Człowiek w żelaznej masce (film 1998): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Radegast89 (dyskusja | edycje)
mNie podano opisu zmian
Raf24 (dyskusja | edycje)
wykreślenie zakwestionowanego tekstu
Linia 30: Linia 30:
}}
}}


'''Człowiek w żelaznej masce''' jest filmem historycznym produkcji amerykańsko-brytyjskiej. Scenariusz filmu oparto o powieść [[Alexandre Dumas (ojciec)|Alexandra Dumasa]] [[Wicehrabia de Bragelonne]] i legendę [[Człowiek w żelaznej masce|człowieka w żelaznej masce]].

== Fabuła ==
== Fabuła ==


{{spoiler}}
{{spoiler}}
Król [[Ludwik XIV]] rządzi Francją w sposób despotyczny. Angażuje kraj w wojny, które rujnują skarb królewski. Trzej muszkieterzy, [[Aramis]], [[Atos]] i [[Portos]], a także [[D'Artagnan]] znów połączyli siły by ratować kraj...


== Obsada ==
*[[Leonardo DiCaprio]] - Ludwik XIV/Filip, brat bliźniak króla
*[[Jeremy Irons]] - Aramis
*[[John Malkovich]] - Atos
*[[Gabriel Byrne]] - D'Artagnan
*[[Gérard Depardieu]] - Portos
*[[Peter Sarsgaard]] - Raoul, syn Atosa
*[[Judith Godrèche]] - Christine, narzeczona Portosa
*[[Anne Parillaud]] - Królowa Anna
*[[Edward Atterton]] - Porucznik Andre
*[[Hugh Laurie]] - Pierre, doradca
*[[David Lowe]] - Doradca Ludwika XIV


Gdy zbuntowani obywatele Francji zburzyli Bastylię, odkryli wśród dokumentów tajemniczy zapis :"Więzień nr 643899000: Człowiek w żelaznej masce ". Tożsamość więźnia nigdy nie została ustalono.
Minęło wiele lat od czasu, gdy Aramis, Atos , Portos i d'Artagnan , najdzielniejsi i najlepsi muszkieterowie, gwardziści króla, walczyli ramię w ramię z pasją i męstwem, które stało się legendą.

Atos (John Malkovich) prowadzi spokojne życie, wychowując syna Raoula. Portos (Gerard Depardieau) chociaż przytył i postarzał się, ciągle jest łakomy uroków życia, brakuje mu jednak wielkich bitew przeszłości. Aramis poszedł za swoim powołaniem i został księdzem. Tylko d'Artagnan wciąż służy królowi jako kapitan muszkieterów.

Jest rok 1660. We Francji panuje głód. Ludwik XIII - wielki król, któremu służyli muszkieterowie umiera; na tronie zasiada jego dziedzic - arogancki i okrutny Ludwik XIV ( Leonardo DiCaprio) ... za którego panowania od prawie 10 lat przebywa w Bastylii zakuty w żelazną maskę tajemniczy więzień.

Aby uratować kraj, muszkieterowie muszą złączyć się ponownie i zaangażować w realizację najbardziej niebezpiecznej misji ich życia - uwolnienia więźnia i rozwikłania tajemnicy jego tożsamości. Tylko poprzez ten akt miłosierdzia mogą zrealizować swoje marzenie - odnaleźć wielkiego króla i mu służyć - dla dobra tajemniczego więźnia, królewstwa, które było i będzie, i dla samych siebie.

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego."

== O filmie ==

"Człowiek w żelaznej masce" to reżyserski debiut nominowanego do Oscara Randalla Wallace'a, ktory zainspirowany śmiałymi wyczynami trzech muszkieterów w powieści Aleksandra Dumasa napisał także scenariusz filmu.

