Pius Czesław Bosak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
m lit.
Linia 1: Linia 1:
'''Pius Czesław Bosak''' (ur. 21 lipca 1944) - polski duchowny katolicki. Po maturze wstapil do zakonu dominikanow. 13 czerwca 1970 r. otrzymal swiecenia kaplanskie z rak biskupa Tadeusza Ettera. Najpierw pracowal jako duszpasterz akademicki przy kosciele dominikanow w Poznaniu. Byl tworca pierwszego w Polsce diszpasterstwa mlodziezy szkol srednich, ktorym kierowal do 1977 r. W tym samym czasie studiowal na ATK teologie moralna i psychologie. W 1977 r. przeszedl do Instytutu Tomistycznego w Warszawie. W 1978 puscil Polske i najpierw pracowal i studiowal trzy lata na uniwersytecie w Tübingen. Potem przejal prace duszpasterska w parafii Gärtringen (diecezja Rottenburg-Stuttgart). W 1978 r. przeniosl sie do Szwajcarii, gdzie najpierw pracowal wsrod uchodzcow polskich, rownoczesnie pelniac funkcje kapelana siostr dominikanek w Neggio (Tesyn). W 1991 r. zsotal proboszczem parafii Cazis (w kantonie Gryzonia). Po dwunastu latach duszpasterzowania tam zostal proboszczem parafii St. Hilarius w Näfels (kanton Glarus). W 2000 upuscil zakon dominikanow i zostal inkardynowany do diecezji Chur.
'''Pius Czesław Bosak''' (ur. 21 lipca 1944) - polski duchowny katolicki. Po maturze wstapil do zakonu dominikanow. 13 czerwca 1970 r. otrzymal swiecenia kaplanskie z rak biskupa Tadeusza Ettera. Najpierw pracowal jako duszpasterz akademicki przy kosciele dominikanow w Poznaniu. Byl tworca pierwszego w Polsce diszpasterstwa mlodziezy szkol srednich, ktorym kierowal do 1977 r. W tym samym czasie studiowal na ATK teologie moralna i psychologie. W 1977 r. przeszedl do Instytutu Tomistycznego w Warszawie. W 1978 puscil Polske i najpierw pracowal i studiowal trzy lata na uniwersytecie w Tübingen. Potem przejął prace duszpasterska w parafii Gärtringen (diecezja Rottenburg-Stuttgart). W 1978 r. przeniosl sie do Szwajcarii, gdzie najpierw pracowal wsrod uchodzcow polskich, rownoczesnie pelniac funkcje kapelana siostr dominikanek w Neggio (Tesyn). W 1991 r. zsotal proboszczem parafii Cazis (w kantonie Gryzonia). Po dwunastu latach duszpasterzowania tam zostal proboszczem parafii St. Hilarius w Näfels (kanton Glarus). W 2000 upuscil zakon dominikanow i zostal inkardynowany do diecezji Chur.
Pius Czeslaw Bosak jest autorem kilkuset artykulow drukowanych w czasopismach wydawanych w Polsce, Niemczech, Francji i Szwajcarii jak i kilkunastu pozycji ksiazkowych w tym glownie poswieconych problematyce biblijnej.
Pius Czeslaw Bosak jest autorem kilkuset artykulow drukowanych w czasopismach wydawanych w Polsce, Niemczech, Francji i Szwajcarii jak i kilkunastu pozycji ksiazkowych w tym glownie poswieconych problematyce biblijnej.



Wersja z 22:10, 15 mar 2010

Pius Czesław Bosak (ur. 21 lipca 1944) - polski duchowny katolicki. Po maturze wstapil do zakonu dominikanow. 13 czerwca 1970 r. otrzymal swiecenia kaplanskie z rak biskupa Tadeusza Ettera. Najpierw pracowal jako duszpasterz akademicki przy kosciele dominikanow w Poznaniu. Byl tworca pierwszego w Polsce diszpasterstwa mlodziezy szkol srednich, ktorym kierowal do 1977 r. W tym samym czasie studiowal na ATK teologie moralna i psychologie. W 1977 r. przeszedl do Instytutu Tomistycznego w Warszawie. W 1978 puscil Polske i najpierw pracowal i studiowal trzy lata na uniwersytecie w Tübingen. Potem przejął prace duszpasterska w parafii Gärtringen (diecezja Rottenburg-Stuttgart). W 1978 r. przeniosl sie do Szwajcarii, gdzie najpierw pracowal wsrod uchodzcow polskich, rownoczesnie pelniac funkcje kapelana siostr dominikanek w Neggio (Tesyn). W 1991 r. zsotal proboszczem parafii Cazis (w kantonie Gryzonia). Po dwunastu latach duszpasterzowania tam zostal proboszczem parafii St. Hilarius w Näfels (kanton Glarus). W 2000 upuscil zakon dominikanow i zostal inkardynowany do diecezji Chur. Pius Czeslaw Bosak jest autorem kilkuset artykulow drukowanych w czasopismach wydawanych w Polsce, Niemczech, Francji i Szwajcarii jak i kilkunastu pozycji ksiazkowych w tym glownie poswieconych problematyce biblijnej.

Publikacje

  • Słownik-konkordancja osób Nowego Testamentu (1991)
  • Kobiety w Biblii: słownik-konkordancja (1995)
  • Kata Maththaion: analiza gramatyczna, słownik grecko-polski (2002)
  • Postacie Biblii : słownik - konkordancja, t. 1-5 (1999, 2001, 2005, 2007, 2009)

Linki zewnętrzne