Cabiria: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Xqbot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: cs:Cabiria; zmiany kosmetyczne
Luckas-bot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: ca:Cabiria
Linia 17: Linia 17:
[[Kategoria:Włoskie filmy]]
[[Kategoria:Włoskie filmy]]


[[ca:Cabiria]]
[[cs:Cabiria]]
[[cs:Cabiria]]
[[de:Cabiria]]
[[de:Cabiria]]

Wersja z 18:19, 22 cze 2009

Film Cabiria został wyreżyserowany przez włoskiego reżysera Giovanni Pastrone w roku 1914. Jest to klasyczny obraz epoki kina niemego.

Film jest luźno oparty na powieści Gustawa Flauberta Salambo.

Włoski poeta, pisarz, dramaturg i bohater wojenny Gabriele d'Annunzio miał duży wkład w scenariusz oraz przygotował wszystkie plakaty. W filmie zostały zastosowane pomysłowe rozwiązania kinematograficzne dotyczące czasu. Cabiria wywarła duży wpływ na kontrowersyjny film Birth of a Nation wyreżyserowany przez D.W.Griffitha. W filmie tym pojawiła się także po raz pierwszy postać fikcyjnego włoskiego super bohatera Maciste, który do roku 1966 pojawił się na włoskich ekranach ponad czterdzieści razy.

Akcja filmu ma miejsce w III w. p.n.e. Podczas wybuchu Etny piraci kartagińscy porywają kilkuletnią córkę rzymskiego patrycjusza - Cabirię, wraz z jej piastunką Croessą. Zostaje sprzedana w Kartaginie na targu niewolników kapłanowi ze świątyni Molocha, który chce ją poświęcić w ofierze bóstwu. Piastunka zawiadamia o tym przypadkowo spotkanego rzymskiego patrycjusza Fulwiusza Axilla, który wraz ze swoim niewolnikiem - olbrzymem Maciste przebywa w Kartaginie dla przeprowadzenia wywiadu. maciste porywa Cabirię ze świątyni i oddaje ją na wychowanie kartagińskiej księżniczce Sofonisbie, zaręczonej z królem Numidii Massinnissą. W tym czasie Hannibal rozpoczyna wojnę z Rzymem i Fulwiusz wraca do kraju. Maciste zostaje pojmany przez Kartagińczyków i przykuty do wielkich żarn młyńskich. Podczas wojny, Axilla bierze udział w oblężeniu Syrakuz i przypadkowo spotkanym rodzicom Cabirii mówi o cudownym ocaleniu ich dziecka. Mija dziesięć lat. Axilla znowu przebywa jako rzymski zawiadowca w Kartaginie. Udaje mu się uwolnić Maciste, a potem Cabirię. Po wielu perypetiach Axilla i Cabiria, na skutek zwycięstwa Scypiona Afrykańskiego i klęski Kartaginy mogą wrócić do ojczyzny. (J.Toeplitz, Historia sztuki filmowej, Warszawa 1955, s.74)

W 1932 r. reżyser Gennaro Dini opracował dźwiękową wersję filmu, z muzyką Julesa Mazelliera.

Zobacz też

Szablon:Film stub