Uważany za jednego z najlepszych aktorów swego pokolenia, Leonardo DiCaprio ("Titanic","Romeo i Julia", nominacja do Oscara za rolę w filmie "Co gryzie Gilberta Grape'a?") gra podwójną rolę: nikczemnego tyrana - króla Francji i tytułowego bohatera - człowieka w żelaznej masce. Zdobywca Oscara Jeremy Irons ("Druga prawda"), nominowany do Oscara John Malkovich ("Na linii ognia") i Gerard Depardieu ("Cyrano de Bergerac") grają legendarnych trzech muszkieterów - Aramisa, Atosa i Portosa; Gabriel Byrne wcielił się w postać ich słynnego przyjaciela, kapitana muszkieterów d'Artagnana. W filmie występują także: Anne Parillaud ("Nikita") jako Królowa Matka - Anna d'Autriche oraz Judith Godreche ("Śmieszność") w roli pięknej i nieszczęśliwej kobiety, której uroda zwróciła uwagę króla.

Ponadto w filmie występują: Edward Atterton i Peter Sarsgaard ("Przed egzekucją").

United Artists Pictures przedstawia film przygodowy "Człowiek w żelaznej masce", do którego scenariusz inspirowany klasyczną powieścią Aleksandra Dumasa napisał Randall Wallace. On także jest reżyserem filmu. Wallace i Russell Smith są producentami a Alan Ladd Jr producentem wykonawczym. Współproducentami są: Paul Hitchcock i Rene Dupont.

Reżyser Randall Wallace i producent Russel Smith zgromadzili imponującą liczbę twórczych i technicznie uzdolnionych współpracowników. Wśród nich znaleźli się: operator Peter Suschitzky ("Wieczna miłość", "Imperium kontratakuje"), nominowany do Oscara scenograf Anthony Pratt ("Michael Collins", "Butcher Boy"), trzykrotny zdobywca Oscara - projektant kostiumów James Acheson ("Restoration", "Ostatni cesarz", "Niebezpieczne związki"), montażysta William Hoy ("Siedem", "Epidemia") oraz Nick Glennie-Smith ("Twierdza") - kompozytor. Powyższą listę uzupełniają: mistrz szermierski William Hobbs, mistrz jazdy konnej Mario Luraschi, twórcy efektów specjalnych George Gibbs i Philippe Guegan.

"Im więcej robisz, tym na więcej cię stać" - wyjaśnia reżyser i scenarzysta Randall Wallace - nominowany do Oscara autor scenariusza do "Walecznego serca", który debiutuje jako reżyser filmem "Człowiek w żelaznej masce". "Przy "Walecznym sercu" porwałem się z motyką na słońce, ale odniosłem sukces. Dlatego też tym razem gotów byłem posunąć się jeszcze dalej."

Wallace był porażony wizją człowieka w żelaznej masce od momentu przeczytania ilustrowanej wersji powieści Dumasa. "Struktura naszej opowieści wzięta jest z książki Dumasa"; musiałem wymyślić, jak rozwija się ona dalej"- zauważa reżyser. Wallace opisuje "Człowieka w żelaznej masce" jako opowieść o ludziach, którzy kiedyś żyli w glorii chwały. Te dni jednak minęły i utracili uczucia, które żywili w młodości oraz młodzieńczy idealizm - przekonanie, że są w stanie zmienić świat. Osiągnęli sukces, a jednak są rozczarowani, cyniczni i uwikłani we własne problemy. Są zmuszeni poczuć na nowo sens życia i znaczenie honoru. Budzące nostalgię połączenie przygody i honoru skusiło niezwykłą, sławną obsadę, w skład której weszli najwybitniejsi obecnie aktorzy - mianowicie zdobywca Oscara Jeremy Irons , nominowany do Oscara John Malkovich i Gerard Depardieu , którzy zagrali Trzech Muszkieterów: Aramisa, Atosa i Portosa; Gabriel Byrne wcielił się w postać d'Artagnana.

