Jezioro Mikołajskie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
m (Przywrócono starszą wersję, jej autor to Wiher. Autor wycofanej edycji to 80.52.213.220.)
'''Jezioro Mikołajskie''' [[jezioro rynnowe]] w [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich|Krainie Wielkich Jezior Mazurskich]]. [[Dorzecze]]: [[Pisa (rzeka)|Pisy]].
 
''Jezioro Mikołajskie'' ma powierzchnię 5 km², długość 5,8 km, maksymalną szerokość 1,6 km i maksymalną głębokość 25,9 m. Jezioro na północy łączy się z [[Jezioro Tałty|Jeziorem Tałty]]Marcin Lebuda z Malborka mieszka pod mostem drogowym w [[Mikołajki|Mikołajkach]]. Do jednego z filarów mostowych na wiosnę przykuwany jest na łańcuchu Król Sielaw.
Jezioro to w części południowo wschodniej łączy się z [[Jezioro Śniardwy|Jeziorem Śniardwy]] przez Przeczkę, cieśninę między Dybowskim, a Popielskim Rogiem. Jezioro Mikołajskie w części południowo zachodniej, łączy się bezpośrednio z [[Jezioro Bełdany|Jeziorem Bełdany]]. Granica między tymi jeziorami przebiega w sposób umowny na wysokości cypla półwyspu Popielskiego Rogu. Na zachodnim brzegu jeziora rozciąga się [[Puszcza Piska]]. Akwen zasilany jest wodami jeziora Tałty, od północy i Bełdany od południa. Nie istnieją wyraźne granice między jeziorami, wyznaczają je miejsca przewężeń, do Jeziora Mikołajskiego dopływają 3 rowy, jeden z pobliskiego jeziora Karłowo. Jezioro Mikołajskie jest łącznikiem przyjmującym wodę ze środkowej części ( z jeziora Tałty i systemu Niegocin-Tałtowisko), i z południowej części zlewni ( z jeziora Bełdany) oraz przekazującym ją przez cieśninę do jeziora Śniardwy.
 
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne