Aleja Jana Pawła II w Warszawie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Al. Jana Pawła II wg. MSI
Kosaciec (dyskusja | edycje)
Linia 60: Linia 60:
==Historia==
==Historia==


Dzisiejszą Aleję Jana Pawła II projektowano już przed rokiem 1939; prace wznowiono w okresie powojennym, przeprowadzając ją w latach 1955-59 jako fragment trasy N-S. Odcinek od [[Aleje Jerozolimskie w Warszawie|Alej Jerozolimskich]] do [[Ulica Twarda w Warszawie|Twardej]] oddano w roku 1956; wciągu trzech kolejnych lat, do roku 1959, zakończono prace na całej długości, wytyczając na osi Alei ''Rondo Babka''.
Ulica została wytyczona po [[II_wojna_światowa|II wojnie światowej]], podczas odbudowy stolicy, na gruzach dawnego getta. Przed wojną nie istniała. W czasach [[Polska Rzeczpospolita Ludowa|PRL]] nosiła imię [[Julian Marchlewski|Juliana Marchlewskiego]].
W swym przebiegu nowo powstała ulica ''Juliana Marchlewskiego'' wchłonęła dawne ulice ''Solną'', ''Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego'' oraz ''Parysowską'' wraz z ''Placem Parysowskiem''.
*''Ulica Solna'' - Przeprowadzono ją jako krótką przecznicę około roku 1775; biegła od ul. [[Ulica Elektoralna w Warszawie|Elektoralnej]] do ul. ''Leszno'' (dziś: [[Aleja Solidarności w Warszawie|Al. Solidarności]]). W ciągu dziesięciu lat jej istnienia otrzymała stosunkowo gęstą zabudowę, uzupełnianą w okresie XIX wieku.
W okresie 1940-42 znajdowała się w obrębie [[Getto warszawskie|getta]], cała zabudowa została spalona po upadku powstania w roku 1944. Ulicę ''Solną' wymienia jeszcze spis ulic z roku 1955; w 1956 przestała istnieć w związku z wytyczeniem trasy N-S. Ocalałą zabudowę wyburzono, pozostawiając jedynie silnie przekształconą kamienicę Trachtenberga z roku 1913 (''Solna 16'', dziś Al. Jana Pawła II 32). Mimo ciekawego ukształtowania oficyn podczas remontu 1985-6, niepotrzebnie zrezygnowano z odtworzenia wystroju fasady i dodano wysoki mansardowy dach.
*''Ulica Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego'' - powstała przed rokiem 1861, łączyła ulicę ''Gęsią'' (dziś: ul. [[Ulica Mordechaja Anielewicza w Warszawie|Anielewicza]] z ul. [[Ulica Miła w Warszawie|Miłą]]. Zabudowywana po 1875 czynszówkami typu przedmiejskiego, zamieszkiwana przez biedotę żydowską. Od roku 1940 w obrębie getta, utraciła całą zabudowę po powstaniu 1943. Ostatecznie zlikwidowana wraz z budową trasy N-S.
*''Ulica Parysowska'' - powstała w roku 1893, biegła od ul. [[Ulica Stawki w Warszawie|Stawki]] do [[Ulica Dzika w Warszawie|Dzikiej]]. Jednocześnie po zachodniej stronie ulicy wytyczono ''Plac Parysowski'' w kształcie zbliżonym do trapezu. Nazwę nadano dla upamiętnienia jurydyki [[Parysowska|Parysowskiej]], istniejącej tu od XVI wieku. Zabudowana ulicy powstawała od pierwszego dziesięciolecia XX wieku, z nasileniem przed wybuchem I wojny światowej. W okresie 1940-42 znalazła się w obrębie getta, zabudowania zostały doszczętnie zniszczone podczas powstania 1943.
Ulica i plac zostały ostatecznie zlikwidowane w roku 1961 po wytyczeniu końcowego odcinka Trasy N-S. Współczesnej varsavianistyce nie są niestety znane żadne zdjęcia ukazujące wygląd zabudowy ''Parysowa'' i ul. ''Parysowskiej'' przed rokiem 1939. Zachowały się jedynie fotografie lotnicze, ukazujące ogólny zarys zabudowań.


== Bibliografia ==

*{{cytuj książkę | nazwisko= Zieliński | imię=Jarosław ||tytuł=Atlas Dawnej Architektury Ulic i Placów Warszawy, tom 5 | data=1999 | strony= 68 | wydawca=[[Towarzystwo Opieki nad Zabytkami]] | isbn = 83909794-6-2}}


==Ciekawostki==
==Ciekawostki==

Wersja z 01:40, 15 lis 2008

Jana Pawła II
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{jednostki}}}
Ilustracja
{{{opis zdjęcia}}}
Państwo {{{państwo}}}
Miejscowość

{{{miejscowość}}}

Długość

4,2km

Poprzednie nazwy

{{{poprzednie nazwy}}}

Plan
[[Plik:{{{plan}}}|240x240px|alt=Plan przebiegu ulicy|]]
Przebieg
światła Al.Jerozolimskie/ul. Chałubińskiego
185m ul.Chmielna
315m ul.Złota
440m ul.Sienna
500m ul.Śliska
światła 640m Rondo ONZ
745m ul.Twarda
światła 965m ul.Grzybowska
1150m ul.Krochmalna
Plac Mirowski
1310m ul.Ptasia
światła 1380m ul.Elektoralna
1530m ul.Ogrodowa
światła 1690m al."Solidarności"
1840m ul.Nowolipie
1850m ul.Nowolipie
2030m ul.Nowolipki
2170m ul.Dzielna
światła 2370m ul.Anielewicza
2635m ul.Miła
2775m ul.Niska
światła 2845m ul.Stawki
3130m ul.Dzika
3245m Rondo Zgrupowania AK "Radosław"
4200m Plac Grunwaldzki
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Aleja Jana Pawła II – jedna z głównych i ważniejszych ulic Warszawy, ciągnąca się od dworca Warszawa Centralna do ulicy Wojska Polskiego.