"Chciałem, by muszkieterowie byli jak lwy, pragnąłem też by byli ludźmi z krwi i kości"- opowiada Wallace."W przeszłości w przedstawianiu muszkieterów zawsze obecny był element groteski; dla mnie najistotniejsze było opowiedzenie historii w taki sposób, by stali się oni prawdziwymi ludźmi. Gdy napisałem scenariusz , muszkieterowie objawili mi się jako podstarzali żołnierze, ktorzy jednak byli dostatecznie młodzi, by całkowicie oddać się namiętnościom i stać się ponownie niebezpiecznymi ludźmi. Są osobami, które kiedyś wyznawały zasadę: "Wykrwawimy się i umrzemy za to, w co wierzymy"; z czasem ich przekonania słabły, tak jak dzieje się z nami wszystkimi, gdy starzejemy się. Dzięki nowemu wyzwaniu mają sposobność obudzić w sobie to wszystko, w co kiedyś wierzyli. Może nawet będą w stanie dokończyć to, co kiedyś rozpoczęli."

Leonardo DiCaprio, który zagrał wysoko ocenione role w takich filmach jak: światowy hit "Titanic", "Chłopięcy świat", "Co gryzie Gilberta Grape'a?", "Marvin's Room", "Romeo i Julia", tym razem wcielił się w postać króla Ludwika XIV oraz Philippe'a , który spędził ostatnie 7 lat w celi więziennej; jego tożsamość została ukryta pod nieludzką maską." Stosunek do życia i sposób traktowania ludzi przez wyniesionego na tron Ludwika XIV pozostawia wiele do życzenia" - mówi młody aktor ."Jest niebezpieczny, sprawia, że we Francji panuje głód. Philippe spędził wiele lat w samotności i miał mnóstwo czasu, by zastanowić się nad swoim losem. Jego życie było owiane tajemnicą, w rzeczywistości sam nie zdawał sobie sprawy z tego, skąd pochodzi, jaka jest jego przeszłość i dlaczego został zakuty w żelazną maskę , którą musi nosić przez całe swoje nastoletnie życie".

Aleksander Dumas, zauważa Wallace, wierzył że "cierpienie oczyszcza i czyni silniejszym ludzki umysł. Trudności naszego życia mogą zarówno zahartować nas jak stal jak i złamać. Od nas tylko zależy, jak je przyjmiemy. To sprawa osobowości, sprawa natchnienia. Aby być wielkim, trzeba zapłacić wysoką cenę."

Gdy Leonardo DiCaprio po raz pierwszy przejrzał scenariusz Randalla Wallace'a zrozumiał, że nie jest w stanie mu się oprzeć. "Niewiele podobnych filmów możemy zobaczyć - mówi DiCaprio. "W przeciwieństwie do realizowanych obecnie filmów o "twardzielach", ten opowiada o prawdziwym męstwie, namiętności i honorze. To złożona historia. Jest w niej dużo powikłań, zwrotów akcji i wiele pokładów emocji."

Jeremy Irons, który zdobył Oscara za kreację Klausa von Bulowa w filmie "Druga prawda" gra Aramisa. "Aramis przestał być muszkieterem i powrócił na łono Kościoła. To on jednak pierwszy decyduje się wrócić do służby żołnierskiej. Stanowi dziwne połączenie żołnierza i człowieka poświęconego Bogu." Gdy 22 lata wcześniej urodziły się królewskie bliźnięta, Aramis zabrał jednego z synów w tajemnicze odludzie. "Król wierzył, że posiadanie dwóch spadkobierców tronu stworzy problemy i doprowadzi do wojny, gdy przyjdzie czas na objęcie tronu," - dodaje Irons. "Aramis nie znał losu młodego chłopca, który zaznawał straszliwego cierpienia, podczas gdy jego brat wyrastał na nikczemnego, młodego człowieka. Gdy poznał okrutną prawdę o życiu królewskiego brata bliźniaka, postanowił naprawić zło. Wpada na pomysł znalezienia ratunku dla Francji poprzez zamianę króla."

