Ulica Grochowska w Warszawie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (drb.)
W latach 1899-00 według projektu Władimira Pokorowskiego wzniesiono zabudowania ''Instytutu Weterynaryjnego''; lokalizację tą uzasadniało istnienie targu na bydło w miejscu dzisiejszego [[Park Obwodu Praga AK|Parku im. Obwodu Praga Armii Krajowej]].
4 stycznia 1901 roku Grochowską pojechała po raz pierwszy [[Kolej Jabłonowska]].
Na przełomie stuleci powstały murowane domy mieszkalne przy "miejskim" odcinku ulicy; dopiero po roku 1910 pierwsze kamienice czynszowe, zachowane w większości do dziś. Ich budowa zbiegła się w czasie z drugim etapem rozwoju przemysłu w dzielnicy; od roku 1911 przy Grochowskiej działał znany zakład elektrotechniczny ''"Bracia Borkowscy"'', ''Fabryka Elektrotechniczna'' B. Petscha, wykupiona później przez [[Ministerstwo Poczt i Telegrafów]] oraz ''Wytwórnia Sprzętu Spawalniczego "Perun" S. A.'', powstała z połączenia francuskiej firmy ''"L'air Liqide"'' z ''Towarzystwem Akcyjnym Fabryk Tlenu i Aparatów "Perun"'' z [[Sankt Petersburg|Petersburga]].
W roku 1916 do Warszawy włączono dalszy odcinek traktu do Brześcia, poza linią ulicy Podskarbińskiej; w związku z tym dzisiejsza [[Ulica Płowiecka w Warszawie|ul. Płowiecka]] pewien czas nosiła miano Grochowskiej. W roku 1925 na pętlę na [[Gocławek (Warszawa)|Gocławku]] wjechał pierwszy tramwaj linii 24.
Lata dwudzieste przyniosły niewiele nowych budynków mieszkalnych; w roku 1929 według konceptu [[Konstanty Sylwin Jakimowicz|Konstantego Sylwina Jakimowicza]] rozpoczęła się budowa [[Konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie|kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej]]. Kościół wzniesiony na terenie dawnego cmentarza jest tylko dwa lata starszy od kolejnej grochowskiej świątyni - [[Parafia Najczystszego Serca Maryi w Warszawie|kościoła pw. Najczystszego Serca Maryi]].
948

edycji

Menu nawigacyjne