Kūkai: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
TXiKiBoT (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: war:Kūkai
Alexbot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: fa:کوکای
Linia 28: Linia 28:
[[en:Kūkai]]
[[en:Kūkai]]
[[es:Kūkai]]
[[es:Kūkai]]
[[fa:کوکای]]
[[fr:Kūkai]]
[[fr:Kūkai]]
[[ko:구카이]]
[[ko:구카이]]

Wersja z 11:14, 25 sty 2010

Obraz przedstawiający Kūkaia
Posąg Kōbō-Daishi przed świątynia w Kobe

Kūkai (jap. 空海) (774835) – był japońskim mnichem, uczonym, poetą i artystą, założycielem buddyjskiej sekty shingon (singon) (zwanej sektą "Prawdziwego słowa"). Znany jest również pod pośmiertnym imieniem Kōbō-Daishi (jap. 弘法大師 wielki mistrz rozpowszechniający prawo) nadanym mu przez dwór cesarski w 921 r.

W roku 804 Kūkai wyruszył do Chin, gdzie pobierał nauki u Huiguo, nauczyciela buddyzmu ezoterycznego, który z kolei był bezpośrednim uczniem indyjskiego nauczyciela. Do Japonii Kūkai powrócił w 806 roku. Podczas swojego pobytu w Państwie Środka mógł również poznać chińską kaligrafię i poezję ucząc się u najlepszych mistrzów ówczesnych czasów.

W 816 roku otrzymał z nadania cesarza Saga ziemię na górze Kōya (obecnie miejscowość Kōya-san), gdzie założył jeden z dwóch ośrodków szkoły shingon.

Kūkai zasłynął jako kaligraf i twórca sylabariusza japońskiego kana służącego do zapisu elementów fonetycznych języka japońskiego (obok chińskich znaków kanji). Jest uważany również za twórcę iroha, jednego z najbardziej znanych japońskich wierszy, napisanego przy zastosowaniu każdej z sylab kana. Prekursor męskiej miłości - shudō. Był również rzeźbiarzem, architektem, a nawet inżynierem (w 822 roku kierował na polecenie dworu cesarskiego budową zbiornika irygacyjnego).

Bibliografia

Zobacz też

Szablon:Stub