramach istniała także m.in. sekcja [[piłka nożna|piłki nożnej]], której zawodnicy jednak nie osiągnęli większych sukcesów). Klub był wspierany i finansowany przez pobliską [[Kopalnia Węgla Kamiennego Brzeszcze-Silesia|Kopalnię Silesia]], która niejednokrotnie zatrudniała zawodników na etatach.


Pierwszym w historii klubu mistrzem Polski został [[Emil Folwarczny]] w [[1947]]. Pierwszy medal na międzynarowodowej imprezie wywalczyła Barbara Cholewa w [[1965]] w [[Snagov]] na Mistrzostwach Europy Juniorów. Pierwszym olimpijczykiem w historii klubu był [[Ewald Janusz]] na Olimpiadzie w [[Meksyk]]u w [[1968]]. W latach [[1979]], [[1980]] i [[1981]] zawodnicy Górnika byli drużynowymiu Mistrzami Polski. Z klubem związani tez byli medaliści olimpijscy:
Pierwszym w historii klubu mistrzem Polski został [[Emil Folwarczny]] w [[1947]]. Pierwszy medal na międzynarodowej imprezie wywalczyła Barbara Cholewa w [[1965]] w [[Snagov]] na Mistrzostwach Europy Juniorów. Pierwszym olimpijczykiem w historii klubu był [[Ewald Janusz]] na Olimpiadzie w [[Meksyk]]u w [[1968]]. W latach [[1979]], [[1980]] i [[1981]] zawodnicy Górnika byli drużynowymi Mistrzami Polski. Z klubem związani tez byli medaliści olimpijscy:
* [[Marek Dopierała]]
* [[Marek Dopierała]]
* [[Grzegorz Kotowicz]]
* [[Grzegorz Kotowicz]]
* [[Marek Witkowski]].
* [[Marek Witkowski]].


W latach 90. XX wieku wskutek występujących wówczas problemów z finansowaniem sportu klub upadł. Na jego bazie jednak powstało '''Stowarzyszenie Wspierającego Rekreację i Sporty Wodne Gwarek Czechowice''', które prowadzi klub '''Gwarek Czechowice'''.
W latach 90. XX wieku wskutek występujących wówczas problemów z finansowaniem sportu klub upadł. Na jego bazie jednak powstało '''Stowarzyszenie Wspierające Rekreację i Sporty Wodne Gwarek Czechowice''', które prowadzi klub '''Gwarek Czechowice'''.


Podczas Długodystansowych Mistrzostw Polski, które rozegrane zostały 11-12.08.2007 w Augustowie zawodnicy SWRiSW "Gwarek" Czechowice-Dziedzice zdobyli dwa tytuły mistrzowskie i jeden brązowy medal.
Podczas Długodystansowych Mistrzostw Polski, które rozegrane zostały 11 - 12.08.[[2007]] w [[Augustów|Augustowie]] zawodnicy SWRiSW "Gwarek" Czechowice-Dziedzice zdobyli dwa tytuły mistrzowskie i jeden brązowy medal.


[[Kategoria:Polskie kluby sportowe]]
[[Kategoria:Polskie kluby sportowe]]

Wersja z 14:11, 27 cze 2008

Górnik Czechowice – wielosekcyjny klub sportowy z Czechowice-Dziedzic, który największe sukcesy notował w dziedzinie kajakarstwa.

Początki kajakarstwa w Czechowicach - Dziedzicach sięgają lat 30. XX w., kiedy na lokalnym stawie przemysłowym Kopalniok zorganizowano z okazji Święta Morza w 1935 pokazy kajakarskie, w których uczestniczyli działający przy Lidze Morskiej zawodnicy. Pierwszym kajakiem w Czechowicach była zbudowana z desek łódka, która posiadała wyasfaltowane dno, a której twórcami byli Leopold Grzywacz, Roman Gorczyca i Władysław Hereda. Klub został założony 3 sierpnia 1937, po II wojnie światowej reaktywowany we wrześniu 1945, kiedy to powołano oficjalnie wielosekcyjny klub sportowy (w jego ramach istniała także m.in. sekcja piłki nożnej, której zawodnicy jednak nie osiągnęli większych sukcesów). Klub był wspierany i finansowany przez pobliską Kopalnię Silesia, która niejednokrotnie zatrudniała zawodników na etatach.

Pierwszym w historii klubu mistrzem Polski został Emil Folwarczny w 1947. Pierwszy medal na międzynarodowej imprezie wywalczyła Barbara Cholewa w 1965 w Snagov na Mistrzostwach Europy Juniorów. Pierwszym olimpijczykiem w historii klubu był Ewald Janusz na Olimpiadzie w Meksyku w 1968. W latach 1979, 1980 i 1981 zawodnicy Górnika byli drużynowymi Mistrzami Polski. Z klubem związani tez byli medaliści olimpijscy:

W latach 90. XX wieku wskutek występujących wówczas problemów z finansowaniem sportu klub upadł. Na jego bazie jednak powstało Stowarzyszenie Wspierające Rekreację i Sporty Wodne Gwarek Czechowice, które prowadzi klub Gwarek Czechowice.

Podczas Długodystansowych Mistrzostw Polski, które rozegrane zostały 11 - 12.08.2007 w Augustowie zawodnicy SWRiSW "Gwarek" Czechowice-Dziedzice zdobyli dwa tytuły mistrzowskie i jeden brązowy medal.