Wojna litewsko-moskiewska (1492–1494): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m HotCat: Usunięto kategorię "I Rzeczpospolita"
D'ohBot (dyskusja | edycje)
Linia 46: Linia 46:


[[be:Вайна Маскоўскай дзяржавы з Вялікім княствам Літоўскім, 1492-1494]]
[[be:Вайна Маскоўскай дзяржавы з Вялікім княствам Літоўскім, 1492-1494]]
[[et:Moskva-Leedu sõda 1492–1494]]
[[ru:Русско-литовская война 1487–1494]]
[[ru:Русско-литовская война 1487–1494]]

Wersja z 17:23, 28 cze 2009

Wojna litewsko-moskiewska 1492-1494 – stoczona w latach 1492-1494 pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim i Wielkim Księstwem Moskiewskim.

Geneza

Główną przyczyną wybuchu wojny było dążenie wielkiego księcia moskiewskiego Iwana III Srogiego do oderwania od Litwy Księstw Wierchowskich, położonych w dorzeczu górnej Oki. Wobec osłabienia kontroli litewskiej nad tym terytorium miejscowi książęta rozpoczęli w 1487 stopniowe przechodzenie na stronę Moskwy (tzw. otjezdy).


Wybuch

Wykorzystując śmierć króla Kazimierza IV Jagiellończyka w czerwcu 1492, na ziemie litewskie uderzyła armia moskiewska, która zdobyła Lubeck i Mceńsk, uprowadzając tamtejszą ludność. Następna wyprawa przeprowadzona jesienią zdobyła Chlepień, Rohaczew, zagroziła Wiaźmie. W tym czasie kniaziowie Sierpiejska i Mezecka przeszli na stronę Moskwy, poddając swoje księstwa.

Wojna

Zimą 1492 wojska litewskie pod wodzą namiestnika smoleńskiego Jerzego Hlebowicza przeszły do kontrofensywy, napadły na kniaziów odjeżdżających do Moskwy i spustoszyły ich dobra, odbijając Sierpiejsk i Mezeck. Jednak już w styczniu 1493 zmuszone zostały do opuszczenia tych miast, zagrożone nową wyprawą moskiewską, która zdobyła Wiaźmę.

Rokowania

Strona litewska rozpoczęła pertraktacje dyplomatyczne już jesienią 1492, wysyłając poselstwo Stanisława Hlebowicza. W styczniu do Wilna przybyło poselstwo moskiewskie, które po raz pierwszy użyło prowokującego tytułu gosudara wsieja Rusi.[1] Wobec braku wsparcia ze strony swojego brata Jana Olbrachta, wielki książę litewski Aleksander Jagiellończyk zmuszony był podpisać w 1494 pokój wieczysty z państwem moskiewskim.

Pokój wieczysty

Podpisany 5 lutego 1494 w Moskwie pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim i Wielkim Księstwem Moskiewskim przez posłów litewskich Stanisława Janowicza Kieżgajłę i Piotra Janowicza Montygerdowicza.

Postanowienia:

  • zakończenie działań zbrojnych
  • sojusz wojskowy zawarty pomiędzy oboma państwami przeciwko Tatarom krymskim
  • Litwa traci na rzecz państwa moskiewskiego Księstwo Wiaziemskie
  • Litwa zachowuje część Księstw Wierchowskich z Lubuckiem, Mceńskiem, Sierpiejskiem i Masalskiem
  • Litwa rezygnuje ostatecznie ze swoich praw zwierzchnich do ziem Nowogrodu Wielkiego, Pskowa, Twera i Riazania
  • uznanie przez stronę litewską tytułu wielkiego księcia moskiewskiego gosudara wsieja Rusi
  • zakaz przyjmowania kniaziów z jednego państwa przez drugie
  • wprowadzono wolność handlu

Potwierdzeniem tego traktatu był ślub per procura zawarty następnego dnia pomiędzy Aleksandrem Jagiellończykiem i Heleną Moskiewską, córką Iwana III.

  1. To jest pana całej Rusi, co było jawną uzurpacją, pomijając nawet fakt, że większość ziem ruskich znajdowała się w składzie państwa litewskiego.