Spośród muszkieterów lojalnie służących jego ojcu tylko jeden pozostał przy królu Ludwiku XIV: d'Artagnan (Gabriel Byrne ) - legendarny kapitan Gwardii Królewskiej. Byrne, który stworzył niezapomniane kreacje w takich filmach jak "Smilla's Sense of Snow", "Podejrzani" i "Koniec przemocy" tworzy postać wewnętrznie rozdartego kapitana d'Artagnana.

"Ta opowieść zawiera elementy klasycznej opowieści: zły i dobry król oraz pomysł zamienienia ich miejscami .W historii literatury powtarzają się motywy sobowtóra oraz księcia i żebraka. Istnieje też motyw trzech mężczyzn, którzy w imię przyjaźni nie zawahają się poświęcić własnego życia. W wieku dwudziestym może być to odbierane jako przejaw seksizmu; bardzo często jednak mężczyźni idą do wojska, aby doświadczyć takich wartości jak: lojalność, honor, przyjaźń i miłość.

Byrne zwraca uwagę na fakt, że historia opowiedziana przez Wallace'a przedstawia muszkieterów w nowym świetle: "Nie po raz pierwszy widzimy Trzech Muszkieterów na ekranie, ale po raz pierwszy widzimy ich nieco starszymi niż zazwyczaj. Nie są już młodzi , brawurę oraz nierozwagę mają już za sobą. Ten film ukazuje ich w bardziej bolesnym momencie. Starzeją się, a marzenia dotyczące ich własnego życia oraz monarchii powoli rozpływają się. "

Lojalność d'Artagnana wobec Ludwika XIV zostaje wystawiona na próbę, gdy młodemu królowi wpada w oko Christine (Judith Godreche), piękna narzeczona Raoula (Peter Sarsgaard), będącego synem bliskiego przyjaciela d'Artagnana, jednego z Muszkieterów - Atosa. "Król Ludwik uwodzi Christine i wysyła Raoula na pewną śmierć." - zauważa nominowany do Oscara John Malkovich, który kreuje postać Atosa. "W filmie osobiste życie Atosa zajmuje sporo miejsca. Musi uporać się z swą wściekłością i poradzić sobie ze stratą syna, dla którego żył."

Gererd Depardieu gra Portosa, bon vivanta z krwi i kości, który pamiętając o swych dawnych wyczynach, w imię przyjaźni przyłącza się do Aramisa i Atosa, by wypełnić z nimi ich niebezpieczną misję."Ta postać jest mi bardzo bliska - jest zmęczony życiem, ale zabawny" - mówi aktor. "Portos nie chce się zestarzeć. Ma te same problemy, co pozostali muszkieterowie: starzeje się. Jednak nadal jest pełen życia i jest mu bardzo ciężko zaakceptować starość. Szybko się wszystkim nudzi ."

Anna Parillaud gra Królową Annę, młodą matkę króla, której tragiczne życie zmienia się w trakcie rozwoju wydarzeń. "Ta postać dotyka mnie osobiście ponieważ musi dokonać bardzo trudnego wyboru, z którym ma żyć: być królową i pełnić związane z tym obowiązki. Musi zachować wewnętrzną równowagę, mając bolesną świadomość, że gdzieś żyje jej drugi syn. Jest przez to wewnętrznie rozdarta. kroczy po cienkiej linie. Musi być powściągliwa, zachować dystans i nie okazywać emocji. Tylko spojrzeniem może wyrazić ból i powiedzieć w milczeniu: "Cierpię. Teraz płaczę a teraz krzyczę.Teraz kocham a teraz żyję." Uwielbiałam przekazywać te wszystkie emocje".

