Ignacy Kim Che-jun: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
kat.
m HotCat: Szybkie dodanie kategorii "Święci katoliccy"
Linia 18: Linia 18:
[[Kategoria:Zmarli w 1839]]
[[Kategoria:Zmarli w 1839]]
[[Kategoria:Koreańscy męczennicy chrześcijańscy]]
[[Kategoria:Koreańscy męczennicy chrześcijańscy]]
[[Kategoria:Święci katoliccy|Ignacy Kim Che-jun]]

Wersja z 14:46, 1 lut 2010

Św. Ignacy Kim Che-jun (ko. 김제준 이냐시오) (ur. w 1796 r. w Myeoncheon w Korei – zm. 26 września 1839 r. w Seulu) – męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys

Był wnukiem Piusa Kim Chin-hu, męczennika z 1814 r. i ojcem Andrzeja Kim Tae-gon pierwszego księdza katolickiego pochodzenia koreańskiego. Jeden z jego zięciów doniósł władzom, że Ignacy Kim Che-jun jest katolikiem, w efekcie czego został aresztowany. Traktowano go jako przestępcę nie tylko dlatego, że był chrześcijaninem, ale zwłaszcza z powodu, że pozwolił swojemu synowi udać się do seminarium do Makau. Pod wpływem tortur Ignacy Kim Che-jun wyrzekł się wiary. Mimo to nie został uwolniony, ponieważ nie wybaczono mu, że jego syn był seminarzystą. Uwięzieni z nim katolicy, tłumaczyli, że nie odzyska wolności i namawiali go, by odwołał swoją apostazję. W efekcie zwrócił się do wyższego sędziego i odwołał wyrzeczenie wiary. Ponownie poddano go torturom, tym razem nie przyniosły jednak spodziewanych efektów. Został ścięty 26 września 1839 r. w Seulu w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z ośmioma innymi katolikami.

Dzień obchodów

20 września

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny

Beatyfikowany 5 lipca 1925 r. przez Piusa XI, kanonizowany 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

Bibliografia