Kordelas: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
stylistyka, rozwinięcie czasu pojawienia się i poprzednio zapomniałem dodać, że zmieniłem kategorie na bardziej pasującą
stylistyka 2, przykłady broni podobnych
Linia 1: Linia 1:
'''Kordelas''' - [[broń biała]], w użyciu umownie od XVII wieku, chociaz już we wcześniejszych latach pojawiały się w Europie i w Azji egzemplarze bardzo podobne do kordelasa. Oręż z głownią jednosieczną, nieznacznie zakrzywioną i zaostrzoną przy [[sztych (broń)|sztychu]], przystosowany był też do cięcia. Służył w wojsku [[piechur|piechurom]] jako broń boczna, ale przede wszystkim [[bukanier|bukanierom]],którzy potrzebowali do walki na ciasnym pokładzie okrętów, krótkiego, mocnego ostrza do zadawania cięć i pchnięć. Kordelas występował w różnych wersjach rękojeści. Egzemplarze używane do walki często miały osłonę dłoni. Długość klingi bywała różna, ale zasadniczo kordelas był krótszy od pałasza lub szabli. Broń ta była używana również przez myśliwych. Przykładowy egzemplarz można zobaczyć w scenie z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, gdy Gerwazy wyjmuje kordelasem myśliwskim kulę z niedźwiedzia.
'''Kordelas''' - [[broń biała]], w użyciu umownie od XVII wieku, chociaz już we wcześniejszych latach pojawiały się w Europie i w Azji odmiany broni białej bardzo podobne do kordelasa np Grossemesser, kord. Oręż z głownią jednosieczną, nieznacznie zakrzywioną i zaostrzoną przy [[sztych (broń)|sztychu]], przystosowany był też do cięcia. Służył w wojsku [[piechur|piechurom]] jako broń boczna, ale przede wszystkim [[bukanier|bukanierom]], którzy potrzebowali do walki na ciasnym pokładzie okrętów, krótkiego, mocnego ostrza do zadawania cięć i pchnięć. Kordelas występował w różnych wersjach rękojeści. Egzemplarze używane do walki często miały osłonę dłoni. Długość klingi bywała różna, ale zasadniczo kordelas był krótszy od pałasza lub szabli. Broń ta była używana również przez myśliwych. Przykładowy egzemplarz można zobaczyć w scenie z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, gdy Gerwazy wyjmuje kordelasem myśliwskim kulę z niedźwiedzia.


[[Kategoria:Miecze]]
[[Kategoria:Miecze]]

Wersja z 12:16, 20 lis 2008

Kordelas - broń biała, w użyciu umownie od XVII wieku, chociaz już we wcześniejszych latach pojawiały się w Europie i w Azji odmiany broni białej bardzo podobne do kordelasa np Grossemesser, kord. Oręż z głownią jednosieczną, nieznacznie zakrzywioną i zaostrzoną przy sztychu, przystosowany był też do cięcia. Służył w wojsku piechurom jako broń boczna, ale przede wszystkim bukanierom, którzy potrzebowali do walki na ciasnym pokładzie okrętów, krótkiego, mocnego ostrza do zadawania cięć i pchnięć. Kordelas występował w różnych wersjach rękojeści. Egzemplarze używane do walki często miały osłonę dłoni. Długość klingi bywała różna, ale zasadniczo kordelas był krótszy od pałasza lub szabli. Broń ta była używana również przez myśliwych. Przykładowy egzemplarz można zobaczyć w scenie z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, gdy Gerwazy wyjmuje kordelasem myśliwskim kulę z niedźwiedzia.