"Grając królową z całą surowością, powściągliwością, elegancją i opanowaniem, których to cech ta rola wymagała, automatycznie dodawałam postaci królowej lat i dojrzałości. "Judith Godreche gra Christine, piękną, młodą kobietę, w której zakochuje się król , nie zważając na jej związek z Raoulem, synem Atosa. "Człowiek w żelaznej masce" jest pierwszym amerykańskim filmem Godreche, po tym jak zachwycono się jej występem w filmie "Śmieszność".

John Malkovitch porówuje oddziaływanie filmu do pomnika Lincolna."Nie bez powodu został zrealizowany z takim rozmachem" - mówi aktor i reżyser teatralny, który wkrótce zadebiutuje jako reżyser na dużym ekranie. "Film spodoba się publiczności ponieważ jest pozbawiony cynizmu. Jest coś niewinnego w tej opowieści o starzejących się muszkieterach, którzy jeszcze raz biorą udział w niebezpiecznym przedsięwzięciu , próbując zmienić rządy i bieg historii swego kraju."

Wallace, reżyser i scenarzysta filmu od dawna czuł związek z romantycznymi czasami i typowymi dla tej epoki tematami. "Nie wierzę specjalnie w reinkarnację, lecz wierzę, że jesteśmy powiązani z różnymi epokami. Mam szczególny stosunek do romantyzmu, czasów, gdy ludzie żywili przekonanie, że w imię honoru można narazić życie na niebezpieczeństwo, gdy byli odpowiedzialni za innych, gdy to, co czynili miało znaczenie i trzeba było się z tego wytłumaczyć. Taka postawa wydaje się należeć do przeszłości. Moja historia jest przepełniona tajemniczością i emocjami oraz tak ponadczasowymi wartościami jak: miłość, lojalność, odwaga. Chce wierzyć w przesłanie tego filmu, gdy jeden z bohaterów mówi: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego." O PRODUKCJI Niewiele ze zrealizowanych ostatnio filmów może poszczycić się tak urozmaiconą, utalentowaną i wysoce cenioną ekipą aktorów zestawioną z czołowymi twórcami i pracownikami technicznym, mającymi zapewnić najwyższy poziom realizacji filmu obejmującej scenariusz, reżyserię i grę aktorską. "Pracowałem kiedyś z trupą aktorską i wiedziałem, że realizacja tego projektu stworzyła jedną z ostatnich, wspaniałych okazji, by zebrać na planie tak wielkie gwiazdy - komentuje producent filmu Russel Smith. Dodaje, że gdy paru aktorów zdecydowało się wziąć udział w projekcie, automatycznie pociągnęli za sobą resztę gwiazd. "Bardzo nam zależało na Leonardo DiCaprio, ponieważ na całym świecie nie ma drugiego 22-letniego aktora, który byłby tak uzdolniony jak on. Ekipa Randalla Wallace'a i nazwiska Depardieu, Malkovicha, Byrne'a i Ironsa, były z pewnością magnesem, który pomógł nam pozyskać DiCaprio."

Pomimo swoich znaczących osiągnięć, do których zaliczyć należy główną rolę w "Titanicu", wyróżnionym 11 Oscarami - największym hitem kasowym wszech czasów, Leonardo DiCaprio obawiał się grać z tak wybitnymi aktorami. "Spodziewałem się najgorszego ponieważ miałem grać ze światowej klasy gwiazdami, którzy byli nominowani do Oscara i są cenionymi aktorami; nie byłem pewny, jak będzie wyglądała ich współpraca na planie", wspomina młody aktor. "Jednak gdy tylko rozpoczęły się zdjęcia atmosfera stała się bardzo relaksująca, czego się zupełnie nie spodziewałem. Wszyscy aktorzy cały czas żartowali jak uczniaki, a ja świetnie się z tym czułem."

"Świetnie bawiliśmy się na planie"- dodaje Irons. "Nie zachowywaliśmy się jak egoiści, tworzyliśmy grono naprawdę dobrych kumpli, którzy starają się pracować najlepiej jak potrafią."