Przebieg

Aleja ma swój początek w okolicach Dworca Centralnego, będąc kontynuacją ciągu alei Niepodległości i ul. Chałubińskiego w kierunku północnym - łączącego Mokotów z Żoliborzem.

Aleja Jana Pawła II na całej długości jest ulicą dwujezdniową, rozdzieloną szerokim pasem zieleni. W pasie zieleni wyznaczone są torowiska tramwajowe. Wszystkie skrzyżowania zaopatrzone są w sygnalizację świetlną.

Wzdłuż całej niemal długości znajduje się ścieżka rowerowa. Nie jest ona niestety zbyt szczęśliwie poprowadzona - kilkakrotnie "przeskakuje" pomiędzy stronami alei.

Pochodzenie nazwy

Nazwa poświęcona jest papieżowi Janowi Pawłowi II.

Historia

Dzisiejszą Aleję Jana Pawła II projektowano już przed rokiem 1939; prace wznowiono w okresie powojennym, przeprowadzając ją w latach 1955-59 jako fragment trasy N-S. Odcinek od Alej Jerozolimskich do Twardej oddano w roku 1956; wciągu trzech kolejnych lat, do roku 1959, zakończono prace na całej długości, wytyczając na osi Alei Rondo Babka. W swym przebiegu nowo powstała ulica Juliana Marchlewskiego wchłonęła dawne ulice Solną, Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego oraz Parysowską wraz z Placem Parysowskiem.

  • Ulica Solna - Przeprowadzono ją jako krótką przecznicę około roku 1775; biegła od ul. Elektoralnej do ul. Leszno (dziś: Al. Solidarności). W ciągu dziesięciu lat jej istnienia otrzymała stosunkowo gęstą zabudowę, uzupełnianą w okresie XIX wieku.

W okresie 1940-42 znajdowała się w obrębie getta, cała zabudowa została spalona po upadku powstania w roku 1944. Ulicę Solną' wymienia jeszcze spis ulic z roku 1955; w 1956 przestała istnieć w związku z wytyczeniem trasy N-S. Ocalałą zabudowę wyburzono, pozostawiając jedynie silnie przekształconą kamienicę Trachtenberga z roku 1913 (Solna 16, dziś Al. Jana Pawła II 32). Mimo ciekawego ukształtowania oficyn podczas remontu 1985-6, niepotrzebnie zrezygnowano z odtworzenia wystroju fasady i dodano wysoki mansardowy dach.

  • Ulica Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego - powstała przed rokiem 1861, łączyła ulicę Gęsią (dziś: ul. Anielewicza z ul. Miłą. Zabudowywana po 1875 czynszówkami typu przedmiejskiego, zamieszkiwana przez biedotę żydowską. Od roku 1940 w obrębie getta, utraciła całą zabudowę po powstaniu 1943. Ostatecznie zlikwidowana wraz z budową trasy N-S.
  • Ulica Parysowska - powstała w roku 1893, biegła od ul. Stawki do Dzikiej. Jednocześnie po zachodniej stronie ulicy wytyczono Plac Parysowski w kształcie zbliżonym do trapezu. Nazwę nadano dla upamiętnienia jurydyki Parysowskiej, istniejącej tu od XVI wieku. Zabudowana ulicy powstawała od pierwszego dziesięciolecia XX wieku, z nasileniem przed wybuchem I wojny światowej. W okresie 1940-42 znalazła się w obrębie getta, zabudowania zostały doszczętnie zniszczone podczas powstania 1943.

Ulica i plac zostały ostatecznie zlikwidowane w roku 1961 po wytyczeniu końcowego odcinka Trasy N-S. Współczesnej varsavianistyce nie są niestety znane żadne zdjęcia ukazujące wygląd zabudowy Parysowa i ul. Parysowskiej przed rokiem 1939. Zachowały się jedynie fotografie lotnicze, ukazujące ogólny zarys zabudowań.


Bibliografia

Ciekawostki

  • Z alei można dostrzec jedyny zachowany kawałek muru getta warszawskiego. Znajduje się on tuż przy alei, pomiędzy posesjami Sienna 55 i Złota 62.
  • W dniu 3 kwietnia 2005 - dzień po śmierci Jana Pawła II uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry zapoczątkowali stawianie zniczy w Alei, w ciągu kilku dni do "alei zniczy" dołączyło się wielu przechodniów. Ostatecznie znicze stały na całej długości Alei.

Otoczenie

Przy alei Jana Pawła II znajdują się m.in.: