Populacja statystyczna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
revert po wandalu; przywrócono wersję z 26 lipca 2005; wycofany autor to 193.238.42.20
Linia 1: Linia 1:
'''Populacja statystyczna''' (inaczej '''populacja generalna''', '''zbiorowość generalna''') to zbiór elementów, podlegających [[badanie statystyczne|badaniu statystycznemu]]. Elementy populacji są do siebie podobne pod względem badanej cechy, ale nie są identyczne.

Przykład: Wszyscy ludzie w Polsce posiadają cechę wzrostu - są pod tym względem podobni, ale nie identyczni: są ludzie wysocy i niscy. Populacją w badaniu statystycznym wzrostu ludzi w Polsce będą wszyscy ludzie w Polsce.

Nie wszystkie populacje muszą istnieć w rzeczywistości, niektóre z nich mają charakter wyłącznie [[populacja hipotetyczna|hipotetyczny]].

Elementy populacji statystycznej nazywamy [[jednostka statystyczna|jednostkami statystycznymi]], zaś badana cecha to [[cecha statystyczna]].

Ze względu na liczebność zbioru, populacje można podzielić na:
* [[populacja skończona|populacje skończone]] - np. populacja ludzi w Polsce
* [[populacja nieskończona|populacje nieskończone]] - np. czas

Ponieważ często badanie statystyczne całej populacji jest nieuzasadnione lub niemożliwe (przyczyny: patrz [[badanie statystyczne]]), dlatego bada się jedynie wybrane losowo elementy populacji, czyli [[próba losowa|próbę losową]], a następnie [[wnioskowanie statystyczne|wnioskuje]] na podstawie obserwacji cechy w próbie o możliwych wartościach cechy w populacji. Dlatego właśnie niektóre pojęcia statystyczne mogą odnosić się zarówno do populacji, jak i do próby (są to tzw. wielkości ''empiryczne''). I tak rozróżniamy np.: rozkład prawdopodobieństwa w populacji i rozkład próby losowej ([[rozkład empiryczny|empiryczny]]), [[wariancja|wariancję]] w populacji i wariancję z próby, [[korelacja|korelację]] w populacjach i korelację z próby itd.

Przykład: Badaną cechą statystyczną jest wzrost Polaków. Populacją jest, jak już mówiliśmy, cała ludność Polski. Badanie statystyczne całej populacji jest nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, dlatego wybieramy losowo próbę 1000 Polaków i notujemy wartości przyjmowane przez cechę: wzrost. Na podstawie wyników próby możemy obliczyć parametry rozkładu empirycznego cechy: [[średnia|średnią]], [[odchylenie standardowe]] z próby itd. Dzięki tym wynikom oraz zasadom [[wnioskowanie statystyczne|wnioskowania statystycznego]] możemy wnioskować o tym, jak wygląda rozkład cechy w całej populacji.

Zobacz też: [[badanie statystyczne]], [[próba losowa]], [[rozkład empiryczny]], [[przegląd zagadnień z zakresu statystyki]]
[[Kategoria:Statystyka]]

[[da:Population (statistik)]]
[[de:Grundgesamtheit]]
[[en:Statistical population]]
[[es:Población estadística]]
[[nl:Populatie (statistiek)]]

Wersja z 21:24, 20 paź 2005

Populacja statystyczna (inaczej populacja generalna, zbiorowość generalna) to zbiór elementów, podlegających badaniu statystycznemu. Elementy populacji są do siebie podobne pod względem badanej cechy, ale nie są identyczne.

Przykład: Wszyscy ludzie w Polsce posiadają cechę wzrostu - są pod tym względem podobni, ale nie identyczni: są ludzie wysocy i niscy. Populacją w badaniu statystycznym wzrostu ludzi w Polsce będą wszyscy ludzie w Polsce.

Nie wszystkie populacje muszą istnieć w rzeczywistości, niektóre z nich mają charakter wyłącznie hipotetyczny.

Elementy populacji statystycznej nazywamy jednostkami statystycznymi, zaś badana cecha to cecha statystyczna.

Ze względu na liczebność zbioru, populacje można podzielić na:

Ponieważ często badanie statystyczne całej populacji jest nieuzasadnione lub niemożliwe (przyczyny: patrz badanie statystyczne), dlatego bada się jedynie wybrane losowo elementy populacji, czyli próbę losową, a następnie wnioskuje na podstawie obserwacji cechy w próbie o możliwych wartościach cechy w populacji. Dlatego właśnie niektóre pojęcia statystyczne mogą odnosić się zarówno do populacji, jak i do próby (są to tzw. wielkości empiryczne). I tak rozróżniamy np.: rozkład prawdopodobieństwa w populacji i rozkład próby losowej (empiryczny), wariancję w populacji i wariancję z próby, korelację w populacjach i korelację z próby itd.

Przykład: Badaną cechą statystyczną jest wzrost Polaków. Populacją jest, jak już mówiliśmy, cała ludność Polski. Badanie statystyczne całej populacji jest nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, dlatego wybieramy losowo próbę 1000 Polaków i notujemy wartości przyjmowane przez cechę: wzrost. Na podstawie wyników próby możemy obliczyć parametry rozkładu empirycznego cechy: średnią, odchylenie standardowe z próby itd. Dzięki tym wynikom oraz zasadom wnioskowania statystycznego możemy wnioskować o tym, jak wygląda rozkład cechy w całej populacji.

Zobacz też: badanie statystyczne, próba losowa, rozkład empiryczny, przegląd zagadnień z zakresu statystyki