John Malkovich uzupełnia: "W mojej karierze naprawdę rzadko zdarzało mi się doświadczyć czegoś takiego. Tym razem rzeczywiście czułem, że gram ze świetnymi aktorami, z którymi można zarówno bawić się jak i pracować..To rzadkie doświadczenie i zapamiętam je na długo."

Bardziej doświadczeni aktorzy z łatwością zaprzyjaźnili się z DiCaprio, który wg Byrne'a "zagrał rolę marzeń. W jednym filmie miał grać jednocześnie czarny charakter i bohatera. Obserwowanie jak wywiązuje się z tego zadania przypominało śledzenie wyczynów faceta balansującego na linie lub ostrej jazdy bez trzymanki. To cudowny, grający instynktownie aktor a jednocześnie naprawdę uroczy facet." "Leo jest kimś więcej niż tylko młodym aktorem," dodaje Depardieu. "Posiada wdzięk, młodość, zdolność szybkiego uczenia się. Kocha życie oraz swoją pracę, dużo wie i naprawdę potrafi słuchać."

Świeżo upieczony reżyser nie był onieśmielony doświadczeniem i pozycją swych gwiazd". "Mamy tu niezły cyrk"- mówi Wallace. "Jest tu pięć czy dziesięć lwów, które przywykły do bycia w centrum uwagi, i jeśli nie masz porzadnego bata, specjalnego krzesła i klarownej wizji tego, co powinno się wydarzyć, pożrą cię od razu, a następnie pozjadają się nawzajem. Z taką myślą rozpoczynałem całe to przedsięwzięcie. Wiedziałem, że trzeba mieć dużo odwagi, by powiedzieć ludziom dużo bardziej doświadczonym ode mnie: "Tak właśnie zrobimy" i ponieść tego konsekwencje. To była dla mnie prawdziwa przygoda reżyserska. Uwielbiałem to."


"Ludzie ciągle mówili mi - dodaje Wallace - że jest to najlepsza obsada o jakiej kiedykolwiek słyszeli. Był to mój chrzest bojowy, jednak aktorzy okazali się bardzo wspaniałomyślni i okazali mi dużo wsparcia." "Wallace musiał cały czas pamiętać o tym, że po raz pierwszy pracuje jako reżyser", zauważa DiCaprio. "Jest taki moment, gdy musisz wskoczyć na głęboką wodę i uwierzyć w to, co robisz. Randall był w tym doskonały. Dba o każdy, najdrobniejszy element i dokładnie wie, co mamy robić. Zaczynasz mu ufać i robisz, co ci każe. Jeśli masz pytanie czy chcesz udzielić jakiejś rady, co czasem robię, wiesz, że chętnie cię wysłucha. To cecha, którą bardzo podziwiam u reżyserów."


[[Kategoria:Filmy z 1998 roku]]
[[Kategoria:Filmy z 1998 roku]]

Wersja z 22:14, 16 kwi 2009

{{{tytuł}}}
Język

angielski

Reżyseria

Henry Decoin
Mike Newell
Randall Wallace

Scenariusz

Randall Wallace

Muzyka

Nick Glennie-Smith

Zdjęcia

Peter Suschitzky

Montaż

William Hoy

Produkcja

Monolith, Imperial Entertainment

Dystrybucja

United Artists

Człowiek w żelaznej masce jest filmem historycznym produkcji amerykańsko-brytyjskiej. Scenariusz filmu oparto o powieść Alexandra Dumasa Wicehrabia de Bragelonne i legendę człowieka w żelaznej masce.

Fabuła

Szablon:Spoiler Król Ludwik XIV rządzi Francją w sposób despotyczny. Angażuje kraj w wojny, które rujnują skarb królewski. Trzej muszkieterzy, Aramis, Atos i Portos, a także D'Artagnan znów połączyli siły by ratować kraj...

Obsada