Ściana szkieletowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m lit.
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Ściana szkieletowa'''
'''Ściana szkieletowa'''
*w konstrukcjach drewnianych ścian można wyróżnić:
*w konstrukcjach drewnianych ścian można wyróżnić:
**ściany o szkielecie drewnianym z wypełnieniem cegłą. Jest to ściana ryglowa zwana potoczne [[mur pruski|murem pruskim]].
**ściany o szkielecie drewnianym z wypełnieniem cegłą. Jest to ściana ryglowa zwana potoczne [[mur pruski|murem pruskim]], konstrukcją szchulcową lub fachówką (fachwerk). Spotkać też można rozwiązania, w których zamiast cegieł użyto gliny i trzciny do wypełnienia przestrzeni między szkieletem drewnianym.
**[[konstrukcja sumikowo-łątkowa|ściana sumikowo - łątkowa]]
**[[konstrukcja sumikowo-łątkowa|ściana sumikowo - łątkowa]]
**ściany szkieletowe z bali i desek - składają się z pionowych słupków z bali o wysokości kondygnacji budynku, usztywnionych w narożach [[zastrzał|zastrzałami]]. Słupki narożne budynków o większej wysokości wykonuje się jako ciągłe z trzech bali połączonych ze sobą. Nad otworami okiennymi i drzwiowymi umieszcza się rygle nadotworowe. Do szkieletu mocuje się przy pomocy gwoździ deskowanie w układzie pionowym lub poziomym. Deskowanie może zostać wykonane jako dwustronne lub jednostronne, wówczas od strony pomieszczeń montuje się płyty z materiałów drewnopochodnych, które można np. otynkować. Przestrzeń pomiędzy okładzinami wypełnia się materiałem izolacyjnym. Przy budowie takich ścian często stosowano trociny, torf.
**ściany szkieletowe z bali i desek - składają się z pionowych słupków z bali o wysokości kondygnacji budynku, usztywnionych w narożach [[zastrzał|zastrzałami]]. Słupki narożne budynków o większej wysokości wykonuje się jako ciągłe z trzech bali połączonych ze sobą. Nad otworami okiennymi i drzwiowymi umieszcza się rygle nadotworowe. Do szkieletu mocuje się przy pomocy gwoździ deskowanie (szalowanie) w układzie pionowym lub poziomym. Deskowanie może zostać wykonane jako dwustronne lub jednostronne, wówczas od strony pomieszczeń montuje się płyty z materiałów drewnopochodnych, które można np. otynkować. Przestrzeń pomiędzy okładzinami wypełnia się materiałem izolacyjnym. Przy budowie takich ścian często stosowano trociny, torf.
*ściany osłonowe w budynkach o konstrukcji szkieletowej stalowej lub żelbetowej wykonuje się najczęściej na konstrukcjach wsporczych z rusztu (układ słupków i rygli) stalowych. Do rusztu montuje się:
*ściany osłonowe w budynkach o konstrukcji szkieletowej stalowej lub żelbetowej wykonuje się najczęściej na konstrukcjach wsporczych z rusztu (układ słupków i rygli) stalowych. Do rusztu montuje się:
**płyty z blach stalowych z rdzeniem z materiałów izolacyjnych ([[wełna mineralna]], [[styropian]], [[poliuretan]].
**płyty z blach stalowych z rdzeniem z materiałów izolacyjnych ([[wełna mineralna]], [[styropian]], [[poliuretan]].

Wersja z 13:31, 4 sty 2004

Ściana szkieletowa

  • w konstrukcjach drewnianych ścian można wyróżnić:
    • ściany o szkielecie drewnianym z wypełnieniem cegłą. Jest to ściana ryglowa zwana potoczne murem pruskim, konstrukcją szchulcową lub fachówką (fachwerk). Spotkać też można rozwiązania, w których zamiast cegieł użyto gliny i trzciny do wypełnienia przestrzeni między szkieletem drewnianym.
    • ściana sumikowo - łątkowa
    • ściany szkieletowe z bali i desek - składają się z pionowych słupków z bali o wysokości kondygnacji budynku, usztywnionych w narożach zastrzałami. Słupki narożne budynków o większej wysokości wykonuje się jako ciągłe z trzech bali połączonych ze sobą. Nad otworami okiennymi i drzwiowymi umieszcza się rygle nadotworowe. Do szkieletu mocuje się przy pomocy gwoździ deskowanie (szalowanie) w układzie pionowym lub poziomym. Deskowanie może zostać wykonane jako dwustronne lub jednostronne, wówczas od strony pomieszczeń montuje się płyty z materiałów drewnopochodnych, które można np. otynkować. Przestrzeń pomiędzy okładzinami wypełnia się materiałem izolacyjnym. Przy budowie takich ścian często stosowano trociny, torf.
  • ściany osłonowe w budynkach o konstrukcji szkieletowej stalowej lub żelbetowej wykonuje się najczęściej na konstrukcjach wsporczych z rusztu (układ słupków i rygli) stalowych. Do rusztu montuje się:
    • płyty z blach stalowych z rdzeniem z materiałów izolacyjnych (wełna mineralna, styropian, poliuretan.
    • blach stalowych profilowanych lub kaset stalowych i blach stalowych z wypełnieniem przestrzeni między blachami materiałem izolacyjnym. W tym przypadku poszczegółne warstwy montuje się na budowie, a przestrzeń między nimi wypełnia się najczęściej wełną mineralną.
    • fasady aluminiowo - szklane. W zależności od wysokości ścian mogą być montowane bezpośrednio do konstrukcji budynku lub do dodatkowej konstrukcji wsporczej z rusztu stalowego. Profile aluminiowe są wzmocnione od wewnątrz stalowymi wkładkami. Wypełnienie wykonywane jest z szyb zespolonych, które mogą zapewnić odpowiednie warunki izolacji termicznej i akustycznej. Zastosowanie szyb refleksyjnych o różnej kolorystyce podnosi walory estetyczne tego typu obudowy. Część pól może zostać wypełniona arkuszami z płaskiej blachy aluminiowej; (od wewnątrz w tych polach stosuje się zazwyczaj wypełnienie wełną mineralną i obudowanie płytymi gipsowo - kartonowymi).
    • w latach siedemdziesiątych XX wieku montowano także obudowy z płyt azbezto - cementowych (eternit).